Jiří Hošek: Imigranti žijí podle Britů v bludu. Spojené království není zaslíbenou zemí
Při poslechu jeho reportáží se můžete přenést na garden party u královny nebo mezi bývalé letce RAF. Jiří Hošek je už třetím rokem zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu ve Velké Británii a jak přiznává, na ostrovní deštivé počasí si za tu dobu zvykl.
„Když jsem včera seděl na terase v Praze a hustě pršelo, přišlo mi to jako hezké počasí a ani jsem se nemusel schovávat,“ tvrdí. Po příjezdu do Česka však obvykle neodolá jednomu gastronomickému rituálu – dá si svíčkovou a buchtičky se šodó. „To se týká kulinářského stesku. Pak je tu nejdůležitější věc, totiž pomazlení s rodinnými příslušníky,“ vysvětluje. Sice si po letech práce v Berlíně a Londýně zvykl komunikovat s rodinou prostřednictvím moderních technologií, ale, jak připomíná, lidský dotek nic nenahradí.
V současné době pracuje na náročném tématu, totiž odebírání děti, což je kontroverzní téma nejen v Norsku, ale i ve Velké Británii. Jako novinář se však během práce potýkal s bariérou mlčení. „Rodiny nesmějí mluvit s novináři, v opačném případě by se mohly dopustit pohrdání soudem,“ přibližuje s tím, že se mu podařilo dostat do kontaktu s mužem, kterého bývalá manželka obvinila ze zneužívání dětí. Hrozilo mu proto odebrání dvou dcer.
Kdyby došlo k regulaci migrace, Británii by chyběla pracovní síla
Jiří Hošek měl možnost mluvit také se soudci. „Pro ně je důležité, aby dítě dostalo šanci na lepší život. Zároveň by nemělo být vytrženo ze své kulturní identity. Pokud tedy hrozí odebrání dítěte například české nebo slovenské rodině, hledá se příbuzný, kterým by dítě mohlo být svěřeno,“ popisuje. A připomíná, že podle statistiky není procento odebíraných dětí z rodin přistěhovalců vyšší, než je tomu u britských rodin.
Britská společnost samozřejmě řeší i situaci nových vln uprchlíků, které míří ze Sýrie a Afriky do Evropy. „Je jim líto, že žijí v bludu, podle kterého je Británie zemí zaslíbenou, protože tomu tak není,“ komentuje tuto otázku Jiří Hošek.
Britové se ovšem zajímají také o přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, které tato ostrovní země neumí regulovat, protože volný pohyb osob je jedním z pilířů evropské integrace. „Ve Spojeném království jsou navíc desetitisíce pracovních míst, o které Britové nemají zájem a kde by v případě jakékoliv regulace chyběli pracovníci,“ připomíná.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Šlo o nezbytné kroky.‘ Nové vedení Motola uzavřelo smlouvy s firmami z korupční kauzy
-
Bažiny a hadi kolem Alligator Alcatrazu. Florida rychle staví detenční centrum pro více než 1000 běženců
-
Amerikanista: Muskova strana to bude mít těžké. Může ale ovlivnit rozhodování o klíčových zákonech
-
Čtvrtfinále Wimbledonu bude bez české účasti. Nosková nestačila na Anisimovou a končí