Miroslav Vymyslický

1. říjen 2010

Psychologie, vyjednávání a empatie. I o tom se mluvilo v pátečním Hostu Radiožurnálu. Hostem Hanky Shánělové byl tentokrát Miroslav Vymyslický, národní koordinátor krizového vyjednávání Policie ČR. Ve vysílání se například zamyslel nad možností vcítění se do situace pachatele, s nímž musí policisté vyjednávat.V sobotu 2. října bude hostem režisér Juraj Herz.

„Důležité je především umění vcítit se do člověka,“ potvrzuje Miroslav Vymyslický, který vzápětí připomíná, že schopnost empatie není možné zaměňovat se souhlasem. „Můžeme pachatele pochopit, ale to ještě neznamená, že s ním souhlasíme.“

Každý případ je jiný, jak potvrzuje major Miroslav Vymyslický s tím, že neexistuje univerzální návod na správné vyjednávání. „Vždycky říkám, že poskytuji jen návody, ale každá situace je jiná a člověk se jí musí přizpůsobit,“ naznačuje obtížnost své profese. Policejní vyjednavač by podle něj měl být kreativní a měl by umět využívat své profesní i soukromé zkušenosti.

Národní koordinátor krizového vyjednávání Policie ČR Miroslav Vymyslický

A jak by se měli chovat lidé, kteří se ocitnou například při přepadení banky? „Okamžitě odejít, zmizet z dohledu pachatele, pokud je to možné,“ odpovídá rozhodně Miroslav Vymyslický. Pokud už odchod není možný, pak je třeba zaujmout roli rukojmí. „To znamená plnit požadavky pachatele, aby si myslel, že pro něj nejsme nebezpeční,“ vysvětluje a dodává, že jakékoliv slovní útoky nebo kritika jsou kontraproduktivní a zvyšují stres pachatele.

Moderátorka Hanka Shánělová se Miroslava Vymyslického nezapomněla zeptat na roli médií při vypjatých situacích. Překáží policistům snaha novinářů zachytit téměř každý moment policejních opatření? A proč je třeba při vyjednávání nelhat? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Miroslav Vymyslický

Záznam celého rozhovoru s Miroslavem Vymyslickým i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: šše