Meda Mládková: Kdyby mi bylo o 20 let míň, kandidovala bych na prezidentku
Kdyby měla zvolit zlatý moment svého života, vybrala by hned dva. „Prvním z nich byl den, kdy jsem potkala Františka Kupku. Tím druhým okamžik, v němž jsem poznala svého příštího manžela,“ vzpomíná mecenáška umění a čerstvá držitelka francouzského Řádu za zásluhy Meda Mládková v rozhovoru s Václavem Žmolíkem. Ten jí své dotazy pokládal v sobotu po 10. hodině.
K setkání, které mělo významným způsobem ovlivnit celý její příští život, došlo vlastně náhodou. „Přítel mého muže, velice vzdělaný francouzský antikvář, jednou přinesl obraz. Prohlásil o něm: Není moc dobrý, ale jeho autor bude jednou velice slavný,“ popisuje Meda Mládková, jak do jejího života – byť zatím pouze prostřednictvím svého díla – vstoupil František Kupka.
Koneckonců osobní setkání na sebe nenechalo dlouho čekat. Česká kunsthistorička žijící tenkrát v Paříži si prý setkání s někým, kdo by mohl být vycházející malířskou hvězdou, nemohla nechat ujít. „Teprve Kupka ve mně probudil můj vztah k umění,“ přiznává.
Tak na zrod své lásky ke krásným věcem vzpomíná dáma, která je dnes známá jako dlouholetá sběratelka umění nebo třeba zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových. Během svého života už prožila mnohé – i proto dnes může bilancovat. I když nejde o veselé povídání.
„Když dnes vidím situaci v České republice, jsem opravdu smutná. Jsem z toho až nemocná,“ přiznává. „Přitom bych strašně ráda pomohla. Kdyby mi bylo o dvacet let míň, určitě bych kandidovala na prezidentku. A myslím, že bych vyhrála,“ je přesvědčena.
Kdyby prý neměla optimismus, zřejmě by už nežila, shrnuje. V čem podle ní spočívá největší problém české společnosti? I na to se jí Václav Žmolík zeptal. Padly však i další dotazy. Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu.
Záznam celého rozhovoru s Medou Mládkovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Meda Mládková na konci rozhovoru posluchačům položila další otázku v rámci soutěže Zlaté momety. Nemohla se týkat nikoho jiného než Františka Kupky a jeho díla.
soutěž: Který obraz Františka Kupky se letos vydražil za 54.780.000 a stal se tak nejdražším obrazem českého umělce v historii? Tvar modré, Zhroucení vertikál, nebo Pohyb?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Musel žít nahý v lese, mlátili ho tyčí. Policie navrhuje obžalovat šestici lidí za úmrtí v kutnohorské sektě
-
Analytik Kraus: Trumpův tlak na jadernou dohodu může být součástí větší hry. Írán tahá za kratší konec
-
Šikana, incelové a násilí. Série Adolescent je hit, který odkrývá duši kluka obviněného z vraždy
-
Zemřel herec Alois Švehlík, bylo mu 85 let. Členem Činohry Národního divadla byl od roku 1988