Australané jsou největší uživatelé extáze, chybí jim optimismus
Austrálie je zemí s největším počtem uživatelů extáze. Alespoň to vyplývá z nejnovější zprávy OSN, která se zabývá spotřebou drog. Podle studie také Australané stále více užívají marihuanu, kokain, halucinogeny a další měkké drogy. Zajímavostí je, že v této zemi je kokain až čtyřikrát dražší než například v Británii, jeho uživatelé proto mohou patřit především do bohatších vrstev. Podle prezidenta Alexe Wodaka australské Drug Law Foundation se počet lidí závislých na drogách rozšiřuje i kvůli špatným vyhlídkám v zaměstnání. V zemi totiž panuje vysoká nezaměstnanost, lidem proto chybí dostatek optimismu, který si nahrazují užíváním drog.
-
Jihokorejský Soul zaplavila hejna zamilovaných much. Jsou otravné, ale neškodí
2. červenec 2025Obyvatelé jihokorejského hlavního města Soul a jeho okolí si stěžují na hejna černého hmyzu přezdívaného zamilované nebo dvouhlavé mouchy. Jejich přemnožení souvisí s rostoucími teplotami způsobenými změnou klimatu.
Videozáznamů z horských turistických stezek v Inčchonu západně od Soulu si všímá agentura Reuters. Videa ukazují, jak černokřídlí brouci bzučí v okolí lidí i na nich lidi a pokrývají stromy, zábradlí a schody. Hmyzu, který se latinsky jmenuje Plecia longiforceps, se přezdívá i „brouci lásky“, protože samičky a samečci létají při páření přichyceni k sobě.
Počet brouků, kteří původně pocházejí z tropů, se v posledních letech v širší oblasti metropole Soulu během léta prudce zvýšil, což vedlo k prudkému nárůstu počtu stížností. Město Soul uvedlo, že v loňském roce bylo přijato přibližně 9 296 stížností na „zamilované mouchy“, zatímco v roce 2023 to bylo 4 418 stížností.
Web The Guardian připomíná, že brouci nepředstavují pro člověka žádnou přímou hrozbu: v dospělosti nekoušou, nepřenášejí nemoci ani výrazně nepožírají vegetaci. Úředníci doporučují odstraňovat hmyz z povrchů vodou, instalovat světelné a lepivé pasti a při pobytu venku nosit tmavé oblečení, protože hmyz přitahují jasné barvy a světla.
„Jsou trochu nechutné, ale ve skutečnosti jsou užitečným hmyzem, nevybíravý postřik chemickými pesticidy by zabil různé jiné organismy a mohl by mít špatné účinky na lidi. Zamilované mouchy opylují květiny a jejich larvy obohacují půdu rozkladem organických látek,“ uvedly úřady v Soulu.
-
Změna klimatu nás může připravit o snídani. Vědci předpovídají pokles produkce potravin
2. červenec 2025Celosvětově lidstvo produkuje víc jídla než kdykoli předtím. Úroda je ale soustředěna jen v několika regionech. Přes třetinu světového vývozu pšenice a ječmene pochází z Ukrajiny a Ruska.
Některé vysoce produktivní zemědělské oblasti, včetně hlavních pěstitelských regionů ve Spojených státech, jsou na cestě k prudkému poklesu úrody v důsledku změny klimatu. Informuje o tom studie v časopise Nature, které si všímá magazín WIRED.
Podle scénáře mírných emisí skleníkových plynů se úroda šesti klíčových základních plodin do konce století sníží o 11,2 % ve srovnání se světem bez oteplování, a to i když se zemědělci budou snažit přizpůsobit. K největšímu poklesu nedojde v okrajových zemědělských oblastech, ale v místech, která jsou momentálně významnými producenty plodin, jako je kukuřice a sója.
Extrémní počasí se již letos projevilo na úrodě. Záplavy zničily rýži v Tádžikistánu, okurky ve Španělsku a banány v Austrálii. Silné bouře v USA letos na jaře způsobily škody na úrodě za miliony dolarů. V minulých letech vedla silná vedra k velkému poklesu úrody borůvek, oliv a hroznů.
Zemědělci dělají, co mohou – testují různé odrůdy plodin, které lépe odolávají změnám klimatu, mění načasování setí, upravují používání hnojiv a vody, investují do vodních nádrží. Otázkou je, zda tyto adaptace i nadále udrží krok s oteplováním.
Na každý stupeň Celsia oteplení se celosvětová produkce potravin pravděpodobně sníží o 120 kalorií na osobu a den. A to i s ohledem na to, že změna klimatu může prodloužit vegetační období a že více oxidu uhličitého v atmosféře může podpořit růst rostlin. Ve scénáři mírných a středních emisí skleníkových plynů, který by vedl k oteplení o 2 až 3 stupně Celsia do roku 2100, by rostoucí příjmy a adaptace kompenzovaly pouze třetinu úbytku potravin na světě.
„Budoucnost teplejší o 3 stupně Celsia oproti roku 2000 odpovídá zhruba 13procentnímu poklesu doporučené denní spotřeby kalorií na osobu. To je, jako kdyby se všichni vzdali snídaně... asi 360 kalorií na každý den,“ řekl Andrew Hultgren, výzkumník v oblasti zemědělství na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign.
-
Operace Overload už 2 roky šíří ruskou propagandu pomocí umělé inteligence. Obsah už je i na TikToku
2. červenec 2025Proruské dezinformační kampaně hojně využívají nástroje umělé inteligence k šíření a manipulování obsahu. Zaměřují se při tom na vyostření napětí v souvislosti s volbami, válkou na Ukrajině, imigrací a dalšími polarizujícími tématy.
Kampaň známá pod více názvy včetně Operation Overload nebo Matryoshka běží od roku 2023 a je pravděpodobně napojená na ruskou vládu. Informuje o tom nově zveřejněný výzkum, kterého si všímá magazín WIRED.
Kampaň šíří falešné narativy vydáváním se za média s cílem rozložit demokratická zřízení. Zaměřuje se na publikum po celém světě, včetně USA – jejím hlavním cílem byla Ukrajina. Stovky videí zmanipulovaných umělou inteligencí z této kampaně podporuje proruské narativy.
Zpráva popisuje, jak se od září 2024 do května 2025 dramaticky zvýšilo množství obsahu, který získává miliony zhlédnutí po celém světě. Výzkumníci ve zprávě identifikovali 230 unikátních obsahů propagovaných kampaní v období od července 2023 do června 2024, včetně obrázků, videí, QR kódů a falešných webových stránek. Za posledních osm měsíců operace Overload vychrlila celkem 587 unikátních kusů obsahu, přičemž většina z nich byla vytvořena s pomocí veřejně dostupných nástrojů umělé inteligence.
„Co mě překvapilo, byla rozmanitost obsahu. Jako by diverzifikovali svou paletu, aby zachytili co nejvíce různých úhlů pohledu. Vrství na sebe různé typy obsahu,“ říká Aleksandra Atanasova, vedoucí výzkumná pracovnice v oblasti open-source inteligence ve společnosti Reset Tech, pro WIRED.
Obsah vytvářený umělou inteligencí v rámci operace Overload je sdílen na více než 600 kanálech na Telegramu a také prostřednictvím botových účtů na platformách, jako jsou X a Bluesky. V posledních týdnech byl obsah poprvé sdílen také na TikToku.
Protože je stále obtížnější odlišit skutečný obsah od obsahu generovaného umělou inteligencí, odborníci předpovídají, že množství obsahu generovaného AI, který pohání dezinformační kampaně, bude narůstat.
-
Co s vesmírným odpadem? Zombie satelit se probral k životu téměř po 60 letech
1. červenec 2025Satelit NASA, který přestal fungovat v roce 1967, se znovu probral k životu. Minulý rok v červnu jeho radiový signál zachytil teleskop v Západní Austrálii. Vědci rok zkoumali, jak se to mohlo přihodit. Podle nich je možné, že šlo o elektrostatický výboj. Jeho signál by mohl být nový „wake up call“ v diskusi o narůstajícím kosmickém odpadu na oběžné dráze Země.
Signál „nefunkčního“ satelitu byl tak silný, že na okamžik zastínil všechny ostatní signály na obloze. Vědci si dokonce mysleli, že objevili něco mimořádného. „Byli jsme nadšení, mysleli jsme, že jde o neznámý objekt poblíž Země,“ uvedl pro CNN Clancy James, vědecký pracovník na Curtin University v Západní Austrálii.
Satelit se jmenuje Relay 2, jeho staršího bráchu, satelit Relay 1, vyslali Američané na oběžnou dráhu v roce 1962. Zapsal se do historie tím, že poprvé přenesl televizní signál ze Spojených států do Evropy a Japonska.
Signál z Relay 2 trval jen 30 nanosekund, což neodpovídá žádnému známému systému na palubě satelitu. Podle studie publikované v časopise The Astrophysical Journal Letters je tedy záměrné vyslání signálu vyloučeno. James a jeho kolegové se domnívají, že výbuch mohly způsobit dvě věci: náraz mikrometeoritu, nebo výboj statické elektřiny. Obě varianty jsou podle expertů možné, ale velmi obtížně rozlišitelné – signály, které vznikají mikrometeoritickým nárazem i elektrostatickým výbojem totiž vypadají téměř totožně.
Rádiové signály ze satelitů mohou narušit pozorování vzdáleného vesmíru. Od počátku kosmické éry bylo vypuštěno téměř 22 000 satelitů, z nichž více než polovina nefunguje. Kolize těchto zařízení tvoří husté pole trosek a miliony fragmentů létajících rychlostí až 29 000 km/h.
-
Viděli jsme krysu velikosti lívance, říkají účastnice newyorské procházky s krysařkou
1. červenec 2025Krysy se páří až 20krát denně a živí se psími výkaly. Takové informace se můžete dozvědět z turistické exkurze po Manhattanu nazvané Garbage & Rats (Smetí a krysy). Za 40 dolarů se za nimi návštěvníci mohou vydat do newyorského podzemí. Průvodkyní je Suzanne Reisman, která si říká krysařka.
Průvodkyně Reisman na hlavně obvykle nosí chlupaté krysí uši. „Už nikdy neprojdu kolem psího hovínka, aniž bych si neřekla: Aha, krysí svačinka,“ uvedla účastnice, která se vydala na jednu z exkurzí, pro magazín Vice. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a je to kombinace safari za městskými zvířaty a výkladu o sanačních pracích.
Jednou ze zastávek na procházce je i nefunkční Sportsmen’s Hall. V 19. století se tam konaly zápasy psů proti krysám. Reisman je absolventkou městské „Trash“ akademie. Program zkoumá vliv nakládání s odpady na životní prostředí, společnost a ekonomiku. Zdarma se snaží vzdělávat obyvatele New Yorku v tom, jak vytvářet čistší, zdravější a udržitelnější města.
Návštěvníci z prohlídky odchází zpravidla nadšení. Jedna z účastnic pro New York Post uvedla: „Viděli jsme živé krysy. Viděli jsme krysu velikosti lívance. Viděli jsme muže, který zvracel do kanálu. Byl to opravdový newyorský zážitek.“
-
Spravedlnost oslům! Nejsou to hloupá zvířata, jen o nich máme stereotypní představy, ukazují výzkumy
1. červenec 2025Osli nemají zrovna dobrou pověst. Většina lidí je přesvědčena, že se jedná o tvrdohlavé a hloupé zvíře. Vědecké studie ale ukazují, že osli jsou na tom z hlediska inteligence, učení a paměti stejně jako koně. Odkud se tedy bere negativní představa o hloupých oslech?
Lidé využívají osly od pradávna k práci, popisuje článek na webu Science. Využívali se třeba k budování egyptských pyramid, nebo Velké čínské zdi. Osli museli na rozdíl od koňů přežít velmi nehostinné podmínky. Žili totiž původně v polopouštních horách, kde bylo méně živin. I kvůli tomu na rozdíl od koňů žijí víc samotářsky, informuje El Pais.
Síla a vytrvalost, kterou si vypěstovali, z nich dělala ideální pracanty a nosiče. Zatímco koně nosili krále a válečné hrdiny, nebo třeba doprovázeli dámy na procházkách, osli pracovali na poli s rolníky. Koně se stali symbolem ducha, svobody a odvahy; osli symboly podřízení, práce a otroctví.
V současnosti z 50 milionu oslů na světě žije většina v rozvojových zemích. V subsaharské Africe, severní Indii a tropické Latinské Americe populace oslů v posledních třech desetiletích vzrostla, zatímco v oblasti Středomoří a v Číně počet oslů prudce klesl.
Vnímání oslů se může změnit díky vědě. V posledních letech došlo k revoluci ve studiu zvířecí mysli. Zajímavé je, že osli byli studováni mnohem méně, než koně. Výzkumy, které existují, ale ukazují, že nejsou v žádném ohledu méně inteligentní.
-
S nárůstem AI roste i počet případů sextorze. Podvodníci loví i na seznamkách
30. červen 2025Kvůli rozmachu umělé inteligence roste počet případů sextorze na internetu. Scammeři se vydávají za atraktivní osoby například na seznamovacích aplikacích. Pomocí falešných AI profilů navazují kontakt – často s nezletilými. Z obětí pak vylákají citlivý obsah, který následně využívají k vydírání.
FBI sextorzi definuje jako vyhrožování a nátlak, aby oběti zasílaly explicitní obrázky online. Poté po nich útočníci požadují peníze a vyhrožují, že se o materiály podělí s rodinou, přáteli nebo veřejně. Informoval o tom server VICE.
Začátkem roku nadace Internet Watch Foundation, dohlížející na bezpečnost internetu, upozornila, že cílem zločinců se stávají děti ve věku od 11 do 13 let. Web The Guardian připomíná, že Národní kriminální agentura (NCA) ve Velké Británii uvedla, že během prvních pěti měsíců roku 2024 přijímaly policejní složky v průměru 117 oznámení měsíčně o sextorzních útocích od osob mladších 18 let.
Útokům se ale nevyhnou ani dospělí. Například před dvěma týdny policie odhalila gang z indického města Tonk. Gang lákal muže, následně je vydíral a vydával se přitom za úředníky kybernetické kriminality. Zástupce velitele policie Digant Anand pro server MSN uvedl, že obvinění byli zatčeni.
Umělá inteligence činí sextorzi stále snadnější, a lidé by se proto měli naučit rozpoznat falešné seznamovací profily nebo boty. Měli by zpozornět například v momentě, kdy druhá osoba posílá stále stejné fotografie nebo když konverzace působí příliš dokonale. Problematiku řeší ve spolupráci s Europolem i česká policie.
-
Každý šestý lék na rakovinu v Africe nefunguje tak, jak má
30. červen 2025Léky proti rakovině ve čtyřech afrických zemích nemusí účinkovat a naopak mohou lidem uškodit. Nový výzkum odhalil, že každý šestý lék je podřadné kvality nebo jde dokonce o padělek. Poznat padělané léky je ale složité.
Výsledky výzkumu publikovala tento týden skupina amerických a panafrických vědců v časopise The Lancet Global Health. Výzkumníci tajně shromažďovali informace o dávkování z dvanácti nemocnic a 25 lékáren v Etiopii, Keni, Malawi a Kamerunu. Otestovali téměř 200 různých produktů různých značek. Přibližně 17 % – tedy zhruba každý šestý – mělo nesprávné množství účinných látek, a to včetně produktů používaných ve velkých nemocnicích.
Podobně špatná kvalita se už dříve objevila u antibiotik, léků na malárii nebo tuberkulózu. Toto je však první systematická studie, která poukazuje na tak vysoký podíl vadných či padělaných protinádorových léků, upozorňuje německý web Deutche Welle.
Důvodem špatné kvality léků jsou hlavně chyby při výrobě nebo špatné skladování. Některé léky jsou ale také padělané a je složité je odhalit. Lékaři nebo pacienti si často mohou všimnout rozdílů jen vizuálně (např. jiná barva tablet nebo obalu). Jediným spolehlivým nástrojem jak padělky odhalit jsou laboratorní testy. To je ale mnohdy náročné a v afrických laboratořích často chybí vybavení pro běžnou manipulaci s chemoterapií.
Už v roce 2017 WHO navrhla přístup ke zlepšení kvality léčiv, postavený na třech pilířích: prevence, odhalení a reakce. Nejlepší je zabránit vstupu vadných produktů na trh. Pokud se však takové léky dostanou do oběhu, je nutné mít funkční dohledové a reakční mechanismy, aby se nedostaly k pacientům. Regulační reformy ale trvají roky. Mezitím vznikají rychlejší řešení – např. nové testovací technologie.
-
Beyoncé musela pozastavit show. Hrozilo, že spadne ze vznášejícího se Cadillacu
30. červen 2025Americká zpěvačka Beyoncé musela pozastavit své sobotní vystoupení v rodném Houstonu. Jedna z rekvizit se během koncertu uvolnila. Nikdo nebyl zraněn a koncert po chvíli pokračoval dál. Její show nicméně doprovází kontroverze.
Beyoncé se právě vznášela ve vínovém Cadillacu nad hlavami fanoušků a zpívala baladu 16 Carriages, když se auto povážlivě naklonilo. Zpěvačka se musela pevně chytit stožáru s vlajkou, aby nespadla, informuje BBC.
Z davu se ozývaly výkřiky překvapení a tisíce fanoušků pak děsivý moment sdílelo na sociálních sítích. Spolu s incidentem znovu ožila fráze „Někdo dostane padáka,“ kterou slavná zpěvačka poprvé použila na koncertě v roce 2010. Tehdy se na pódiu potýkali s problémy se světly. Sama Beyoncé po spuštění na zem uvedla, „kdybych někdy spadla, vím, že mě chytíte.“
Koncert v rodném městě doprovázely i další problémy. Před jejím příjezdem do Houstonu řada místních influencerů, umělců a akademiků na sociálních sítích kritizovala triko, které měla na sobě během vystoupení v Paříži. Zobrazovalo Buffalo Soldiers – příslušníky černošských jednotek armády USA aktivních koncem 19. a počátkem 20. století. Ti se účastnili i mnoha bitev proti původním obyvatelům v rámci násilného zabírání půdy během expanze Spojených států na západ. Text na zadní straně trika označoval původní obyvatele za „nepřátele míru, pořádku a osídlení,“ připomíná web The Guardian.
Vystoupení v Beyoncé rodném Houstonu v Texasu bylo 23. ze 32 zastávek turné Cowboy Carter. Šňůra skončí příští měsíc v Las Vegas.