Petra Vrtbovská

18. duben 2012

Největší audioportál na českém internetu

Petra Vrtbovská během rozhovoru | Foto: Alžběta Švarcová, Český rozhlas

Rozhovor se zakladatelkou organizace NATAMA Petrou Vrtbovskou o pěstounské péči, jejích úskalích, specificích i prospěšnosti

Pouze v Česku dnes žije přibližně šest tisíc pěstounských rodin. Zdá se vám to dost? Ve světle faktu, že pěstounskou péči by v současnosti potřebovalo kolem 20 tisíc dětí, už číslo šest tisíc nezní ani zdaleka tak optimisticky. Také na to v rozhovoru s Lucií Výbornou upozornila Petra Vrtbovská, zakladatelka organizace NATAMA zabývající se pěstounskou péčí.

Představte si, že od jeho nejútlejšího věku vychováváte dítě, vybudujete si vzájemný vztah – a po několika letech jste nuceni se ho vzdát. I tak může vypadat pěstounská péče. „Je třeba si uvědomit, že pěstounská péče slouží potřebám dítěte, nikoliv potřebám jeho pěstounské rodiny,“ upozorňuje Petra Vrtbovská.

Svá slova demonstruje na konkrétním příkladu. „Vyléčí-li se například drogově závislá biologická maminka dítěte, může si jej vzít zpět do péče. Toto musí být vždy upřednostněno před potřebami pěstounské rodiny,“ vysvětluje.

Pěstounští rodiče tak již od počátku musí být srozuměni se skutečností, že dítě, které vychovávají, není dítětem pro ně. „Vztah mezi pěstounem a dítětem musí být vřelý a láskyplný – ale musí postrádat posesivní složka ve stylu ‚tohle je mé dítě‘,“ říká Petra Vrtbovská.

Jako byste dočasně pečovali o dítě své sestřenice – a až se vaše sestřenice uzdraví, bude si jej moct vzít zpět. Tak nějak si můžete představit podstatu pěstounské péče. Je zřejmé, že nejde o nic jednoduchého. A co víc. Kromě psychické síly musí být potenciální pěstounský rodič vybaven i dalšími vlastnostmi.

Petra Vrtbovská u mikrofonu Českého rozhlasu

Potřebuje-li totiž běžné dítě standardně schopného rodiče, pak dítě, které potřebuje pěstounskou péči, vyžaduje dokonce takzvaného super-rodiče. Jak takový super-rodič musí vypadat? Také na to se Lucie Výborná Petry Vrtbovské zeptala. Padly však i další dotazy týkající se například SOS vesniček nebo toho, jak dítě prožívá přechod z pěstounské rodiny do své cílové rodiny.

Záznam celého rozhovoru s Petrou Vrtbovskou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.