Na naše publikum nebudeme machrovat, slibuje šéf Národního divadla Brno Martin Glaser
Do funkce ředitele Národního divadla Brno nastupoval minulý rok v listopadu v nelehké situaci – zaměstnanci byli po konfliktních peripetiích, které museli přestát, frustrovaní. „Víra v to, že dělat divadlo v Brně má smysl, je dost pochroumaná. Věřím, že budu mít dost síly to změnit,“ přiznává Martin Glaser, který byl hostem moderátorky Patricie Strouhalové.
Brněnské divadelní prostředí a tamní atmosféru Martin Glaser teprve poznává. „Převzetí tak složitého organismu, jako je Národní divadlo v Brně, mi zabírá dost času. Zatím jsem byl snad na jediném představení mimo naše divadlo,“ říká Martin Glaser, který věří, že ho v místních galeriích a divadlech čekají zajímavá setkání.
Divadlo 21. století by podle něj mělo být odpovídající době a hrát to, co lidé žijí, mělo by počítat s estetickou zkušeností lidí. „Divadlo není muzeum. Permanentní volání, že ‚my byli zvyklí, že to děláme takhle‘, mne rozčiluje,“ nastiňuje Glaser.
On sám věří, že se mu podaří přesvědčit konzervativní brněnské publikum o tom, že i nově zpracované představení může být zajímavé. „Do divadla stojí za to se vypravit, i když je představení uděláno jinak, než jak to diváci viděli před deseti lety,“ vysvětluje.
Lidé podle něj čekají zážitek, ale nechtějí být obětí nějakých experimentů. „Rozhodně nebudeme na naše publikum machrovat. Současné moderní divadlo v Čechách skomírá na to, že jsme příliš pyšní vůči divákovi, že na něj nebereme ohledy,“ vysvětluje Glaser, který zároveň dodává, že se divákovi nebude chtít nijak podbízet.
Co vše plánuje Národní divadlo v Brně? Jaké by mělo být divadlo dnes? Co vše obnáší práce ředitele divadla? I to jste se mohli dozvědět mezi 10. a 11. hodinou.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko začíná válku prohrávat. Putinovi docházejí síly, ale bude se dál chovat jako vítěz, míní odborník
-
‚Hrozba pro stát.‘ Do Česka nesmí ruský anarchista, jehož neprávem vinili z útoku na ministrův dům
-
Politoložka: Trzaskowski si musí říct, jaké další voliče si chce naklonit. Překvapil mě úspěch ultrapravice
-
Beneš: Nabídka Korejců na Dukovany je platná do června, věřím, že ji prodlouží. EDF chce tendr zbořit