Spálí Slunce jednou Zemi? Stále máme miliony let před sebou, ubezpečuje fyzik
Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí. Než se ale dostane do vesmíru, tak přijde na řadu série testů a integrace. „U těchto přístrojů jsou značné požadavky na spolehlivost, protože ve vesmíru se už nedají opravit,“ vysvětluje vedoucí vědeckého týmu Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Napřed budou přístroj z dílny českých vědců testovat Francouzi, kteří ověří, že vše funguje správě, poté modul integrují do většího celku – přístroje RPW (Radio and Plasma Waves). Ten pak Evropská kosmická agentura integruje do vlastní sondy Solar Orbiter a bude provádět další testy.
„Na sondě pracují desetitisíce lidí z celé Evropy,“ vysvětluje s tím, že se start sondy se plánuje na říjen 2018. Úkolem sondy bude studovat fyzikální procesy Slunce, sluneční erupce, sluneční vítr a dynamiku magnetického pole Slunce.
Jak se vlastně sluneční aktivita projevuje na člověku? „V momentě, kdy dojde k výronu koronární hmoty, který provází sluneční erupce, tak k Zemi proudí mrak nabitých částic, které působí na zemské magnetické pole a způsobují poruchy a fluktuace v geomagnetickém poli, “ vysvětluje. A právě na tyto poruchy jsou někteří lidé citliví.
Zahřívání koróny = nevyřešený problém
Sluneční počasí – tak se nazývá obor, který se zabývá předpovědí slunečních jevů, a právě Solar Orbiter má přispět k pochopení fyziky a procesu Slunce. „Budou-li vědci tvořit modely, který mají předvídat sluneční erupci, mohou použít výsledku, který získá Solar Orbiter,“ nastiňuje.
K jedné z fyzikálních záhad patří problém zahřívání sluneční koróny. „Předpokládá se, že k ohřevu dochází skrze dynamická, fluktující elektromagnetická pole a vlny,“ podotýká s tím, že ohřev neznamená, že by se teplota koróny stále zvyšovala.
A spálí Slunce jednou Zemi? Pravděpodobně ano, ale stále máme dost času – veškeré hvězdy jednou spotřebují své jaderné palivo, promění se v supernovy a nakonec v případě Země v Bílého trpaslíka. „Když dojde k explozi supernovy, tak bude Země zničena, ale máme ještě mnoho milionů let před sebou,“ ubezpečuje.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové