Jak extrémně válet sudy
Protože se v posledních dnech oteplilo a ryze zimním extrémním sportem bychom už třeba každého nepotěšili, představíme v tomto díle seriálu extrémních sportů sport, který můžete provozovat nejenom v každém ročním období, ale taky na různých površích a terénech. Jmenuje se zorbing.
A nejdříve si dáme slovníček, který vám usnadní orientaci: ZORB-průhledná nafukovací koule z PVC o průměru asi 3,20 m, která vznikla spojením dvou koulí (jedna je uvnitř druhé). Do vnitří koule, ve které je člověk při zorbování, je udělaný průchod zvenčí ZORBING, resp. ZORBOVÁNÍ-relativně nový adrenalinový sport, který spočívá v kutálení se z kopce - směrem dolů (popř. jinde a jinak) v zorbové kouli ZORBONAUT-člověk provozující zorbing(ten, co válí sudy v zorbové kouli).

Zorbování vzniklo na Novém Zélandě přibližně před 8-9 lety a inspirací pro jeho zakladatele byl obraz Leonarda da Vinci (tedy známý obraz "muže s končetinami svírajícími stejný úhel jako ramena písmene X"). Původní myšlenka zakladatelů zorbingu byla ale vlastně velmi prostá: chtěli - jakožto extrémní sportovci - vymyslet nový extrémní sport, u kterého by se bavili líp, než u těch, které už je začínaly nudit.
Více (např. o tom, jak se v kouli při zorbování zastavíte, jestli vám v zorbu může být špatně, nakolik je zorbing extrémní nebo kdo nejčastěji zorbuje) vám řekne provozovatel zorbingu pro Českou republiku, Slovensko a Polsko Tomáš Havel.

A pokud vám prozatím tento díl výukového seriálu extrémních sportů nepřinesl očekávané vzdělání, možná vám více objasní rozsáhlá fotogalerie na www.zorb.cz nebo pro Český rozhlas exkluzivně zapůjčené video (pozor - 50MB!).
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.