Tomáš Halík
Velikonoce s sebou kromě jiného přinášejí i paradox. Přestože jde o nejvýznamnější křesťanské svátky, lidé daleko více žijí Vánocemi. „Vánoce se daleko více vtělily do lidové kultury,“ hledá příčiny středeční host Radiožurnálu, prezident České křesťanské asociace Tomáš Halík. „Symbol matky s dítětem zkrátka více oslovuje lidská srdce než kříž a vzkříšení.“ Ve čtvrtek 1. dubna bude hostem herec Martin Huba.
Dlouhodobý trend odklonu od oslav Velikonoc však Tomáše Halíka netrápí tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Svátky, které se stávají obecnými, se dnes totiž velice komercializují,“ vysvětluje svůj postoj katolický kněz.
Pomlázky, zajíčci, bonbony – tak tedy podle Tomáše Halíka vypadají Velikonoce těch, kteří nejsou zasaženi křesťanstvím. „A ať si takové Velikonoce klidně nechají,“ dodává s pousmáním kněz. „A ať je ono skutečné bohatství křesťanských Velikonoc bohatstvím křesťanů.“
Mluví-li Tomáš Halík ve vysílání o „křesťanech“, nemá na mysli pouze křesťany praktikující – tedy takové, kteří se ke křesťanství vědomě hlásí. Uvažuje totiž i o takzvaných křesťanech kulturních. „Jde o lidi, kteří nenajdou cestu do křesťanského kostela nebo ji najdou právě jen během největších svátků. Křesťanství však pro ně eticky, kulturně a esteticky znamená zásadní součást našeho kulturního dědictví.“
Šedé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek – pojmy v souvislosti s Velikonocemi často zmiňované, avšak ještě častěji nepochopené. K jakým historickým či biblickým událiostem vlastně jednotlivé názvy odkazují? I na tuto otázku Tomáš Halík odpovídal.
A Hanku Shánělovou mezi 10. a 11. hodinou zajímalo mnohem víc. Jaký je například postoj Tomáše Halíka k nedávným sexuálním skandálům v katolické církvi? Jak by se podle něj měla církev zachovat? A není institut celibátu už dávno překonaným přežitkem? I to se od Tomáše Halíka dozvíte v záznamu celého rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Tomášem Halíkem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nedostupnost antidepresiv nám extrémně komplikuje práci. Nejsou ničím nahraditelné, kritizuje psychiatr
-
Zemřel meteorolog Jan Šrámek, který působil v České televizi. Zřítil se v Alpách ze svahu
-
Tabery: Mnozí už odkládají trumpovské čepičky. Demokracie umožňuje posouvat věci k lepšímu
-
Ruská společnost se vrátila v čase. Sovětské myšlení nyní mají i mladí, míní odborník Galeotti