Miroslav Bárta, přední český egyptolog

rozhovor s předním českým egyptologem Miroslavem Bártou o bádání v Egyptu a důležitosti společenských věd pro společnost, ale také o paralele mezi egyptskou společností a dnešním světem
O Egypt se začal zajímat díky učitelce dějepisu, která ho za trest nechala vypracovat referát o egyptských pyramidách. Dnes patří mezi přední české egyptology. Řeč je o Miroslavu Bártovi, s nímž si v pondělím Hostu Radiožurnálu povídal Jan Pokorný.
„Práce egyptologů je založená na kontinuitě několika generací,“ zdůrazňuje Miroslav Bárta v úvodu rozhovoru s tím, že čeští vědci působí v Egyptě už celé jedno století. „Máme obrovské renomé, a tak si musíme udržet standard,“ uvažuje. Kvalitu badatelské práce podle něj neovlivňuje jen finanční otázka, ale také přístup veřejnosti a politických elit.
„Musíme vysvětlovat, proč jsou společenské vědy důležité,“ domnívá se Miroslav Bárta. „Hlavní konflikty tohoto světa jsou sociální a kulturní, ale všude slyšíte, že potřebujeme vychovávat technicky založené lidi,“ upozorňuje Miroslav Bárta na paradox.
Jak vlastně vypadají místa, kde bádají egyptologové z celého světa? „Zahraniční expedice mají přidělenou lokalitu v Egyptě a předloží místním plán prací,“ popisuje Miroslav Bárta. „Lokality jsou hlídané policií, jde proto o velmi bezpečná místa s regulovaným vstupem,“ vysvětluje.
„Když se na Egypt díváme dnes, myslíme si, že existoval jen jeden stát, ale není tomu tak,“ upozorňuje Miroslav Bárta. „Egypt měl několik vzestupů a pádů. Tehdy na jeho území existovaly postupně tři až čtyři státy,“ dodává.
Proč vidí paralelu se zánikem Egypta v dnešní společnosti? Jak se vlastně Egypt vyvíjel? A proč je zastáncem regionalizace? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Miroslavem Bártou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají
-
Fotbalisté Jablonce remizovali se Sigmou Olomouc 0:0. Slavia vyzve Duklu
-
‚Slintavka a kulhavka neexistují.‘ Zemědělský svaz varuje před dezinformacemi šířenými na sítích
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu