Miloš Zeman reprezentuje minulost, prezident by měl být idealista, míní Marek Hilšer
Český prezident je oknem, kterým mohou zahraniční státy nahlédnout do České republiky. Alespoň tak funkci hlavy státu vnímá Marek Hilšer, který se společně s dalšími prezidentskými kandidáty Pavlem Fischerem a Michalem Horáčkem zúčastnil debaty v angličtině na Americké akademii v Praze.
„Bylo by dobré, kdybychom měli prezidenta, který není spojen se současnou i minulou politickou garniturou,“ vysvětluje Marek Hilšer své nedávné vyjádření, že Česko potřebuje na Pražském hradě tak trochu Marťana.
A pokud prezident má být symbolem, politickým svědomím a společností respektován, tak by neměl být spojen s tím, co zde bylo v minulosti – s klientelistickými sítěmi a korupčními skupinami. „Může to do společnosti vnést více klidu v situaci, kdy moc nevěříme našim politikům a politice jako takové,“ vysvětluje.
On sám o sobě říká, že je v prezidentské kampani spíše aktivní občan – pokud podle něj chceme udržet demokracii a společnost směřovat podle našich představ, tak nestačí jednou za čtyři roky vhodit volební lístek.
Je třeba se nebát, jít do toho a věřit tomu, že je možné něco změnit.Marek Hilšer
„Můžeme projevovat svou vůli, co by se ve společnosti mělo odehrávat, měli bychom oslovovat naše politické reprezentanty, já to takhle činil, a dokonce jsme dosáhli nějakých výsledků jako studenti,“ podotýká.
A protože pragmatismu je ve společnosti hodně, tak by prezident měl být idealista, alespoň takový, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk. „Miloš Zeman pro mě reprezentuje minulost, v tomto ohledu bych rád, kdybychom se s minulostí vyrovnali a hleděli dopředu,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Do naší mouky červy nepřidáme, volají slovenští mlynáři. ‚Není to povinnost,‘ reaguje Komise
-
ONLINE: V Rusku se v krátké době zřítily dva mosty, způsobily vlakové nehody. Moskva viní ‚vnější síly‘
-
Lithium potřebujeme, otázka ale je, na co. Honba za ním svědčí o posunu hodnot EU, míní odbornice
-
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co víme o kauze bitcoinů ministra Blažka a kde dosud zůstávají bílá místa