Pavel Smutný, známý advokát a mecenáš

Rozhovor s advokátem a mecenášem Pavlem Smutným o tom, proč miluje umění, proč se rozhodl mu pomáhat i jaký je rozdíl mezi sponzoringem a mecenášstvím
Investovat peníze do něčeho, co je nevrátí, nemá podle sobotního hosta Radiožurnálu smysl. Advokát a mecenáš Pavel Smutný rozhodně tvrdí: „Mecenášství není charita. Mecenášství znamená pomoc úžasným projektům, které by bez vašich peněz nevznikly.“
K umění jej prý přivedla už jeho rodina. „Bylo u nás vždy přítomno, a to i v 70. letech jako typ náhradní reality,“ vzpomíná. Mnozí tehdy utíkali ke country, další k literatuře. On sám miloval knihy a film.
Přes svou lásku k umění nakonec vystudoval obor zcela odlišný – práva. Jak se člověk stane právníkem nebo třeba zedníkem či pekařem, je zřejmé. Jak se však stane takovým mecenášem? „Dojde k tomu tak, že vidíte velké kulturní projekty a zároveň si uvědomujete, že stát je určitou hodnou macechou,“ odpovídá Pavel Smutný.
Stát kulturu platí – koneckonců musí, shrnuje právník a mecenáš. „V tomto smyslu čerpáme z německé tradice, která kulturu velmi správně pokládá za veřejný statek,“ upozorňuje. „Stát však nemůže podporovat určitý typ projektů. Bez soukromé podpory nemůže řada projektů vůbec vzniknout.“
V jakých momentech cítí touhu podporovat kulturu nejsilněji? Jaký je vlastně rozdíl mezi sponzorem a mecenášem? A jaké jsou cíle nadačního fondu na ochranu a rozvoj českého kulturního bohatství Bohemian Heritage Fund? Také na to se Václav Žmolík svého hosta zeptal. Odpovědi Pavla Smutného si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu.
Záznam celého rozhovoru s Pavlem Smutným a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konec snu o obhajobě zlata. Čeští hokejisté nestačili na Švédsko a na mistrovství světa končí ve čtvrtfinále
-
Policisté uzavřeli případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně. Podle nich šlo o přestupek
-
Ruští vojáci ničí ukrajinské pozice. Vytváříme nárazníkovou zónu podél hranic, řekl Putin
-
Přijetí v Cannes bylo moc hezké a vřelé. Všichni jsme plní emocí, říká režisérka filmu Karavan Kirchnerová