K řezníkovi choďte jako ke svému krejčímu, doporučuje odborník na maso

15. únor 2015

Přichází masopust, období, kdy se chystáme na jaro, měli bychom očistit organismus a ubrat energii. Takové doporučení přináší jeden z nejuznávanějších tuzemských odborníků na produkci a zpracování masa Ladislav Steinhauser. On sám se ale masa nevyhne, musí ho totiž ochutnávat téměř kařdý den.

„Snažím se, abych některý den maso neměl, ale moc se mi to nedaří,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Patricí Strouhalovou.

  • Rozhovor s odborníkem na produkci a zpracování masa Ladislavem Steinhauserem o kvalitách vepřového a hovězího a také o tom, zda je konzumace vnitřností zdravá. Moderuje Patricie Strouhalová.
    " style="">
    Rozhovor s odborníkem na produkci a zpracování masa Ladislavem Steinhauserem o kvalitách vepřového a hovězího a také o tom, zda je konzumace vnitřností zdravá. Moderuje Patricie Strouhalová.
    " style="">
    Rozhovor s odborníkem na produkci a zpracování masa Ladislavem Steinhauserem o kvalitách vepřového a hovězího a také o tom, zda je konzumace vnitřností zdravá. Moderuje Patricie Strouhalová.
0:00
/
27:44

O kvalitách masa ví své a dokáže zhodnotit, zda se Česko v kvalitě masa lepší. „Co se týče hospodářského chovu, tak víme, co by zvířata potřebovala, máme vynikající nástroje a kontrolu,“ podotýká. Jíná otázka je u domácích zvířat, se kterými dnes lidé žijí odděleně. „Dříve lidé se zvířaty žili a věděli, jak se chovají,“ upozorňuje.

Čtěte také

Pokud je zvíře před porážkou a je ve stresu, tak lze zjistit některé vady – maso může být tuhé, vodnaté, světle nebo houževnaté. Velkou pochoutkou na domácích zabijačkách je ale mozeček. „To je tradiční pokrm všech národů, i šelmy, pokud konzumují zvíře, velmi brzo chtějí ochutnat mozek,“ přikyvuje.

Lepší malý a šťavnatý steak než velká podrážka

Maso dodává tělu sílu a energii, ale dopřávat bychom si ho měli zejména podle toho, jak silně manuálně pracujeme. „Můj dědeček když chodil do lesa, tak potřeboval tučné. U počítače bych doporučoval jíst lososa, a to ještě s mírou,“ podotýká.

Čtěte také

Kolik druhů má vlastně vepřové maso? „Jenom na kýtě najdeme 4 až 5 druhů masa, bok se prodává podle libovosti, existuje minimálně 3,4 až 5 druhů bůčku,“ vysvětluje.

Lidé dnes podle něj spíše ocení malý a šťavnatý steak než velkou podrážku. Na to ale musí být hovězí maso správně vyzrálé. „Lidé v Česku říkají, že nejlepší steak je ze svíčkové, z roštěné maso musí vyzrát. Ideálně 20 dnů, drahá hovězí masa se nechávají odležet 30 dnů,“ upozorňuje.

Hovězí pupek z grilu rovnou na talíř

A pokud si nevíte rady, jaké maso koupit, tak stačí oslovit řezníka, řada z nich dnes bourají vepřové maso rovnou v prodejně. „Zkrátka mít svého řezníka tak, jako máte svého krejčího,“ míní.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh