Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel

rozhovor s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou o vydání Zlaté buly sicilské, ale také o životě běžných lidí ve středověku
Dnes si připomínáme 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské římským panovníkem Fridrichem II. Moderátorka Lucie Výborná si proto povídala s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, který držel tuto unikátní listinu v rukou.
„Když vezmete do ruky originál Zlaté buly sicilské, cítíte chvění, před očima se vám objeví panovníci a tehdejší lid,“ popisuje Vlastimil Vondruška své pocity. „Zlatá bula sicilská má obrovský náboj, a to nejen kvůli obsahu, ale jde také o velmi pěkný dokument,“ dodává spisovatel, který se snaží na historii pohlížet civilníma očima.
„Lidé ve středověku byli jako my a znali spoustu věcí, které dnes považujeme za výtvor naší civilizace,“ zdůrazňuje Vlastimil Vondruška a jako příklad uvádí podprsenku. „Všichni víme, že podprsenky vznikly v Americe na přelomu 19. a 20. století, jenže v Rakousku se našla podprsenka, která může být až 600 let stará,“ poukazuje.
Středověk znal podle Vlastimila Vondrušky třeba také zákon proti domácímu násilí. „Lidé ve středověku znali spoustu věcí s tím rozdílem, že oni je nenadužívali. Byli pragmatičtí, protože žili ve velkém nedostatku,“ zmiňuje stinnou stránku středověku.
Často se popisujeme jako národ Švejků. Pasivní přístup ke svému okolí má podle Vlastimila Vondrušky také původ v době, která následovala po bitvě na Bílé hoře. „V době panování Přemysla Otakara I. byli Češi hrdým národem a čeští vojáci měli pověst drsných válečníků,“ připomíná.
Jakými panovníky byli Přemyslovci? Jakou historickou postavu má nejradši? A proč se snaží o to, aby si se svými čtenáři rozuměl? Také na tyto otázky odpověděl Vlastimil Vondruška.
Záznam celého rozhovoru s Vlastimilem Vondruškou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nedostatek raket i změna ruské taktiky. Ukrajinská protivzdušná obrana se ocitá pod stále větším tlakem
-
Kim Čong-un po ostudě s potopením válečné lodi zuřil. Obvinil generály i vědce
-
Hitler s tím nezačal a Kanye West možná jen provokuje. Může být rasista úplně každý?
-
Trump dokazoval genocidu bílých farmářů v JAR snímky mrtvol v pytlích. Ty ale pocházely z Konga