Útok na e-mail premiéra Sobotky nemusel být sofistikovaný. Stačí odhadnout heslo, míní odborník
Také se vám nechce vytvářet na každou službu jiné heslo a pro zjednodušení používáte jedno jediné? Právě takový způsob nahrává útočníkům, kteří pak mohou do všech vašich účtů. O tom, že hackeři dokáží být vynalézaví, svědčí i nabouraná e-mailová schránka premiéra Bohuslava Sobotky. Jak se můžeme efektivně ubránit hackerům? A jak správně nastavit heslo?
Pátrat po hackerech je jako hon kočky s myší, nikoliv ztracený, spíše beznadějný. A šance, že se podaří nalézt ty, kteří nabourali poštu premiéra Sobotky? „Tak 60 na 40 pro pachatele,“ podotýká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
Opravdových profesionálů je, ostatně tak jako v každém jiném oboru, velmi malé procento a záleží na tom, jak se pachatelům podaří zamést stopy. Podle něj ale útok na premiérovu schránku nebyl až tak sofistikovaný, přijatelnější scénář je, že odhadli heslo.
„Nemáme žádné informace, ale pravděpodobnost velkých profesionálů bude spíše nižší, už jenom statisticky,“ upozorňuje.
Pro správné zabezpečení je podle něj vhodně používat spíše náhodná hesla, nikoliv jméno, příjmení a nějaká čísla. Novým trendem jsou také takzvaní správci hesel, kteří eliminují nebezpečí, když používáme jedno nebo několik málo jednoduchých hesel na více službách. Místo toho nabízí jedno jediné heslo, které je ale náhodné, dlouhé a silné, aby se nedalo uhádnout.
Běžní uživatelé se nechtějí zdržovat ani jedním klikem navíc nebo pamatováním si hesla
„Dnes máme desítky hesel, já mám 120 přihlašovacích údajů. Správce hesel vám to zjednodušuje, jde o kompromis mezi bezpečností a komfortem,“ nastiňuje.
Lepší bflmpsvz než jméno matky
K nejčastějším uživatelským chybám patří heslo 12345 nebo podobné, velmi jednoduché heslo. Existují různé analýzy, jaká hesla nejraději volíme – většinou 1, u speciálních znaků ! nebo „tečku“, velká písmena často bývají na začátku.
Většina odborníků dopručuje vyplňovat nesmyslné údaje spíše než pravé. Tak například je vhodnější zvolit bflmpsvz místo vlastního jména matky za svobodna.
Potenciálním nebezpečím jsou také mobilní telefony. „Nedoporučoval bych ho mít otevřený, ale raději zabezpečený nějakým heslem nebo pinem,“ doporučuje.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Totální mobilizace.‘ Rusko se podle šéfa ukrajinské rozvědky připravuje na třetí světovou válku
-
‚Ozzy Forever.‘ Poklonu zesnulému ‚Princi temnoty‘ vzdávají Black Sabbath, Metallica i Elton John
-
Zemřel frontman skupiny Black Sabbath Ozzy Osbourne. Metalové hvězdě bylo 76 let
-
Zvuk dronu drtí nervy víc než rakety. Než vybuchne, člověk neví, jestli není cílem, popisuje novinář