Přijetí eura by znamenalo zvyšování cen, varuje Petr Mach. Míří do europarlamentu

Rozhovor s Petrem Machem, předsedou Strany svobodných občanů, o tom, jak chce Českou republiku reprezentovat v Evropském parlamentu poté, co jeho strana uspěla v eurovolbách. Moderuje Helena Šulcová
Nechci se stát dalším euročlověkem. I to říká v rozhovoru s Helenou Šulcovou Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů a nový europoslanec za Českou republiku. „Nechci ztratit kontakt s realitou,“ prohlašuje muž, který už den po svém zvolení prohlásil, že se rozhodně nechce zapojovat do jednání parlamentních výborů v Bruselu – jezdit prý bude pouze na jednání do Štrasburku.
„Aby člověk mohl hájit zájmy svých voličů, musí mezi nimi žít,“ vysvětluje Petr Mach, proč se odmítá účastnit jednání v Bruselu. Ty, kteří se pravidelně účastní těchto jednání, nazývá takzvanými „eurolidmi“ – takovými, kteří ztrácejí kontakt s realitou. „Začnou myslet úplně jinak, jejich duše se změní a já si chci uchovat duševní zdraví,“ říká.
Práce poslance by podle něj neměla být náhradním povoláním, i proto chce i nadále vedle práce europoslance přednášet na vysoké škole. „Ten, kdo je ryze profesionálním politikem, je odtržen od reality. Mnoho směrnic a nařízení je podle mě produktem toho, že o nich rozhodovali ‚eurolidé‘,“ uvažuje.
Euro: ano, nebo ne?
Petr Mach je mimo jiné známý jako velký odpůrce přijetí eura. Jak reaguje na argumenty, že nevstoupí-li Česko do eurozóny, povede to pouze k postupnému zhoršování naší ekonomické situace? „Naopak,“ je přesvědčen předseda Strany svobodných občanů.
Pro ekonomiku založenou na exportu, jako je ta naše, je podle něj výhodné zachovat si národní měnu. „V Řecku, kde měli euro – a nemohlo tedy docházet k posilování drachmy, když jim z Bruselu posílali dotace – zkrátka rostly ceny. Má-li totiž země vlastní měnu a přicházejí do ní peníze, dochází k posilování měny, pokud však vlastní měnu nemá, rostou ceny,“ upozorňuje.
„Z hlediska konkurenceschopnosti ekonomiky je exportérům jedno, jestli zhodnocuje měna, kterou používají, nebo jestli rostou ceny. Žádný exportér by si tedy ve skutečnosti zavedením eura nepomohl. Naopak – zemím, které jsou nyní v problémech, jako je Řecko, Portugalsko nebo Španělsko, by prospělo, kdyby měly vlastní měnu.“
Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Část českých europoslanců nehlásí schůzky s lobbisty. Dostálová a Kovařík nezveřejnili ani jednu
-
Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově měl způsobit ‚vzácný meteorologický jev‘, tvrdí Portugalci
-
Zvučná posila pro český tým. Pastrňák bude v týmu trenéra Rulíka na mistrovství světa
-
Zesnulý syn náměstkyně ředitele CIA bojoval na straně Ruska. Moskva o jeho rodině nejspíš vůbec netušila