Výplach bělidlem, frekvenční léčba. Lidé jsou ochotni věřit všemu, říká parazitolog

Hostem je Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Akademie věd. Mluví o parazitech, jejich léčbě i o tom, zda mohou být k něčemu užiteční. Moderuje Lucie Výborná.
Někteří prodejci jsou schopni v honbě za zákazníky prezentovat velké nesmysly. Jedním z nich jsou i některé přípravky slibující odstranění nebezpečných parazitů z lidského těla. „Nikdo ale nemluví o případech, které se nepovedly,” upozorňuje Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Akademie věd.
Před časem se na internetu objevil nový „hit”: údajně účinný boj s parazity za pomoci MMR, tedy takzvaného mistrovského minerálního roztoku a jeho derivátů. „Jde o jednoduchoou chemickou látku, která má údajně vyčistit organismus od všeho,” upřesňuje Roman Kuchta.
A o nic zdravého podle něj prý rozhodně nejde. „Jde de facto o bělidlo, které se používá třeba k čištění bazénů. Používá se ve velmi ředěných koncentracích, ale při špatném naředění může popálit horní zažívací trakt.”
Frekvenční léčba? Nesmysl
Internetoví propagátoři boje s parazity se ovšem neomezují jen na MMR. Nabízejí také takzvanou metodu frekvenční léčby parazitů. A lidem, kteří mají základní přírodovědné vzdělání, prý přijde zcela absurdní.
„Tato metoda vznikla už před desítkami let. Tehdy se zjistilo, že určité frekvence odpovídají určitým organismům v našem těle. Z frekvencí, které vyšlete do těla, je prý možné zjistit, které parazity máte v těle,” kroutí hlavou Roman Kuchta.
Lidé jsou dnes podle něj zkrátka ochotni věřit všemu. „Děsím se toho, že člověk s vážným zdravotním problémem bude dlouhá léta marnit čas neodbornými experimenty místo toho, aby šel k lékaři.”
Paraziti nejsou jen zlo. Někteří mohou léčit
Z obávaných parazitů se už brzy může stát i účinný nástroj léčby. Alespoň z některých. Terapie cizopasnými červy je už ve třetí fázi klinických zkoušek a v budoucnu zřejmě půjde o zcela legální léčbu.
„Klinické testy zatím nedopadly zcela jednoznačně, do budoucna bychom ale za pomoci této léčby mohli vyléčit některé typy autoimunitních chorob: od alergií přes záněty střev po mentální problémy,” vypočítává Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Akademie věd.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zesnulý syn náměstkyně ředitele CIA bojoval na straně Ruska. Moskva o jeho rodině nejspíš vůbec netušila
-
ONLINE: Putin chce třídenní klid zbraní na Ukrajině. Rusko si připomene konec druhé světové války
-
Konkláve začne příští týden, rozhodli kardinálové. Vyberou na něm nástupce papeže Františka
-
Po celém Španělsku vypadl kolem poledne proud. Problémy hlásilo také Portugalsko