Michael Reynolds

Rozhovor s americkým architektem Michaelem Reynoldsem, o tom, jak se staví budovy z použitých PET lahví, plechovek, pneumatik či skleněného odpadu, proč mu byla odebrána licence i jaké domy stavěl na Haiti pro lidi postižené zemětřesením
Inspirovaly ho reportáže o masivním kácení lesů, odpadcích kolem silnic a problémy s životním prostředím. To alespoň tvrdí známý americký architekt Michael Reynolds, o kterém se často mluví jako o „architektovi odpadu“. Právě on byl pátečním hostem Radiožurnálu. O architektuře a ekologii si s ním povídala moderátorka Lucie Výborná.
„Viděl jsem reportáž o kácení stromů na severozápadě Spojených států. Tehdy všichni upozorňovali na problémy s životním prostředím. To bylo před 40 lety,“ vzpomíná Michael Reynolds v úvodu rozhovoru. V té době studoval architekturu a během jediného týdne vytvořil stavební tvárnici z použitých plechovek. „Lidé si mysleli, že jsem blázen. Mluvilo se o mě jako o ostudě architektonické komunity,“ říká dnes už s úsměvem.
Přesto v roce 1972 dokončil svůj první dům. „Měla ho financovat firma na výrobu plechovek,“ nastiňuje Michael Reynolds s tím, že zmíněná společnost zaplatila výkresy a slíbila, že bude financovat i samotnou stavbu. Od svých slibů však nakonec upustila. „Půjčil jsem si 11 tisíc dolarů, což tenkrát bylo hodně peněz. Zvlášť na mě,“ vysvětluje.
A současně připomíná, že jeho první dům dosud stojí. I po letech hodnotí své první dílo pozitivně. „Struktura s plechovkami fungovala, jen jsme nepoužili dobrý materiál na střechu,“ uvažuje a upozorňuje, že dnes staví mnohem vyspělejší a pevnější budovy téměř pro kohokoliv. „Stavím dům na Manhattonu i domy pro chudé děti v africké Sierra Leone,“ upozorňuje Michael Reynolds.
Jak vidí americký architekt budoucnost svých soběstačných domů? Jakým způsobem pro své domy zajišťuje přívod energie a vody? A jaký má vlastně názor na globální oteplování? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Michaelem Reynoldsem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Pro velký zájem najdete v iRadiu rozhovor s Michaelem Reynoldsem i v originální anglické verzi bez překladu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bříza: Jde o projekci síly. Cílem tlaku USA je, aby Írán nedokončil program vývoje jaderné zbraně
-
Australská vláda chce zpět přístav Darwin. Ten má na 99 let v pronájmu čínská firma
-
Firma měla zkrátit daně o 4 miliardy korun, podíl v ní má Křetínský. Policie jde do finále kauzy
-
Zpoždění zásilky, problematická reklamace a faktura v cizím jazyce. Stížností na online tržiště přibývá