Vlastimil Růžička
Rozhovor s Vlastimilem Růžičkou, vládním zmocněncem pro umístění nejvýkonnějšího laseru na světě do České republiky, o tom, k čemu bude sloužit i jaké možnosti se díky situování tohoto unikátního přístroje otevřou tuzemským vědcům
Představte si veškerou sluneční energii vyzařovanou z plochy deset krát deset centimetrů. Snad jen k něčemu podobnému se dá přirovnat činnost nejvýkonnějšího laseru na světě, který by měl být v roce 2015 umístěn v České republice. Především na to, čím je takzvaný superlaser unikátní a jak široké budou možnosti jeho využití, se ve středu Lucie Výborná ptala Vlastimila Růžičky, vládního zmocněnce pro umístění nejvýkonnějšího laseru na světě do České republiky.
Sloužit bude široké škále vědních oborů – od fyziky, astrofyziky přes materiálové inženýrství, biochemii až po medicínu. Superlaser totiž najde své využití i v takzvané protonové terapii. „Jde o postup, který se už ve světě používá,“ upřesňuje Vlastimil Růžička. „Spočívá v tom, že se vytvoří svazek protonů o specifické energii, který je schopen zasáhnout nádor, aniž by poškodil okolní tkáň.“
Superlaser tak bude moci být používán mimo jiné i při léčbě nádorů mozku. Jde o informaci, kterou jistě uvítají mnozí onkologicky nemocní pacienti i jejich příbuzní. Na unikátní laser se však mohou těšit například i ti, kteří často varují před odlivem mozků z Česka. Díky laseru se totiž, jak Vlastimil Růžička neopomíná podotknout, mnozí specialisté a vědci do Česka vrátí.
„Uvést mohu rovnou dva příklady,“ upřesňuje. „Prvním z nich je Pavel Bakule, člověk, který strávil 18 let v Británii. Stal se členem našeho týmu na konci jara tohoto roku. Druhým příkladem je Daniel Kramer. Mám i signály dalších českých vědců, kteří v současnosti pobývají v zahraničí a kteří se kvůli laseru ELI chtějí do Česka vrátit.“
A není divu – vždyť výkon takzvaného superlaseru bude zhruba stokrát větší, než je výkon největších současných laserů. Jaké možnosti se díky situování unikátního přístroje do Česka vlastně tuzemským vědcům otevřou? A jak se České republice podařilo dosáhnout toho, že superlaser bude stát právě u nás, a ne ve Francii, která o něj také projevila zájem? I na tyto otázky Vlastimil Růžička odpověděl.
Záznam celého rozhovoru s Vlastimilem Růžičkou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie za provrtání plynovodu při přípravě tratě pro rychlovlaky nikoho neobvinila. Nešlo o trestný čin
-
‚Kolaps sebeúcty.‘ Diktátor Kim Čong-un přihlížel nehodě při spouštění nového torpédoborce na vodu
-
Analytik: Vyhladovět Hamás znamená vyhladovět celou populaci Gazy. Ceny potravin stouply o 500 procent
-
Češi preferují samostatné kandidatury oproti koalicím. Nejvíce je odmítají voliči ANO a SPD