Autorka cyklu Život se smrtí přiznává: Měli jsme chuť natáčení vzdát

22. březen 2014

Největší audioportál na českém internetu

r_2100x1400_radiozurnal.png

Rozhovor s dokumentaristkou a spisovatelkou Šárkou Horákovou-Maixnerovou o cyklu Život se smrtí, umírání a strachu z bolesti, ale také o domácích hospicích a o tom, že člověk umírá přesně tak, jak žije. Moderuje Patricie Strouhalová

K natočení ojedinělého dokumentu o umírání ji dovedly zkušenosti. „V 18 letech jsem se starala o babičku, ale nezvládla jsem to,“ popsala v úvodu rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou autorka a dokumentaristka Šárka Horáková-Maixnerová.

Na péči o těžce nemocného nebo umírajícího musí mít podle ní člověk psychickou sílu, životní zkušenosti, ale také finanční zázemí. „Zůstala mi spousta praktických otázek,“ uznává. Proto se rozhodla k natočení dokumentárního cyklu Život se smrtí. Ten odhaluje osudy sedmi lidí, kterým byla sdělena vážná diagnóza.

„Čtyřem z nich nedokázali lékaři už nic nabídnout. Věděli, že jejich život je ohrožen nebo brzy skončí,“ popisuje Šárka Horáková-Maixnerová. Jak se sama dokumentaristka poprala s náročným natáčením? „Nejsme roboti. Všichni jsme brečeli a měli chuť to vzdát,“ uznává.

Čtěte také

A protože hlavní postavy dokumentu jsou zcela odlišné, tak i ke svým diagnózám se postavily různě. „Kája nechtěla už nikdy vyjít ven, aby to na ní nikdo nepoznal,“ popisuje Šárka Horáková-Maixnerová. „Pan Mirko přijel umřít do Prahy až z Ameriky. Domníval se, že si koupí zbraň a ukončí život. Pak zjistil, že potřebuje zbrojní průkaz, proto zvolil domácí hospicovou péči,“ zmiňuje další z osudů.

Proč Šárka Horáková-Maixnerová zdůrazňuje, že každý člověk na světě má dobrý příběh? Souhlasí s tvrzením, že člověk umírá přesně takovým způsobem, jakým žije? Nejen to jste mohli slyšet po 10. hodině

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše