Maximální fotografie opět na hradě
26 velkoformátových fotografií Václava Chocholy je v současnosti k vidění v Jižních zahradách Pražského hradu. Výstava k nedožitým Chocholovým 85tinám vznikla v rámci projektu s názvem Maximální fotografie, který už popáté pořádá skupina PPF. Na přípravě výstavy se podílelo i studio Najbrt a Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.
Spojení Maximální fotografie necharakterizuje jen formát vystavených snímků, ale hlavně přístup Václava Chocholy k celé jeho tvorbě a životu. Václav Chochola patřil k nejvýznamnějším českým fotografům 20. století, který většinu svého života prožil pod tlakem nedemokratických režimů. Přesto, nebo možná právě proto zvolil jako prostředek seberealizace fotografii.
Už za války se spřátelil s výtvarníky Skupiny 42, což ovlivnilo v mnoha aspektech i jeho tvorbu. Právě pod vlivem Skupiny 42 vznikl i snímek, který dal název celé výstavě na Pražském hradě. Vznik snímku Noční chodec mi popsala fotografova dcera a blízká spolupracovnice Blanka Chocholová.
POSLECHNĚTE SI: Pozvánku na výstavu
Výstava "Noční chodec" v Jižních zahradách Pražského hradu
Mezi snímky v zahradách Pražského hradu najdeme fotografie Salvatora Dalího, Man Raye a krásný portrét mladé Jany Brejchové s dýmkou. Žádná z těchto velkoformátových zvětšenin by ale podle Blanky Chocholové nevznikla bez nových digitálních technologií.
26 velkoformátových snímků bude v Jižních zahradách Pražského hradu k vidění do konce letošního září.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.