Jiří Chalupa: Televize je soubor stresů. A občas z nich vypučí radost

26. květen 2013

Největší audioportál na českém internetu

Jiří Chalupa, tvůrce legendárního Studia Kamarád | Foto: Jan Sklenář

Rozhovor s Jiřím Chalupou, tvůrcem televizního Studia Kamarád, o pohádkách, televizi, ale také o práci na chirurgii

Pracoval v nemocnici a dokonce studoval medicínu, ale nakonec zakotvil v Československé televizi, pro kterou vytvořil legendární Studio Kamarád. Uhádnete, o koho jde? O Jiřího Chalupu, se kterým si v nedělním Hostu Radiožurnálu povídal moderátor Petr Rajchert.

Jiří Chalupa nějaký čas studoval také Matematicko-fyzikální fakultu UK. „Už asi po deseti dnech jsem si říkal, že to nebude ono,“ vzpomíná s úsměvem. A tak se vrátil ke svému snu, totiž k chirurgii. „Medicína byla jako světlo, za kterým jsem stále šel,“ uvažuje.

Čtěte také

Když pracoval v nemocnici, pomáhal většinou na chirurgii, o které dnes mluví jako o škole života. „Člověk si zvykne na to špatné, protože vidí také to dobré a uzdravující se pacienty,“ popisuje Jiří Chalupa. Nemocniční realita podle něj není přikrášlená. „Člověk se nějak musí postavit k tomu, co přijde,“ tvrdí.

Jiří Chalupa vyrůstal při poslechu rozhlasových pohádek. „Vzpomínám si, jak jsem seděl pod stolem a bál se,“ popisuje s tím, že rádio umí vybudit emoce. Později si oblíbil Pyšnou princeznu nebo pohádku Byl jednou jeden král. Dnes se však rád podívá také na Shreka nebo na filmy s Harrym Potterem.

Čtěte také

Jak vlastně vzniklo Studio Kamarád? Jak se televizní pořady pro děti časem mění? A proč je těžké připravit pořad pro dospívající? Také na tyto otázky odpovídal Jiří Chalupa po 10. hodině.

Záznam celého rozhovoru s Jiřím Chalupou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.