Vít Samek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Proč mají propouštění zaměstnanci OKD dostávat od státu tisíce navíc? Podaří se firmu alespoň částečně udržet v provozu? A proč policie začala vyšetřovat, jak hospodařil ve firmě Zdeněk Bakala? I na to se budeme ptát. Vít Samek, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Vítejte, pane místopředsedo, dobrý den.
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Dobrý den.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Potěšilo vás jednomyslné hlasování vlády o příspěvku pro propuštěné pracovníky OKD? Jenom připomenu to, co už posluchači vědí z našich zpráv, že by dostávat měli sedm, respektive osm tisíc korun měsíčně. Ten příspěvek bude vyplácen po dobu tří měsíců až pěti let maximálně, vždy podle odpracované doby a věku těch pracovníků. Takže potěšilo vás to hlasování vlády?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No tak potěšilo, ale trošku jsme po ranním jednání Tripartity očekávali. Při jednání předsednictva RHSD se o tom hovořilo a bylo zřejmé, že vláda je připravena takové řešení přijmout a debatovalo se víceméně jenom o dílčích detailech.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
O jakých detailech jste debatovali na ranní Tripartitě, tedy na setkání s představiteli vlády, odborů a také zaměstnavatelů?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Tak byla tam diskuse, jestli mohu klidně prozradit, mezi ministrem Babišem, ministrem Mládkem, a čili debata o tom, jak nákladná ta opatření ve prospěch řešení problémů hornictví jsou, nebo mohou být, jak je to únosné, a tak tam samozřejmě byl zájem na to z pohledu ministra financí, aby ten okruh byl poněkud přísně omezen na ty zaměstnance, kteří skutečně pracují v podzemí, aby se neroztahoval dále do dalších firem, které navazují na výrobu OKD, takže o tom...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
To vlastně chtěl ministr, to chtěl ministr Mládek, aby to bylo širší.
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Ministr Mládek v původním návrhu měl poněkud širší představu, ale při tom jednání, která tam byla, i předseda vlády žádal vyjasňovat právě tento aspekt, aby bylo jasné, že bude ještě než vláda rozhodne, tak víceméně, aby byl na stole seznam podniků, o které půjde, a bylo jasné, že se bude řešit situace prostě tak, aby byla maximálně adresná.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
To znamená to, že nakonec tedy ty peníze budou dostávat propuštění zaměstnanci OKD, je podle vás dobrý kompromis?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No je, samozřejmě, protože to jsou lidi, kteří jsou nejvíc postiženi v podstatě, když to vezmete, vláda se zaměřila na skupinu, která, zaměstnanců, kteří pracují na takzvaném stálém pracovišti v podzemí hlubinných dolů, protože to jsou lidi, kteří jsou nejvíce vystaveni extrémním podmínkám důlní práce. Jejich újma na zdraví v důsledku této, dlouhodobého výkonu namáhavé práce a rizikové, je značná a pro tyto lidi je třeba samozřejmě hledat nějaký sociální program, protože jejich přepracování, překvalifikování na jinou pracovní činnost je náročné. Ne každý má pro to potom i fyzické předpoklady a jiné předpoklady, takže je třeba nějakým způsobem dorovnat ty významné mzdové propady, k nimž v souvislosti s ukončením důlní práce dochází.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale na druhou stranu, proč mají dostávat státní bonus navíc, znáte pracovníky nějaké jiné soukromé firmy v Česku, kterým by, pokud přijdou o práci, stát posílal měsíčně sedm nebo osm tisíc?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, toto je samozřejmě svým způsobem unikátní věc, nicméně hornictví je taková speciální oblast činnosti, kde vláda z minulosti převzala celou řadu závazků za tuto oblast, souvisí to s ekologií, koneckonců důl nelze zavřít jako například, když to přeženu, továrnu na tabák, kterou když zavřete, odvezete zboží, stroje, pustíte lidi, tak se v zásadě nic neděje. Tady škody, které páchá důlní činnost na životním prostředí, ale i na zdraví lidí, jsou značné a stát tady z minulosti převzal určité garance, které se projevují několika zvláštními zákonnými úpravami, ale znovu opakuji, které jsou prioritně zaměřeny na zaměstnance, kteří dlouhodobě pracují na těch rizikových podzemních pracovištích. Nejde tedy o jakékoliv srovnatelné jiné zaměstnání.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže to, že každý, kdo přijde o práci, má nárok na odstupné, pokud si práci nenajde, tak dostává podporu. Pokud si najde, tak dostává samozřejmě plat v jiné firmě. Takhle jsem myslela, jestli je spravedlivé, že tady bude stát posílat těmto lidem sedm, respektive osm tisíc každý měsíc.
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, stát to shledal jako důvodné s ohledem na celou řadu sociálních souvislostí, které to má. Neříkejme nikdy, že je ta věc unikátní, vždycky se může stát situace, nechtěl bych ji přivolávat, ale nastane-li nějaká mimořádná situace, vždycky se takto postupuje. Uvedu z minulosti příklad, byla platební neschopnost některých podniků ve sklářství, to je zhruba deset let zpátky, a tehdy se hledalo také výjimečné řešení, také se na našlo, tam docházelo k nevyplacení mezd po několik měsíců. Tehdy nebyla taková úprava, která už je dneska například v kompetenci úřadů práce, které mohou dneska poskytovat za nevyplacené mzdy určité náhrady. Tehdy nebyla, tak se zvolilo zcela mimořádné opatření, kdy vláda rozhodla o poskytnutí dotace, kterou rozděloval odborový svaz podle pravidel, které byly vytvořeny, odsouhlaseny a dohodnuty. Prostě jestliže se objeví nějaká extrémní situace, která se týká významného počtu lidí a mělo by to například i tíživý dopad v regionech, tak prostě ta vláda to řeší, takže...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže toto je ten extrémní případ?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Toto je ten extrémní případ, pokud by nastal černý scénář, protože samozřejmě toto vypadá jako velké opatření pro tuto okamžitou chvíli, ale my pořád věříme, že zánik černého, černouhelného hornictví v České republice není otázka jednoho týdne, měsíce, nebo krátké doby, ale že to půjde ještě nějakou dobu trvat, že to může být i několik let a pokud dobře projde OKD insolvenčním řízením, pokud dojde prostě k takovému nalezení takového řešení, které umožní pokračovat v důlní činnosti, což je možné, toto není situace okamžitě ze dne na den končit, tak samozřejmě nemusí dojít k takovému propuštění, o kterém se třeba teď spekuluje.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
A o té insolvenci budeme za chvilku mluvit. Vít Samek, místopředseda odborové centrály je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Takže jen, abychom to připomněli, OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží a nedokáže dluh splácet. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti v pondělí, insolvenční správce dnes jednal s ministrem průmyslu. Řekněte mi, pane doktore, co ta insolvence vlastně znamená pro zaměstnance?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, insolvence znamená to, že dojde k regulovanému procesu řešení problémů té firmy, to znamená, insolvenční správce má nyní před sebou řadu úkolů, musí si ujasnit, jaké pohledávky vůči formě, vůči firmě jsou, které jsou oprávněné, které jsou neoprávněné. Bude potom spolupracovat s věřitelským výborem, čili je to situace, kdy cílem je konsolidovat poměry ve firmě, rozhodnout, jaký postup je dále nejoptimálnější, jestli například provádět restrukturalizaci, nebo provést konkurz, tím pádem vypořádat, zbavit, abych tak řekl, společnost dluhů na úkor bývalých nebo stávajících vlastníků a těch, kdo drží v ruce například cenné papíry, dluhopisy a tak dále. Takže cílem insolvenčního řízení je očistit firmu od dluhů a zabývat se její budoucností. My samozřejmě předpokládáme, myslím si, že i vláda očekává, že tento proces bude řízený, je připravena samozřejmě s insolvenčním správcem jednat, ne samozřejmě ze svojí iniciativy, očekává, že se na ni on obrátí, protože si bude muset ve velmi brzké době ujasnit, jestli má na provoz firmy, jestli je schopen získat například ze soukromých zdrojů konkrétní úvěr, kterým by bylo možné činnost financovat, jestli má na mzdy horníků, kteří tam pracují a tak dále. Je to tedy proces, který může směřovat i k docela slušné budoucnosti pro tu firmu.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, vy jste zmínil slovo úvěr, že by se zase bral další úvěr? Není těch úvěrů už kolem OKD už příliš mnoho?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, úvěrů je, ale na druhé straně, když se podíváte jenom, neznám samozřejmě úplně všechny detaily, poněvadž je ještě nikdo nezveřejnil, ale jenom z toho, co prošlo z veřejných zdrojů je dostupné, tak z nějakých 17 miliard úvěrů je 13 miliard těch, které jsou mezi...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Dluhopisů?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
...mezi vlastníky té firmy v podstatě a tou firmou samotnou. Čili bude třeba rozplést tu povahu těchto úvěrů, které tam jsou. Z těch veřejných zdrojů se spekuluje o tom, jestli všechny probíhaly za standardních podmínek a tak dále, čili může se stát, že se nakonec ukáže, že to zadlužení té společnosti není tak velké. Ale jedna věc je vyřešení celkové finanční situace a druhá je samozřejmě zajištění prostředků na běžný provoz té společnosti, to je úkolem toho investičního správce. Zejména hlubinný důl nelze zavřít, znovu opakuji, ze dne na den, tam musí běžet řada činností, to znamená, musí tam být odvětrávání, je tam riziko samozřejmě plynu, metanu, to všechno musí být ošetřeno, důlní voda a tak dále, takže musí se provést řada technických opatření a ten insolvenční správce toto na sebe samozřejmě v tuto chvíli přebírá.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste řekl, že to zadlužení nakonec nemusí být tak velké, jenom připomenu, že teď tedy dluží firma 650 věřitelům zhruba 17 miliard korun. Troufnete si udělat nějaký odhad?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Ne, ne, ne, to nemohu, protože samozřejmě neznám přesnou strukturu těch dluhů, to je věc, kterou posuzoval soud, když o té insolvenci rozhodoval a samozřejmě teď to bude předmětem intenzivního zkoumání insolvenčním správcem a poté se sejde s tím věřitelským výběrem, výborem a ten, tam je to zase komplikovaná situace z toho, co už prošlo médii. To znamená, že v tom věřitelským výboru bude zase významná část těch vlastníků společnosti, takže to nebude procházka růžovým sadem. Dovedu si představit, že se tam budou uplatňovat nejrůznější zájmy a nebude to vůbec jednoduchý proces. Ale cílem...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Kdo to zaplatí nakonec ty dluhy, ať už budou teď jakkoliv velké?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Já věřím, že platí pořád to, co máme napsáno v české ústavě, a to, co koneckonců patří i k základům evropského práva. Vždycky se říká vlastnictví zavazuje, čili když cokoliv vlastníte, a tedy provozujete podnik jako OKD, tak se k němu musíte chovat s náležitou odpovědností, proto také víte, že v předpisech je péče řádného hospodáře, která se vztahuje na každého, kdo takovou společnost řídí, ale i vlastnictví samozavazuje, čili i když jsem pasivní vlastník, který je jen shodou okolností vlastní polovinu takové společnosti, tak se musím chovat k této, k tomuto svému vlastnictví zodpovědně, to znamená, například neměl bych vytvářet dluhy způsobem, o kterém se v médiích spekulovalo, že by tam mohly být nějaké vysoké vnitřní úvěry a tak dále, které by třeba překračovaly nějaký běžný standard, ale to se, to musí vyplynout z toho jednání.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Teď mluvíte o té době, kdy vlastníkem byl Zdeněk Bakala?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, mluvím o celé minulé době, protože předpokládám, že společnost, když byla koupena panem Bakalou, takže v té době byla prostá závazků, nepochybně si nechal udělat kvalitní due diligence, aby věděl, v jakém stavu se společnost nachází, čili takový ten podrobný zevrubný audit, ve kterém musíte odhalit veškeré klady i zápory hospodaření, aby na vás poté dostatečně nepadali kostlivci ze skříně, čili to se běžně v takovém procesu dělá. Takže předpokládám tím, že firma byla zdravá, spekulovalo se dokonce, že měla významné rezervy, protože část je ta, která slouží na zahrazování škod způsobených důlní činností, ta je nedotčená, je stranou, takže tam budou opatření ze strany Českého báňského úřadu, aby náležitě probíhalo vše tak, jak má být a byla dodržena bezpečnost ekologie a tak dále. Ale samozřejmě on, když to kupoval, tak to kupoval ve stavu zdravém a teď je na místě zkoumat, a to se nepochybně teď bude řešit právě v té insolvenci, zkoumat, jak to, že se ta firma dostala do takovéto ztráty, protože samozřejmě se uvádí v těch podkladových materiálech, že do určité míry to může být způsobeno poklesem cen uhlí, to samozřejmě je aspekt, který je relevantní, ale zas na druhé straně...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Ta cena je stejná jako byla v roce 2006, když jsem se na to ptala, ptala odborníků, že to může být sice jedna příčina, ale ne úplně nějak klíčová?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Ano, ne ta klíčová, samozřejmě. Ale já jsem chtěl narazit na to, zase, jednám-li jako zodpovědný vlastník a s péčí řádného hospodáře, tak si samozřejmě musím připustit, že ráj na zemi, který třeba v danou chvíli je, nemusí být věčný a je klasické, že firmy si vytvářejí rezervy na horší dobu, takže logické by bylo, než třeba odvádět významnou část prostředků z firmy OKD prostřednictvím těch nadřízených dalších mateřských a jiných společností, poněvadž zdá se, že ta struktura byla poměrně velmi komplikovaná, to vždycky svádí k domněnce, co je účelem toho mít příliš složitou vlastnickou strukturu přes několik firem a tak dále...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Že potom bude možná i těžké rozplést, jak vlastně to fungovalo, kdo za co mohl, jestli tam vůbec byl nějaký trestný čin? Jenom připomínám, že policie zkoumá podle serveru Neovlivni.cz dřívější finanční operace v těžební společnosti OKD a má jít právě o transakce z doby, kdy byl majitelem Zdeněk Bakala. Takže ty operace tak, jak se třeba zatím objevují, protože nevíme samozřejmě, co přesně policie zkoumá, protože státní zastupitelství v Olomouci k tomu neposkytlo žádné, žádné podrobnosti, ale myslíte, že se tam tedy ty operace tak, jak to na vás působí z těch informací, které máte, mohly probíhat podivně?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Podívejte se, spekulovat je těžké, to aby člověk mohl vyslovit takové podezření, tak to by musel vědět opravdu velmi podrobně o tom, co se dělalo. Povídá se vždycky leccos a jaká je pravda, ukážou až právě případné vyšetřování, které může poté dospět k závěru, že tam byla, nebo nebyla páchána trestní činnosti, ale do té doby než se takový závěr udělá, tak bych se tomu radši vyhnul, protože připusťme jenom, že je opravdu, ten sešup OKD byl velmi razantní a přestože ta firma vlastně měla v majetku velké nemovitosti, je tam pořád ta otázka těch bytů a tak dále, čili je tady celá řada aktiv, které byly docela nabíledni k tomu, aby firma byla docela dobře zabezpečena na delší období. To je všechno, co se k tomu dá v tuto chvíli říct, takže samozřejmě budí pochyby, jestli prostě naráz ta firma takhle jako směřuje do tak hluboké ztráty.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Jenom bych chtěla podotknout, že Zdeněk Bakala doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítal. Jeho mluvčí nedávno zveřejnil čísla, podle kterých akcionáři NWR investovali za 10 let do nových technologií a ražeb 40 miliard korun, zvýšili mzdy zaměstnanců na 1,5 násobek průměrné mzdy a odvedli státu přes 40 miliard na daních a odvodech. Co na to říkáte?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
To jsou makročísla a samozřejmě teď je třeba je rozklíčovat. Oni mohou být pravdivá, na tom nemusí být žádný problém, ale jestli se v dole razí, tak ještě to není vždycky jako důkaz toho, že se razí smysluplně, protože byly tady ty, zase přes média, již prošlé informace o tom, že se tam údajně nakoupila technika, pro kterou bylo třeba razit znovu, že nebyla úplně vhodná pro právě tento, tento podnik, takže logicky je tam asi nad čím se zamýšlet, jestli všechny náklady, které se vynakládaly, byly smysluplné, ale to bychom opravdu spekuloval. Tady je třeba to ponechat těm kompetentním lidem a já věřím tomu, že se do toho pořádek vnese. Pro nás je teď spíš důležité, aby bylo postaráno o dvě věci. Jednoznačně podle našeho názoru tento stát by měl mít zájem, aby ta důlní těžba uhasínala pozvolna. Není důvod prostě provádět nějaké radikální řešení, také přitom dopoledním jednání bylo diskutováno, samozřejmě teoreticky přichází v úvahu několik variant, co se dá dělat. Je možné například odkoupit uhlí do státních hmotných rezerv, čili je to situace, která se v minulosti už také použila, že někdy, pokud se ukáže, že nějaký cenový výkyv je jenom přechodný a že v nějakém rozumném časovém období se může ta těžba jevit zase ziskovou, výdělečnou, i když teď v tomto období je ztrátová prakticky všude po Evropě a v řadě zemí je dotována a postupně odchází. Například jsme byli před 14 dny v Sársku, tam jsme zkoumali, jakým způsobem se provádí útlum černouhelného, hnědouhelného hornictví v této oblasti, která byla špičková, mimořádně průmyslová. Vždycky se řeší...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
A hlavně, hlavně jde také o ty lidi, protože OKD zaměstnává asi 13 tisíc lidí, další tisíce lidí na Ostravsku to živí, jsou to různé dodavatelské firmy, služby, celé rodiny jsou závislé třeba na té mzdě. Kolik míst podle vás je reálných, že se udrží, když zůstaneme jenom u OKD, tak 13 tisíc lidí tam pracuje teď, kolik si myslíte, že se udrží?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Tak to předcházíme výsledek toho procesu, který teď nastává. Můžou být různé scénáře, může to být restrukturalizace, ale samozřejmě v každém případě jich tam bude výrazně méně než jich je tam dnes, ale to je logické. Znovu, když vzpomenu to Sársko, tam šli z čísel 560 tisíc na 50 tisíc do současnosti za 10 let, ale dělali to jako vysoce řízený proces, ve kterém stát ty soukromý podnikatele i odbory se spojili a pracovalo se velmi exaktní metodou o každém zaměstnanci jmenovitě se jednalo. Hledalo se pro něj uplatnění a tak dále. Jenom na minimum byly, to končilo výpověďmi dávanými zaměstnancům, takže podle toho, kam dospěje to insolvenční řízení, jaká metoda dalšího vývoje se uplatní, tak podle toho bude možné říkat, kolik lidí tam zůstane a jak dlouhou dobou tam zůstane. Víte, že přednedávnem ještě se hovořilo o těžbě za rok 2020, takže záleží opravdu na řešení, které se zvolí. Je možné, že změna bude rychlejší, věřím, i možné, že bude pomalejší. Vždycky se bude týkat...
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale jisté je, že část lidí o tu práci přijde a teď je otázka, kde budou ta místa hledat. Tisíc pracovních míst nabídne automobilový průmysl. Budou mít horníci podle vás zájem o tato místa?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
No, zájem, nezájem, já pořád věřím tomu, že lidi dneska vědí, že nejlepším, jak si zabezpečit život, je opravdu práce, spoléhat na sociální dávky je vždycky jenom možnost dočasná, málokterý stát si může dovolit v současném tvrdém světě postavit velké skupiny lidí mimo trh práce, čili zájmem státu je samozřejmě, aby maximum těch lidí, kteří v dolech dneska dělají, našlo nové pracovní uplatnění.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
A půjde to třeba v automobilovém průmyslu, dovedete si představit, že by ti lidé šli pracovat právě do úplně jiného oboru, jak těžké by to bylo pro ně?
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
On to není tak úplně jiný obor. Uvědomte si, že tam je řada důlní profesí, které jsou použitelné při nějaké rekvalifikaci jinde - důlní zámečníci, důlní elektrikáři, to jsou všechno profese, které mají svoji kvalitu, řemeslnou kvalitu a není problém ty lidi překvalifikovat. Otázka je pro ně vždycky to rozhodnutí, ano, jdu do toho, přeškolím se na jinou práci, kde ale nicméně využiju padesát, šedesát procent toho, co už umím. Samozřejmě horší práce u těch klasických rubačů na předku v těch rubáních tam samozřejmě ta kvalifikace, rekvalifikace je vždycky už trošku omezená v tom výběru, na co rekvalifikovat, ale zase uvedu příklad z toho Německa. My jsme se tam ptali, a na co jste lidi rekvalifikovali? A oni řekli, jednoduchá odpověď: Úplně na všechno. A skutečně doložili, že to bylo celé spektrum profesí od klasických služeb, včetně i práce v pečovatelských domech a zařízeních pro seniory pro některé ty lidi, a na druhé straně zase v jiných špičkových odvětvích německého průmyslu, které tam v okolí jsou ve strojírenství, v automobilovém průmyslu. Čili oni říkali, my jsme se snažili s každým tím jednotlivcem jednat o tom, aby on nám řekl, co sám pro sebe vidí jako možnou budoucnost a k tomu se vyjádřili.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobře, ale oni si možná v tom Německu ale vydělají potom velmi podobné peníze, i když to je otázka, kolik, když to je otázka, jak dalece potom třeba ti lidé půjdou s platem dolů, když teď pracují jako horníci.
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Já vám rozumím, ale i tam to bylo stejné. Ani tam nejsou ty výdělky všude totožné, takže vždycky ten člověk musí vidět, že tam je rozdíl, a to je ten důvod, pro který tady vláda přichází s takovým opatřením, které má lidem usnadnit tento přechod, aby měli jistotu určitého doplatku v podstatě, který jim umožní přežít tu nejtěžší dobu krátce po propuštění a tom hledání své nové budoucnosti. Já rozumím tomu, že když je někomu padesát a více let, tak už spíš směřuje svou optikou a pracoval dlouhé roky v hornictví, tak už směřuje k tomu, aby se dostal do předčasného důchodu. Ale na druhé straně lidé, kterým je třicet, pětatřicet, čtyřicet let, tak samozřejmě musí mít životní filozofii ještě nastaveni na to pracovat.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Vít Samek, místopředseda a právní expert odborové centrály byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Děkuji za to. Na shledanou.
Vít SAMEK, místopředseda ČMKOS
--------------------
Také děkuji. Na shledanou.
Helena ŠULCOVÁ, moderátorka
--------------------
Na Radiožurnálu za chvilku další zprávy. Helena Šulcová přeje hezký večer.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat
-
Čeští hasiči čekají, zda vyrazí do Myanmaru. ‚Každou hodinu klesá pravděpodobnost záchrany,‘ varují
-
Hluboké bazény se slanou vodou i ‚výtvarno‘ od Síse. V pražské zoo začala stavba Arktidy