Bratři Sesterové: Takoví normální zabijáci

17. únor 2014

Největší audioportál na českém internetu

Radio Wave - výchozí obrázek | Foto: Český rozhlas

Bratři Sesterové: Takoví normální zabijáci

Druhá kniha kanadského prozaika Patricka deWitta nebudí pozornost jen bizarním titulem. Jakkoli jde zdánlivě jen o jednoduchou westernovou hříčku, Bratři Sesterové ve skutečnosti rafinovaně odkazují k celé řadě kulturních tradic. A při tom všem nezapomínají především krvavě bavit výstřední a zvláštně cudnou vizí světa stiženého zlatou horečkou.

Bratři Eli a Charlie Sesterové jsou obávanými nájemnými zabijáky, kteří v polovině 19. století putují z Oregonu do Sacramenta, aby na objednávku tajemného komodora odpravili prospektora Hermana Warma. Jejich cesta je protkaná celou řadou podivuhodných setkání a obskurních epizod, které tvoří hlavní náplň poměrně útlé knihy.

Tradiční zabijácká zápletka ustupuje velmi rychle do pozadí, pistolnické rekvizity jsou spíše ironizovány. Bratři Sesterové jsou svéráznou road movie a antiwesternem, který svou absurdní, pitoreskní, enigmatickou a drsnou poetikou, zaměřenou spíše na výjevy než na děj, připomene např. Jarmuschova Mrtvého muže.

02931853.jpeg

Příběh líčí v první osobě mladší z bratrské dvojice, zavalitý a nejistý Eli. Namísto chladnokrevného zabijáka se ve vyprávění zpřítomňuje citlivý mladý muž, který pečlivě komponuje slova a v každé situaci se snaží vyhlížet jako seriózní a důstojný člověk.

Eli se cestou po bezbožném a zkaženém Divokém západě zoufale snaží navazovat citová pouta, většinou však jeho úsilí končí tragikomickou deziluzí. Bezmála dětský a prostoduchý zabiják bezmezně věří druhým a jediný, kdo je jeho důvěru schopný plně opětovat, je jeho odpudivý a stále více chátrající kůň Sud.

Distingované a citlivé Eliho vypravěčství odhaluje svět pohlcený démonem mamonu, svět nelítostný a egoistický, jehož jsou oba bratři pevnou součástí. Ačkoli deWittův román odkazuje k historickým reáliím, mnohem blíže má k fantasknímu prostoru ovládanému autorovou fantazií.

Eli a Charlie se pohybují krajinou s poněkud záhadnými pravidly. Hlavní hrdina se je snaží pochopit, rozluštit řád, odhadnout smysl své pouti, nicméně s každou další epizodou se ztrácí v záplavě nezodpověditelných otazníků. Nejen proto se na mysl dere Stoppardův brilantní apokryf Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtví – jeho hravá absurdita a zlomyslné paradoxy, které postavy na své podezřele předurčené pouti se zájmem přehlížejí.

Konečně, paralela, které se nelze vyhnout, je souvislost mezi Bratry Sesterovými a vlnou existenciálního westernu, jejímž čelným představitelem je Cormac McCarthy, především jeho tzv. hraniční trilogie. Oproti starozákonnímu jižanskému soudci je deWitt mnohem shovívavějším stvořitelem.

Ne proto, že by se vyhýbal násilí a utrpení, ale proto, že Eli příkoří vnímá bezmála bezelstně a líčí je s odzbrojující upřímností překvapeného pozorovatele. Ty nejkrutější výjevy, spojené s fyzickými útrapami protagonisty a jeho čtyřnohého druha, tak získávají hutně groteskní nádech, zatímco občasné záchvaty krvavého běsu líčí Eli komisně a napůl omluvně.

Svět, v němž Eli existuje, nemá tak zřejmé a neúprosné zákony, které svírají McCarthyho hrdiny. Divoký západ Bratrů Sesterových je spíše podivuhodným panoptikem, v němž se brutalita střídá s fascinací a kruté gesto s gestem pochopení. Ne nadarmo je jednou z Eliho velkých posedlostí fascinace lidskou kreativitou, kterou ztělesňuje jeho oběť, šílený, ale tvořivý prospektor Warm. Na rozdíl od McCarthyho postav se ty deWittovy mají kam vracet a namísto „majestátu osudu“ je pronásleduje jen karnevalový chaos lidských životů i změť obtížně vyložitelných znamení.

Patrick deWitt svou knihu uspořádal jako divadlo. Román je rozdělený na tři dějství, dvě přestávky tvořené snovými věšteckými výjevy, a epilog. Bratři Sesterové cestují ze sladkého zabijáckého nevědomí do bodu, v němž zmizí veškerá motivace trmácet se dál a převládne pocit, který jedna z postav pregnantně zformuluje: „… jestli existuje bůh, je to parchant…“ A dlužno dodat, že parchant s řádně škodolibým smyslem pro humor.

02931881.jpeg

Nelze říci, že by román nabízel zásadní přesah, rafinovanou síť aluzí či fascinující řád jako McCarthyho vrcholné texty. Bratři Sesterové jsou čistou oslavou tvořivé imaginace a narativní lehkosti, satirickým obrazem zmaru a nehynoucí lidské vůle trmácet se trnitou plání existence. Na řadu přichází poslední tradice, k níž deWittův román odkazuje zřejmě nejvýrazněji – pikareskní román.

Kým jiným totiž hltavý vypravěč Eli Sester je, když ne svéráznou variací „pikara“, směšně vážného vyděděnce a věčného cizince, jehož prostoduché pozorovatelství odhaluje nesmyslnost, bezvýchodnost i zvrhlou krásu existence ve vší nahotě?

„Většina lidí je připoutána k vlastnímu strachu a hlouposti a nemají dost rozumu, aby na to, co je v jejich životě špatně, pohlédli nezaujatýma očima. Většina lidí bude prostě žít dál, sice nespokojená, ale nikdy se nepokusí pochopit důvod oné nespokojenosti, ani jak by mohli věci změnit k lepšímu, a zemřou se srdcem prázdným – až na špínu a starou řídkou, mdlou a rozředěnou krev jim v něm nezbude nic a jejich vzpomínky nebudou stát ani za zlámanou grešli, však to pochopíte. Většina lidí jsou vážně imbecilové.“

Patrick deWitt: Bratři Sesterové (The Sisters Brothers)
Překlad: Petr Štádler, Praha: Argo, 2013. 272 stran.

autor: Vít Schmarc