Jindřich Marek: Kdyby generál Patton došel do Prahy, žili bychom jako Dánové nebo Belgičané

8. květen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Jindřich Marek, historik | Foto: Šárka Ševčíková, Český rozhlas

Rozhovor s historikem Jindřichem Markem z Vojenského historického ústavu o událostech května 1945, mírové smlouvě z Remeše, ale také o výuce historie v Česku. Moderuje Patricie Strouhalová

Narodil se sice několik let po válce, ale osud jeho generace ovlivnily poslední válečné dny. „U nás i v západoevropských zemích musela panovat obrovská úleva,“ tvrdí o událostech května 1945 historik Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu.

Současně popisuje tehdejší radost z blížícího se konce války. „Druhá světová válka byla dlouhá, brutální a ovlivňovala celou Evropu,“ uvádí s tím, že i neutrální země jako Švýcarsko nebo Švédsko musely pociťovat válečný tlak.

Kdyby se chtěl veselit a mohl cestovat v čase, podíval by se 8. května 1945 do Londýna, kde po oznámení kapitulace vypukl obrovský happening. Z odborného hlediska by však zamířil nejspíš do Bartolomějské ulice, kde by sledoval vznik politické krize Pražského povstání.

Čtěte také

Mírová smlouva z Remeše však podle Jindřicha Marka nebyla pro Čechoslováky dobrým výsledkem. „V Praze se bojovalo a Němci hráli o čas. Nechtělo se jim do ruského zajetí,“ nastiňuje. Všechny bojové akce tak skončily 8. května o půlnoci, což ovlivnilo i osvobozování Prahy.

Co by se stalo, kdyby generál Patton došel do Prahy? „Výsledky voleb by Československo udržely v mantinelech demokratického civilizovaného státu,“ domnívá se Jindřich Marek. „Po válce bychom žili nudný mírový život jako třeba Dánové nebo Belgičané,“ uvažuje.

Jindřich Marek, historik

Jak se lišil americký a ruský přístup k německým zajatcům? A jak se Češi chovali po válce k Němcům? Ptala se moderátorka Patricie Strouhalová mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše