Tomáš Přibyl, odborník na kosmonautiku
Kosmická loď Sojuz dnes v ranních hodinách dopravila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zbylé členy Expedice 32, ti tam budou až do listopadu. Rozhodně se nudit nebudou, říká odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. Možnost zkoumat v kosmu prý pro vědce znamená totéž jako pro normálního člověka možnost strhnout si pásku přes oko.
Posádka během 130 dnů, kdy má být na Mezinárodní kosmické stanici, přijme a odbaví opravdu neuvěřitelné množství zásobovacích a pilotovaných lodí. „Tahle mise asi nevejde do historie něčím přelomovým, rekordním a podobně. Já bych ji skoro nazval slovem rutinní. I když na druhé straně slovo rutinní je strašně nebezpečné, to je ta nejkratší zkratka k nějakému průšvihu,“ upozorňuje Tomáš Přibyl.
100 miliard dolarů. To je částka, kterou platí země zapojené do projektu Mezinárodní kosmické stanice. Největší podíl na financování mají Spojené státy, ale nezaostávají za nimi příliš ani Rusko, Kanada a Japonsko. Spolufinancujících států je 19 a připojuje se i mnoho dalších zemí, které nejsou stálými partnery, ale kolem projektu se nějakým způsobem točí.
I prostý oheň hoří ve vesmíru jinak, upozorňuje Tomáš Přibyl
Podle Tomáše Přibyla se tyto ohromné investice do kosmického výzkumu vyplatí. „Kdekdo z odpůrců Mezinárodní kosmické stanice říká, ukažte nám nějaký průlom, nějaký objev, který by těch sto miliard ospravedlnil. Samozřejmě se nic takového nedá ukázat. Když postavíte dálnici, také nemůžete poukázat na jednu jízdu určitého automobilu, který by tu investici ospravedlnil," domnívá se odborník na kosmonautiku.
„Vědci z celého světa stojí dlouhé fronty, aby mohli poslat své experimenty na kosmickou stanici. My tady na zemi, když cokoliv zkoumáme, tak je to vždy podřízeno zákonům pozemské gravitace. Když tyto experimenty pošleme do vesmíru, tak se od ní oprostíme. I prostý oheň hoří ve vesmíru jinak než tady na zemi,“ hájí existenci Mezinárodní kosmické stanice Tomáš Přibyl.
Možnost zkoumat ve vesmíru je jako možnost strhnout si pásku přes oko
Možnost zkoumat ve vesmíru přirovnává k situaci, kdy máte pásku přes oko a pak si ji můžete strhnout. „Najednou máme možnost podívat se na jakoukoliv věc z jiného úhlu. Na jakýkoliv projekt se tak můžeme podívat ve větší hloubce. Stanice tady není od toho, aby se v ní prováděly nějaké superšpičkové experimenty, ale aby nám rozšířila naše znalosti o materiálech i o lidech samotných,“ dodává Tomáš Přibyl.
Jak významné jsou pro nás pozemšťany současné mezinárodní kosmické výzkumy? A v čem tkví tajemství úspěchu legendárních ruských raket Sojuz, které od roku 1967 ve zdokonalené podobě slouží dodnes? I na to se moderátorka Lucie Výborná ve svém rozhovoru Tomáše Přibyla zeptala.
Záznam celého rozhovoru s Tomášem Přibylem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Konec snu o obhajobě zlata. Čeští hokejisté nestačili na Švédsko a na mistrovství světa končí ve čtvrtfinále
-
Policisté uzavřeli případ zapomenuté zbraně ve Sněmovně. Podle nich šlo o přestupek
-
Ruští vojáci ničí ukrajinské pozice. Vytváříme nárazníkovou zónu podél hranic, řekl Putin
-
Přijetí v Cannes bylo moc hezké a vřelé. Všichni jsme plní emocí, říká režisérka filmu Karavan Kirchnerová