Adolf Loos - vizionář moderní architektury
Jeden z nejdůležitějších evropských architektů konce devatenáctého a začátku dvacátého století Adolf Loos se narodil před 140 lety 10. prosince 1870 v Brně. Autor staveb, jimž jeho vrstevníci s nepochopením posměšně přezdívali „Café Nihilismus" nebo „dekl od kanálu", zanechal na vývoji architektury markantní stopu. Přesto v roce 1933 zemřel v chudobě, zneuctěn pedofilním skandálem, téměř hluchý a se zdravím zničeným rakovinou.
O Loosově kariéře mluvil redaktor Robert Candra s architektem Adamem Gebrianem. Ptal se ho, čím byl Loos v architektuře své doby výjimečný.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.