Rekordman mezi rostlinami. Za den může vyrůst až o 2,5 metru

26. únor 2015
Encyklopedie Radiožurnálu

O některých lidech se s posměchem tvrdí, že slyší trávu růst. Růst takovou kostřavu luční asi těžko někdo uslyší, avšak u jiné rostliny z čeledi lipnicovitých se traduje, že roste tak rychle, až je to skutečně slyšet. Jedná se o bambus, rostlinu řadící se do stejné čeledi jako běžné traviny a zároveň nepřekonatelného rekordmana, co do rychlosti růstu.

Některé druhy bambusu dokážou v příznivých podmínkách vyrůst až o necelý metr denně. Rychlý růst samozřejmě trvá jen po zlomek vegetačního období této rostliny, zhruba po dobu 5 až 6 týdnů, a poté se radikálně zpomalí.


Co jste nevěděli o bambusu
– Bambus je nejrychleji rostoucí rostlina na světě
– Jednotlivé druhy bambusu kvetou hromadně. Ať se jejich zástupci rostou kdekoli na světě, období květu je identické a potom také hromadně odumřou. Periodicita takového masového vykvétání a odumírání může být 28, 33, 60, 66 a 120 let. Posléze trvá asi 10 let, než dorostou do původního stavu. Tento jev se nazývá monokarpie. Hromadné vykvétání a odumírání bambusu bývá příčinou hladomorů v některých oblastech, hromadné vysemenění vede k přemnožení krys.
– Stéblo některých druhů bambusu může za den vyrůst až o 2,5 metru, většina druhů roste 35 až 40 dní, pak se růst zastaví nebo radikálně zpomalí
– Bambus roste prakticky všude kromě Evropy

Na světě existuje přes 1000 druhů bambusů, z nichž nejvyšší dosahují výšky až 50 metrů. Pro většinu bambusů je typické dřevnatění stonků, což z nich činí pevný a pružný materiál, hojně využívaný například při výrobě nástrojů, v nábytkářství nebo stavebním průmyslu. Zdřevnatělá stébla, která mohou mít průměr až 30 cm, byla rovněž využívána pro stavbu vodovodů a dokonce i prvních ropovodů.

Hudební nástroje, kořalka i obyčejné potrubí

Až polovina lidstva denně používá nějaký druh bambusu. Slouží jako stavební materiál a palivo, dělají se z něj hudební nástroje, nábytek a nádoby, vyrábějí se z něj zbraně, tkaniny, rohože, papír, léky, alkoholické nápoje a tisíce dalších výrobků, využívá se pro stavbu lodí i potrubí.

Bambusové výhonky představují důležitou a žádanou potravinu, které se jen na Tchaj-wanu ročně zkonzumuje 70 tisíc tun. Kyselina křemičitá (takzvaný bambusový cukr) obsažená v bambusových stéblech je žádaným lékem na astma. Číňané připravují z bambusu likér, v Tanzanii kořalku.

V minulosti se používal bambus na potrubí, z bambusu byly také první ropovody. Když v roce 1876 zaznamenal Graham Bell první tóny na svém fonografu, použil k tomu bambusovou jehlu a také jehly zvukovek prvních gramofonů byly z bambusu.

autor: ČRo