Petr Blažek: Čin Jana Palacha vyvolává otázky o smyslu života

rozhovor s historikem Petrem Blažkem o 44. výročí upálení Jana Palacha a postoji tehdejší československé veřejnosti k tomuto činu, ale také o snímku Hořící keř, který vstupuje do kin
Před 44 lety se v Praze na protest proti sovětské okupaci upálil Jan Palach. Jak vnímal jeho čin historik Petr Blažek, který se o osobnosti Jana Palacha dozvěděl ve svých 16 letech? A jakou odezvu ve společnosti vyvolal hraniční čin tohoto studenta? I tyto otázky zazněly ve vysílání Hosta Radiožurnálu.
„Jednalo se o hraniční situaci, která vyvolává otázky o lidské existenci,“ připouští Petr Blažek s tím, že je diskutabilní, jestli člověk může obětovat svůj život ideálům a určitým požadavkům.
„Jan Palach nepadl v boji, sám danou situaci vytvořil, zradikalizoval otázky, které pokládal,“ zdůrazňuje hlavní dilema společnosti Petr Blažek a dodává, že tehdy zřejmě československá společnost propadala rezignaci.
„Jan Palach psal o beznaději a odevzdanosti tehdejší společnosti,“ vysvětluje a dodává, že hlavní požadavek Jana Palacha se týkal zrušení cenzury. Právě díky tomuto jasně formulovanému požadavku měl Palachův čin u lidí velký ohlas. „Konala se velká tryzna, ale pohřeb byl tichý. S pohřbem se Češi rozloučili i s hrdinou,“ domnívá se.
Požadavky Jana Palacha nakonec nebyly naplněny. „Chtěl, aby lidé vstoupili do stávky, ale ta nakonec nebyla vyhlášena,“ zmiňuje Petr Blažek a vzápětí odpovídá na otázky posluchačů týkající se psychického zdraví Jana Palacha. „Psychologický posudek na základě podrobného šetření potvrdil, že šlo o altruistický čin,“ dodává.
Jaké akce se budou konat u příležitosti 44. výročí upálení Jana Palacha? Zůstává historikovi Petru Blažkovi ještě nějaká nezodpovězená otázka v souvislosti s osobností Jana Palacha? A jak vnímá nový snímek Hořící keř Agnieszky Holland, který bude mít premiéru 23. ledna? I to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Petrem Blažkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic. Kometa se ujala vedení v sérii 3:2 na zápasy
-
ONLINE: Střela z ruského útoku na Kyjev měla podle Zelenského díly i z USA. Vyšetřování pokračuje
-
Řez na ministerstvech a Úřadu vlády. Padli čtyři státní tajemníci, půlka z nich neobstála v konkurzu