Jak se žije cizincům? Odpoví Fórum migrantů.
O cizincích bez cizinců - i tak by se dala popsat situace, která panuje v českých médiích a kterou by chtělo změnit Fórum migrantů. Program Migrace společnosti Člověk v tísni se tak chce pokusit o setkání cizinců a novinářů, kteří často neinformují o životě cizinců u nás jen proto, že neví na koho se obrátit.
Přitom mezi téměř půl milionem cizinců, kteří u nás žijí, se rozhodně najdou komunikativní jedinci. S cílem referovat o své komunitě, o jejích aktivitách a dozvědět se, jak se žije ostatním cizincům, se Fóra migrantů zúčastnilo dvanáct cizinců žijících v České republice. Nejvíc čárek do pomyslné docházky zapsali členové dvou nejpočetnějších skupin, tedy Ukrajinců a Vietnamců.
Fórum migrantů je projekt, který se nechal inspirovat anglickým nápadem, právě v Londýně taková informačně komunikační platforma pro majoritu i menšiny už nějakou dobu úspěšně funguje. Na prvním setkání, které iniciovala společnost Člověk v tísni, se představilo občanské sdružení Vietczech a jeho mladí členové z řad vietnamské komunity, zároveň se všichni zúčastnění seznámili i s ukrajinským občanským sdružením RUTA.

Fórum migrantů nemá idealistické ambice, chce v multikulturním kruhu řešit aktuální témata, jako je třeba zdravotní pojištění lidí ze zahraničí, ale hlavně zjišťovat, co zajímavého se v jednotlivých komunitách děje a o čem by měla česká většinová společnost vědět. To všechno prostřednictvím měsíčních setkání a taky fenoménu dnešní doby, sociální sítě Facebook, kde bude mít Fórum migrantů svoji skupinu "People Crossings" .
Podrobnosti o Fóru migrantů si můžete poslechnout v rozhovoru Zuzky Rejchové. Ta si o projektu povídala s Kristýnou Miholovou, koordinátorkou programu Migrace společnosti Člověk v tísni.
Více se o životě cizinců v České republice můžete dozvědět na www.wave.cz/crossings.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.