Tomáš Sedláček

Rozhovor s válečným veteránem, politickým vězněm a generálem Tomášem Sedláčkem o tom, jak v roce 1940 utekl přes Balkán na Západ, parašutistickém kursu v Anglii i o účasti v bojích na Dukle a při Slovenském národním povstání
Listopad 1989 byl pro generála Tomáše Sedláčka okamžik, na který dlouho čekal. To řekl moderátorce Lucii Výborné a posluchačům Hosta Radiožurnálu. Tomáš Sedláček bojoval za druhé světové války u Dukly a účastnil se Slovenského národního povstání. V roce 1951 byl zatčen a odsouzen na doživotí.
Změna režimu pro Tomáše Sedláčka znamenala rehabilitaci. „17. listopad jsem prožíval zprostředkovaně. Nebyl jsem tehdy v Praze, a tak jsem všechno jen zdálky sledoval,“ vzpomíná. „Říkal jsem si, že je tu konečně to, kvůli čemu jsme bojovali.“
K 17. listopadu se váže i jiná vzpomínka Tomáše Sedláčka. „Rozhodl jsem se, že budu studovat, a tak jsem spolu se svým otcem napsal žádost a jel jsem do Prahy. Na žádosti bylo datum 17. listopadu 1939,“ popisuje. „Dojel jsem do Prahy, ale škola byla zavřená. Vůbec jsem netušil, co se děje, ale lidé na mě mávali, abych jel pryč,“ popisuje.
Moderátorka Lucie Výborná se Tomáše Sedláčka ptala na válku jako takovou. Jak se skutečnost liší od válečných filmů? „Boj není nikdy organizovaný, ale jde o to, aby velitel náročnou situaci zvládl,“ domnívá se s tím, že člověk může projít tvrdým výcvikem, ale realita ho i tak může zaskočit. „Nikde není zaručeno, že voják dokáže krizovou situaci zvládnout,“ přiznává.
Po válce už podle svých slov jen vyčkával. „Čekal jsem, že přijde vyhazov z armády nebo kriminál,“ vysvětluje Tomáš Sedláček. Kde bral sílu a naději, že se jednou z vězení dostane? A co dělal po propuštění? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Tomášem Sedláčkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump je ‚velmi rozzlobený‘ na Putina kvůli příměří. Hrozí 50procentními cly na ropu
-
Slovensko hlásí další ohnisko nákazy slintavkou a kulhavkou. Od českých hranic ho dělí 40 kilometrů
-
Vyjednavači a šedé eminence. Kdo domlouvá konec války na Ukrajině?
-
Franz: Ideály o spáse by se neměly realizovat, končí to špatně. Je důležité si budovat vnitřní svobodu