Švédská televize omylem doprovodila politickou debatu titulky z dětského pořadu
Švédská televize dílem náhody vynalezla nový formát politické satiry. A slavilo to okamžitý úspěch. Podařilo se jí totiž v živém vysílání omylem opentlit proslovy politiků titulky z dětského seriálu. K překvapení všech diváků televizní debatu vykopla švédská ministryně pro životní prostředí slovy: „Zdravím, pozemské příšery.“ Od tohoto momentu se věci nořily už jen hlouběji do propastných vod absurdity. Například bývalý ministr školství a vzdělávání Jan Björklund významně ukazuje do kamer výtisk švédského deníku a podle titulků k tomu dodává: „Postavím ten nejlepší hrad z písku v celé galaxii.“ No a nenechá se zahanbit ani premiér, který plamenně prohlašuje zhruba toto: „Poslední vynález: fantastický dinosauří vlak… ponorka!“ Doufáme, že se licenci na nový severský formát podaří odkoupit i České televizi.
-
Horská služba zachraňovala horolezce z hory Fudži hned dvakrát v jednom týdnu. Podruhé se vracel pro telefon
28. duben 2025Záchranáři museli dvakrát za jeden týden zachránit stejného studenta, který se zasekl na hoře Fudži. Policie v prefektuře Šizuoka horolezcům znovu doporučila, aby na horu mimo lezeckou sezónu nechodili.
Poprvé musela sedmadvacetiletého čínského studenta, který žije v Japonsku, zachránit helikoptéra. Zasekl se na stezce zhruba 3 000 metrů nad mořem, protože během cesty ztratil mačky (hroty, které se připevňují na boty). O několik dní později se nahoru vrátil, aby si vyzvedl věci, které tam nechal, třeba telefon, informuje server The Independent a BBC.
Zhruba deset minut před jednou údajně policii zavolal jiný lezec, který je informoval o studentovi trpícím nemocí z nadmořské výšky. Záchranáři z prefektury Šizuoka našli studenta na 8. stanici a přenesli ho na 5. stanici na nosítkách, kde byl následně předán hasičskému sboru.
Problémem bylo podle místní policie, že student na horu lezl mimo lezeckou sezónu. Fudži, aktivní sopka a nejvyšší hora Japonska, je většinu roku pokryta sněhem. Její lezecké stezky jsou otevřeny od začátku července do začátku září. V rámci snahy o prevenci přeplnění hory zavedly úřady loni poplatek za vstup a limit počtu návštěvníků. Poplatek od tohoto léta činí 27 dolarů, tedy zhruba 600 korun.
-
Sexting zajímá víc muže. Ženy jsou nejčastěji ovlivněny svými partnery, ukazuje nová studie
28. duben 2025Výzkumníci porovnali rozdíly v posílání erotických zpráv mezi mladými lidmi do 25 let ve Španělsku, Kolumbii a Mexiku. Zjistili, že sexting mezi mladšími generacemi vykazuje regionální odlišnosti a často odráží tradiční morální normy jednotlivých zemí.
Cílem výzkumu, který zahrnoval vzorek 3 726 mužů a žen ve věku 17 až 25 let, bylo zjistit, jak kulturní kontext ve zmíněných zemích ovlivňuje frekvenci, postoje a motivace mladých lidí při sexuální interakci prostřednictvím sociálních sítí. Výsledky ukázaly, že sexting je mezi mladými dospělými rozšířený a běžný ve všech třech zemích. Nejčastěji se ale vyskytuje v Mexiku. Podobně jako ve Španělsku a Kolumbii zde navíc muži vykazují celkově pozitivnější postoj k sextingu než ženy, informuje server El País.
Studie také ukazuje, že mladé ženy ve Španělsku se sextingu účastní častěji než jejich vrstevnice v Kolumbii nebo Mexiku. Podle psycholožky a sexuoložky Silvie Sanzové je to především proto, že ve Španělsku mají ženy větší sexuální svobodu a v digitální komunikaci se cítí mnohem uvolněněji. Naopak v konzervativnějších nebo misogynních společnostech hrozí ženám, které sexting iniciují nebo ukazují své tělo, větší riziko společenského odsouzení. Omezená nebo potlačená chuť latinskoamerických žen zapojit se do sextingu tak podle ní odráží hluboce zakořeněný machismus.
Ve zkoumaných zemích se liší i motivace k sextingu. Mexické ženy bývají k posílání erotického obsahu nejčastěji ovlivněny svými partnery, zatímco v Kolumbii hraje větší roli sociální tlak a také vliv návykových látek, jako je alkohol. Podle spoluautora studie Rafaela Ballestera Arnala je v tomto kontextu důležité vzdělávání společnosti v tématech souhlasu a sexuální asertivity.
Rizika sextingu podle něj nespočívají pouze ve zneužití intimních fotografií, ale i v tom, že lidé prostřednictvím sdílení hledají vnější potvrzení. „Máme tendenci si myslet, že ti, kdo posílají nejvíce erotických fotek, mají vysoké sebevědomí nebo jsou narcističtí. Ale novější výzkumy ukazují, že tomu tak není vždy. Často naopak jde o nejisté jedince, kteří svůj obsah sdílejí z potřeby uznání.“
-
Lidé se snaží proměňovat své trávníky na louky. Prospívá to životnímu prostředí, potvrzují odborníci
28. duben 2025Někteří lidé, zejména z mladší generace, přeměňují tradiční trávníky na květnaté louky. Snaží se tím zmírnit dopady klimatické změny. Trávníky v současnosti pokrývají přibližně 70 až 75 % volných zelených ploch ve městech po celém světě. Jejich přeměna na louky by podle odborníků mohla zvýšit biodiverzitu, omezit odtok dešťové vody a zabránit erozi půdy.
Ve srovnání s trávníky jsou louky – tedy otevřené plochy s převahou nedřevin, jako jsou vysoké trávy, květiny a byliny – levnější na údržbu, vyžadují méně vody a energie a dokážou zachytit více oxidu uhličitého. Jsou také atraktivnější pro opylovače, kteří hrají klíčovou roli v ekosystémech, uvádí BBC.
Populace opylovačů po celém světě v posledních desetiletích výrazně klesají. Zvláště zasaženi byli například motýli monarchové, kteří ve Spojených státech za posledních 20 let přišli zhruba o pětinu svých populací. Profesor biologie Marc Johnson z Torontské univerzity v Mississauze se proto rozhodl na svém dvorku vytvořit louku speciálně pro opylovače. Už během prvního roku na ní zaznamenal zvýšený výskyt hmyzu.
Další ekologické přínosy luk ukázala i nedávná studie Cambridgeské univerzity ve Velké Británii. Výzkumníci zjistili, že louka je vůči klimatickým podmínkám odolnější než tradiční trávník – například odráží o 25 % více slunečního světla. Rostliny typické pro louky navíc mívají hlubší kořeny, což zvyšuje jejich odolnost vůči suchu. Jsou proto vhodné do sušších oblastí nebo míst s omezenou spotřebou vody a mohou přispívat i k ochlazování měst.
-
Infarkt ve dvaceti? Výjimka, která přestává být výjimkou
25. duben 2025Nová data ukazují, že mladí dospělí čelí kardiovaskulárním problémům čím dál častěji – a ženy mívají horší vyhlídky než muži. Na vině jsou špatné návyky, stres i následky covidu.
Ještě před pár lety byla srdeční onemocnění považována za problém starších lidí, to se ale mění. Nové studie potvrzují, že infarkt nebo srdeční selhání čím dál častěji postihují i lidi ve věku mezi 20 a 50 lety – tedy generaci, která se často považuje za mladou a tudíž zdravou. Informoval o tom web National Geographic.
Podle amerických dat stoupl výskyt infarktů u lidí mezi 18 a 44 lety za poslední čtyři roky o 66 %. U starších věkových skupin přitom počet případů spíše klesá. Častější jsou u mladých i srdeční zástavy a selhání srdce. Lékaři varují, že většina lidí pod padesátkou, kteří infarkt prodělají, má alespoň jeden rizikový faktor, jen o něm často netuší.
Za zhoršujícím se stavem mladého srdce stojí hlavně špatná strava, málo pohybu, obezita, vysoký tlak nebo cukrovka. Některé výzkumy ale ukazují i na vliv covidu, který může srdce zatížit i roky po infekci. Riziko podle odborníků zvyšují také alkohol, cigarety, marihuana nebo užívání drog.
A rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění může být podle vědců i rasismus, život v segregované čtvrti nebo sociální nerovnost na pracovišti. To vše může mít zásadní vliv na přístup ke kvalitní péči. Potvrzují to data, ze kterých vyplívá, že například v USA čelí většímu ohrožení srdečními problémy mladí lidé s tmavou barvou pleti.
Závažnější situace je také u žen napříč sociálním spektrem, mívají horší následky samotného infarktu, častěji umírají do pěti let jeho po prodělání a zároveň se častěji stává, že lékaři jejich příznaky přehlížejí nebo podceňují.
Průzkum z roku 2023 navíc ukázal, že skoro polovina lidí do 45 let si vůbec nemyslí, že by jim hrozil infarkt a jen třetina by dokázala poznat jeho příznaky.
Odborníci se proto shodují: začněte s prevencí co nejdřív. Zdravá strava, pravidelný pohyb, dostatek spánku a sledování tlaku, cukru nebo cholesterolu dokážou z dlouhodobého hlediska významně snížit rizika. Jak říká profesor John Wilkins z Northwestern University: „Čím dřív začneme, tím víc let si tím přidáme.“
-
USA zpřísnily podmínky pro víza. Úřady lustrují i sociální sítě
25. duben 2025Spojené státy chtějí po lidech žádajících o vízum vědět víc než kdy dřív – včetně toho, co například v posledních pěti letech sdíleli na sociálních sítích. A jak se ukazuje, někdy stačí i dávná zpráva na WhatsAppu nebo příspěvek od někoho z přátel, aby žadatele otočili už na letišti.
Americké velvyslanectví v Tokiu oznámilo novou povinnost pro všechny, kdo žádají o vstupní vízum do USA: v žádosti teď musí uvést všechny své profily na sociálních sítích z posledních pěti let. Oznamovací povinnost se vztahuje i na účty, které už jsou neaktivní nebo smazané. Kdo informace nedoplní, riskuje, že ho do země nevpustí. Informoval o tom web The Times.
Ačkoli americké úřady formálně kontrolují online aktivitu vízových žadatelů už od roku 2019, podle imigračních právníků byly tyto kontroly dlouho spíš symbolické. Letos se ale všechno mění – a digitální stopa má čím dál větší váhu při posuzování žádostí o vstup.
Odmítnutí kvůli sociálním sítím už nejsou vzácnou výjimkou. Třeba francouzského vědce zadrželi kvůli starým WhatsApp zprávám, které údajně kritizovaly americkou politiku. Libanonský student přijatý na Harvard zase podle webu Teen Vogue přišel o možnost studia, protože jeho přátelé sdíleli protiamerické příspěvky na Facebooku.
Podle amerických úřadů se jedná o opatření zaměřená na prevenci extremismu a bezpečnostních hrozeb. Zdroje z ministerstva zahraničí uvádějí, že důvodem k zamítnutí víza může být třeba to, že žadatel sdílí nebo lajkuje obsah považovaný za antisemitský nebo podporující teroristické skupiny jako Hamás nebo Hizballáh.
Zpřísnění pravidel se chystá také v Evropě. Například Irsko nebo Německo už vydaly doporučení cestovatelům, kde varují před „příliš otevřenou“ digitální stopou. Neziskové organizace příchozím radí, aby si před odletem promazali telefon, omezili počet aplikací a zvážili, co budou sdílet veřejně.
Zatímco americká vláda mluví v souvislosti s novými pravidly o bezpečnosti, kritici varují, že se jedná o omezení svobody projevu a zásah do soukromí. To ale nic nemění na tom, že stačí jeden „nevhodný“ komentář nebo meme a výlet do USA může skončit dřív, než začal.
-
Po oscarové chobotnici přichází režisérka Pippa Ehrlich s příběhem luskouna
25. duben 2025Režisérka oscarového snímku Moje učitelka chobotnice natočila další silný příběh o vztahu mezi člověkem a přírodou. Nový dokument sleduje cestu malého luskouna Kulu od záchrany z nelegálního obchodu až po návrat do divočiny.
Luskouni jsou jediní savci na světě, kteří mají šupiny. Zároveň jsou to jedni z nejvíc pašovaných živých tvorů na planetě. Většina lidí o těchto plachých nočních zvířatech ví jen málo. To se teď může změnit díky novému dokumentu Luskoun: Kulu a jeho cesta.
Film sleduje příběh mláděte jménem Kulu, které se podařilo zachránit z nelegálního obchodu se zvířaty v Jihoafrické republice. Náročnou cestu zpátky do přírody zachycuje režisérka Pippa Ehrlich, oceněná v roce 2021 Oscarem za snímek Moje učitelka chobotnice. O Kulu v průběhu léčby a adaptace na přirozené prostředí pečuje dobrovolník Gareth Thomas. Ten se o vzácné zvíře stará několik měsíců a to i několik hodin denně, kdy ho vodí na procházky a učí znovu žít v přírodě.
Film čerpá z Thomasových autentických záběrů a ukazuje vzácné momenty, které by štáb jinak nezachytil, protože luskouni jsou od přírody velmi plachá a citlivá stvoření. „Měli spolu silné pouto, díky němuž máte pocit, že se díváte na svět očima luskouna,“ uvedla režiséra Pippa Ehrlich.
Luskoun stepní, jeden ze čtyř druhů vyskytujících se v Africe, je dnes ohrožen nejen pytláctvím, ale i také civilizačními výdobytky – například elektrickými ohradníky v rezervacích. I kvůli tomu vznikla v přírodní oblasti Lapalala nová záchranná stanice pro luskouny, kde se zvířata připravují na návrat do volné přírody.
„Luskouni jsou symbolem křehkosti, kterou vidíme jeden v druhém i v přírodě kolem nás,“ řekla Pippa Ehrlich. Doufá, že diváci si v Kuluově příběhu najdou důvod k tomu, aby se o tyto fascinující tvory a jejich ochranu začali zajímat.
-
Italská věznice otevřela místnost pro sex a intimní návštěvy odsouzených
24. duben 2025Vězni v italském městě Terni můžou od minulého týdne využít speciální pokoj určený k nerušeným privátním setkáním se svými protějšky. Země se tak připojuje k evropským státům, které uznávají právo na soukromí i za mřížemi – přestože dveře musejí zůstat odemčené.
Itálie poprvé otevřela vězeňskou místnost vyhrazenou pro intimní návštěvy. Vězni, kteří splní podmínky, si v ní mohou v soukromí užít čas se svými partnery. Novinka navazuje na dřívější praxi takzvaných manželských návštěv, které bývaly běžné, z bezpečnostních a rozpočtových důvodů z většiny evropských věznic ale zmizely.
Teď se ale v některých zemích znovu objevují. Kromě Francie, Španělska nebo Nizozemska se k nim aktuálně přidává i Itálie. Pilotní schůzka v Terni se odehrála minulý týden, kde jeden z vězňů strávil čas v místnosti se svou přítelkyní. Podle ombudsmana pro práva vězňů Giuseppa Caforia vše proběhlo hladce a v nejbližších dnech by měla následovat i další setkání vězňů v soukromí.
„Klíčové je zajistit maximální soukromí a ochranu zúčastněných,“ uvedl Caforio pro agenturu ANSA. Samotná místnost má daleko k romantickému hotelovému pokoji se šampaňským a svíčkami, nabízí ale alespoň to základní – postel, toaletu a trochu klidu. Vězni, kteří chtějí „sexuální místnost“ využít, musí být buď sezdaní, nebo mít dlouhodobý vztah a také projít schvalovacím procesem. Na schůzku pak mají dvě hodiny – s tím, že dveře musejí zůstat odemčené pro případ zásahu vězeňské stráže.
Podle dostupných informací zatím není jasné, jak přesně se posuzuje, kdo má na intimní schůzku nárok. V každém případě ale platí, že jde průlomový projekt, který by mohl rozšířit debatu o právu na intimitu i v systému trestní justice.
-
Pistácie docházejí a japonské město nestíhá dělat matchu. Virální módy způsobují nedostatek surovin
24. duben 2025Mánie kolem dubajské čokolády a čaje matcha přinesla problémy se surovinami. Globální hlad po dokonalých chuťovkách se šíří sociálními sítěmi rychleji, než je svět schopen reagovat.
Dubajská čokoláda se během pár týdnů proměnila z exkluzivní cukrovinky v globální trend. Lahůdka s pistáciovým krémem, nudlemi kataifi a sezamovou pastou v mléčné čokoládě zaplavila Instagram a TikTok a způsobila mezinárodní nedostatek pistácií. Její popularita raketově rostla od konce roku 2023 – prodeje letěly nahoru, vznikaly napodobeniny a některé obchody dokonce musely omezit počet prodaných kusů na osobu.
Pistácie, pěstované hlavně v USA a Íránu, ale byly nedostatkové už předtím. „Svět pistácií je v tuto chvíli v podstatě vytěžený,“ řekl pro Financial Times obchodník Giles Hacking. „Ceny vyskočily o třetinu. A když výrobci čokolády skupují ořechy ve velkém, na ostatní nezbývá skoro nic.“
Podobnou stopu zanechala na světovém trhu i matcha – zelený čaj, který se z japonských čajových obřadů v posledních letech přesunul do nejrůznějších latté, zmrzlin i smoothies. Mezi lety 2010 a 2023 se produkce matchy téměř ztrojnásobila. Ani to ale nestačí. Město Uji, centrum tradiční výroby, už nápor poptávky nezvládá a kvalitní japonskou produkci možná brzy nahradí levnější čínská.
A není to poprvé, co svět díky módním trendům doslova „vyjedl“ nějakou z důležitých surovin. Už před deseti lety, v roce 2015 se internet doslova zbláznil do avokádových toastů. To vedlo až k vlně krádeží ovoce na Novém Zélandu a ceně až sedm dolarů za kus v Austrálii.
-
Kdo si koupí T-Rexe? Miliardářské aukce dinosaurů ohrožují výzkum
24. duben 2025Fosilie tyranosaura a dalších vyhynulých zvířat se staly luxusním zbožím a mizí z dosahu veřejnosti. Vědci varují, že tenhle trend může vážně ohrozit budoucnost paleontologického výzkumu.
Možná jste si mysleli, že když herec Nicolas Cage kdysi koupil lebku tyranosaura, a tím urychlil svůj nevyhnutelný bankrot, šlo jen o výjimečný rozmar. Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Palaeontologia Electronica to ale může být spíš trend než výjimka. Nejoblíbenější dinosaurus našeho dětství se totiž stal hračkou superbohatých. Jeho kosti se proměnily ve statusový symbol a mizí v rukou těch, kteří si to mohou dovolit. Spolu s nimi mizí naděje vědců, kteří kosti potřebují ke studiu.
Ze všech známých fosilií T-Rexe je pouze 141 vědecky využitelných. A z těch je 71 bohužel uloženo v soukromých sbírkách – možná vystavené pro úzký okruh obdivovatelů, dost možná ale jen v obyčejných skladištích, kde na ně sedá prach. Celý problém začal už v roce 1997, kdy se fosilie téměř kompletního jedince přezdívaného „Sue“ vydražila za skoro 8,5 milionu dolarů. Od té doby se z toho stala mezi bohatými nová posedlost. V roce 2020 se T-Rex jménem „Stan“ vydražil za téměř 32 milionu dolarů v aukční síni Christie’s a skončil v nablýskaném privátním muzeu v Abú Dhabí. A nakonec přišel „Apex“ – kostra stegosaura, která se prodala dokonce za neuvěřitelných 44 milionů.
Statistika říká, že z jen jeden z pěti vydražených jedinců T-Rexe na světě skončil ve veřejné instituci. Komerční lovci fosilií navíc nacházejí průměrně skoro 2,5krát více exemplářů T-Rexe než vědci placení státními institucemi. A jen 11 % jejich nálezů nakonec putuje do muzeí nebo výzkumných sbírek. Zbytek končí jako trofeje soukromníků.
Mnohé z těchto fosilií přitom patří mladým jedincům nebo dokonce mláďatům – a právě ty jsou mimořádně důležité pro výzkum toho, jak tyranosaurus rostl a vyvíjel se. Co například stále přesně nevíme je, jestli se samci a samice v průběhu vývoje nějak výrazně lišili. Kolektivní poznání nejslavnějšího dinosaura všech dob brzdí rozmary několika sběratelů.