HOBOhemia je sonda do životů lidí bez domova

22. květen 2016

Jako hobohemia se označovala místa, na kterých se v USA od přelomu 19. a 20. století koncentrovali takzvaní hobos – městští tuláci, kteří se obvykle v létě živili jako námezdní dělníci a v zimě se snažili bez střechy nad hlavou nějak protlouct. Stejný název, tedy HOBOhemia, si zvolil i projekt, který mapuje specifický městský časoprostor českých bezdomovců.

Výzkumný projekt Sociologického ústavu AV ČR používá celou řadu inovativních postupů. Jedním z nich je například GPS trasování. „Požádali jsme naše respondenty, aby týden nosili GPS tracker. Díky tomu jsme mohli sledovat jejich mobilitu v rámci města. Po zanalyzování všech dat se dá tento výstup dobře využít i v praxi. Například při optimalizaci umístění center sociálních služeb a tak dále,“ vysvětluje sociolog Petr Vašát.

Projekt ale mapuje třeba i to, co lidi nejčastěji na ulici přivádí. „V případě mladých se často jedná o lidi z dysfunkčních rodin. Velká pravděpodobnost, že člověk skončí na ulici, je také u bývalých klientů dětských domovů. Tam je pravděpodobnost, že se stanou bezdomovci, skutečně hodně velká,“ podotýká k této oblasti výzkumu Petr Vašát.

HOBOhemia je sonda do životů lidí bez domova

  • HOBOhemia je sonda do životů lidí
    bez domova
    " style="">
    HOBOhemia je sonda do životů lidí
    bez domova
    " style="">
    HOBOhemia je sonda do životů lidí
    bez domova
0:00
/
15:11

Projekt HOBOhemia poběží ještě dva roky. Průběžné výstupy z něj se pravidelně objevují na webu http://hobohemia.eu/.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.