Koně mi pomáhají hrát na housle, díky nim jsem potkala i životní lásku, říká světoznámá virtuoska Gabriela Demeterová
Rozhovor s houslistkou Gabrielou Demeterovou o její lásce k shirským koním, o tom, jak se díky ní dostala k životu ve Velké Británii, ale také o její práci a projektech, v nichž představuje dílo i osobnost slavných hudebních skladatelů
Housle a koně – to jsou dvě největší lásky Gabriely Demeterové, houslové virtuosky, s níž se moderátorka Lucie Výborná spojila po rozhlasových linkách z britského hrabství Shropshire. Tam česká sólistka světových orchestrů a první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina už více než tři roky žije se svým manželem.
Na housle začala hrát ve třech letech. jen o málo později bylo jasné, že bude usilovat, aby se stala houslovou sólistkou a její se stával čím dál víc přesně naplánovaným. Dětskou lásku ke koním si ale uchovala a teď si velmi užívá, když může asistovat svému manželovi v roli podkoní na soutěžích shirských koní.
Doma jí koně dlouho nechtěli povolit, a tak na nich začala jezdit až ve svých pětadvaceti letech. „Od té doby jsem hobby jezdec a teď díky manželovi, který je profesionální trenér a umí pracovat s koňmi v různých typech zápřahu, mám i toho nejlepšího učitele.“
Má za sebou i dva pády, které ale naštěstí místo rukou odnesly nohy. „V Anglii máme těžké, tažné shirské koně, a ti jsou bezpeční,“ směje se česká virtuoska.
„Navíc jsou pro mne také dokonalou fyzioterapií. Při jízdě v kroku kůň jezdci krásně promasíruje svaly v oblasti pánve a okolí páteře, které jsou v mém případě od tří let jednostranně namáhané.“
Houslista a sólista obzvlášť potřebuje ke hře celé tělo. „U houslí by se měla měnit rovnováha podle toho, co je při hře technicky potřeba,“ vysvětluje Demeterová, proč se jí se zlomenou nohou nehrálo vůbec pohodlně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Írán na jadernou dohodu přistoupit může. Trump jedná hůř se spojenci než nepřáteli, říká expert
-
V rozbouřeném světě je blízkost mezi dvěma národy vzácná, řekl Zeman na návštěvě Pellegriniho
-
Špicar: Oslabili jsme svoji odolnost. Měli bychom do Evropy přesunout znovu výrobu léků a zbraní
-
Putin se v Petrohradě setkal se zvláštním americkým vyslancem Witkoffem. Jednání trvalo čtyři hodiny