Může se Jaromírem Jágrem stát kdokoliv? Fyzioterapeut Pavel Kolář má jasno

Hostem je fyzioterapeut Pavel Kolář, který se specializuje na pohybovou patologii u dětí. Moderuje Lucie Výborná.
Pohyb je způsob, jakým naše tělo mluví. A to, co říká, bychom neměli brát na lehkou váhu. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká vynikající český fyzioterapeut Pavel Kolář. „Vždy, když jdu parkem a pozoruji běžce, přemýšlím, s čím za mnou asi za pár týdnů přijdou,“ popisuje.
Pamatujete si ze školy starou latinskou zásadu „memento mori“, tedy „pamatuj na smrt“? Tak dnešní doba na to jde úplně jinak. Veškeré vědomí vlastní pomíjivosti i stáří vytlačujeme až za samotnou hranici vědomí – a svému tělu pak děláme strašné věci.
„Smrt nám nastavuje hierarchii hodnot. Bez ní jsou hodnoty, které vyznáváme, nesmyslnými. Uvažujeme-li jen v aktuálním stavu, nemůžeme některým věcem zcela pozorumět,“ zdůrazňuje Pavel Kolář. Co to znamená pro naše tělo, je jasné: chováme se k němu skutečně macešsky. Jako by žádné „zítra“ nikdy nemělo přijít.
Genetika, nebo životní styl?
Mimochodem, napadlo vás někdy, do jaké míry za své pohybové schopnosti můžete vy sami, a do jaké míry je za ně zodpovědná genetika? Odborníky to zajímá taky. A dosud se na správné odpovědi neshodli. „Otázkou třeba je, jestli je to, že se dítě začne otáčet ze zad na bříško, vrozená, nebo naučená věc,“ upozorňuje Pavel Kolář na věčný spor.
Pavel Kolář se specializuje na pohybovou patologii u dětí, známý je ale také jako fyzioterapeut vrcholových českých sportovců: Tomáše Dvořáka, Jaromíra Jágra, Jana Železného a dalších.
On sám vsází na roli genetiky. „Každý z nás má rozdílné kyčelní klouby, jiné předpoklady vnímat pohyb… Určitá míra genetiky je proto důležitá. Stejně důležitá ovšem je i role učení: jak naše předpoklady rozvíjet, nedeprivovat je.“
Jinými slovy: Jaromírem Jágrem se zkrátka musíte narodit. „Otázkou samozřejmě je, kde je hranice genetiky a kde je hranice, kam se můžeme dostat vlastním učením. Já jsem ale spíš představitelem názoru, že genetická podmíněnost má velký význam. A ne vždy ji můžeme chováním a způsobem života úplně ovlivnit.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bříza: Pokud by Rusko návrhy Američanů odmítlo, může přijít nevypočitatelná emotivní reakce Trumpa
-
Falešní policisté a bankéři už z Čechů vylákali desítky milionů. Přes video jim ukazují služební průkazy
-
ŽIVĚ: Kometa Brno hraje v šestém semifinále se Spartou 0:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Velitelka americké základny v Grónsku dostala padáka. Nesouhlasila s kritikou Vance vůči Dánsku