Karel Zeman si přál, aby technika nepřekonala člověka, vzpomíná na svého otce Ludmila Zemanová

29. květen 2016

Česko-kanadská výtvarnice Ludmila Zemanová mluví o svém otci a slavném režiséru velmi ráda – jako dítě se chodila dívat, jak se vyrábí film, lákala ji dílna, kde se šily loutky a kreslily se dekorace. Ale nejenom vzpomínky byly tématem rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Letošní zlínský festival pro děti a mládež zahájil restaurovaný Baron Prášil, a právě to by podle ní Karel Zeman ocenil. „Techniku miloval, sledoval ji velice dobře, co se děje dnes, to by ho fascinovalo,“ vysvětluje.

  • Rozhovor s česko-kanadskou výtvarnicí Ludmilou Zemanovou o tom, jak vzpomíná na svého otce, režiséra Karla Zemana, co pro ni znamenají jeho filmy a na čem ona sama pracuje. Moderuje Patricie Strouhalová.
    " style="">
    Rozhovor s česko-kanadskou výtvarnicí Ludmilou Zemanovou o tom, jak vzpomíná na svého otce, režiséra Karla Zemana, co pro ni znamenají jeho filmy a na čem ona sama pracuje. Moderuje Patricie Strouhalová.
    " style="">
    Rozhovor s česko-kanadskou výtvarnicí Ludmilou Zemanovou o tom, jak vzpomíná na svého otce, režiséra Karla Zemana, co pro ni znamenají jeho filmy a na čem ona sama pracuje. Moderuje Patricie Strouhalová.
0:00
/
27:43

Připomíná také, že Karel Zeman vždy bojoval také o to, aby technika nepřekonala člověka v tom, aby opustil poezii, literaturu a umění, protože právě to činí člověka šťastným. „Jako otec pro mne hodně znamenal, byl můj nejlepším přítelem,“ podotýká.

Čtěte také

Dokonalý byl podle ní film Vynález zkázy, který oceňuje jako výtvarnice, a kdykoliv ho vidí, tak potěší její srdce. „Otec dokázal příběhy Julese Verna perfektně zobrazit,“ podotýká. Nikoliv náhodu jde o jeden z nejúspěšnějších filmů, mimo jiné získal i velkou cenu na bruselském Expu 1958.

Emigrovat do Kanady v 70. letech se se svým manželem rozhodla kvůli tomu, aby mohla pracovat – z Vancouveru totiž dostala nabídku učit techniku jejího otce. „Táta věděl, že nemáme jinou cestu. Ale přijel za námi, a jeho šťastným okamžikem bylo, když viděl, že děláme film,“ vzpomíná.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.