Telegram chce být bezpečným Messengerem, který nemá vydělávat
V Berlíně sídlí aplikace, za kterou stojí zakladatelé „ruského Facebooku“, sítě VKontakte, bratři Pavel a Nikolai Durovové. Poté, co byl Pavel Durov na začátku roku 2014 z VKontakte vypuzen – tato síť podle jeho slov přešla plně pod kontrolu spojenců prezidenta Vladimira Putina – se i se svým bratrem naplno vrhl do rozvíjení své aplikace Telegram.
Když na začátku roku 2014 na několik hodin spadla služba WhatsApp, zaznamenal Telegram 5 milionů nových uživatelů. Dnes přes něj posílají její uživatelé přes 10 miliard zpráv denně. Pro srovnání to je jen asi čtyřiapůlkrát méně, než pošlou denně uživatelé Facebooku, WhatsAppu a Facebook Messengeru. Na těchto platformách podle dat Facebooku (který vlastní WhatsApp) uživatelé posílali dohromady 45 miliard zpráv každý den.
4.95 million people signed up for Telegram today. Telegram is #1 most downloaded iPhone app in 48 countries. To the bad news...
— Telegram Messenger (@telegram) February 24, 2014
Jakou má tato aplikace výhodu oproti zmíněným službám? Především tu, že v sobě kombinuje přehledné a jednoduché uživatelské rozhraní a základní úroveň enkrypce. Důvěru, jakou mají tvůrci aplikace ve svůj kód, mimo jiné vyjadřuje i to, že pravidelně vypisují odměny v řádech statisíců dolarů pro white-hat hackery, kteří dokážou jejich enkrypci prolomit a o svůj hack se s Telegramem podělí.
V dubnu 2014 ohlásil Pavel Durov na svém facebookovém profilu, že hledá místo, kde by se se svým týmem a novou aplikací mohl usadit. „Nemáme rádi byrokracii, policejní státy, velký státní aparát, války, socialismus a nadměrnou regulaci. Máme rádi svobodu, silné soudnictví, volný trh, neutralitu a občanská práva,“ napsal Durov. „V Rusku nejsou jasná pravidla,“ řekl v rozhovoru pro časopis Wired. „V minulosti to vypadalo, že bych mohl mít v Rusku potíže, ale nebál jsem se tehdy a nebojím se ani dnes. Strach tě paralyzuje a znemožní ti kráčet kupředu.“

Letos v červenci byla aplikace Telegram zablokována čínskou vládou. Té se nelíbí funkce Telegramu nazvaná Secret Chat, která záznam on-line rozhovoru sama po chvíli smaže. Podle komunistického deníku Žen-min ž'-pao pomáhala aplikace organizovat aktivistům protivládní demonstrace. V následujících dnech byl na aplikaci navíc namířen velký DDoS útok, údajně vystopovatelný do jihovýchodní Asie. V postu na oficiálním webu firma z útoku nepřímo obvinila své jihokorejské konkurenty.
Jedním z největších problémů enkrypce byla vždy poměrná náročnost softwaru, který umožňoval zabezpečenou komunikaci. Právě jednoduchost a přímočarost Telegramu v kombinaci s rychle rostoucími počty uživatelů ukazují, že se tato nepřístupnost snad brzy skončí.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.