Nejlepší restaurace světa musí mít promyšlený design a nabídnout něco, co jste ještě nezažili

Žebříčky nejlepších restaurací na světě jsou velkou vášní Pavla Maurera. Baví ho sledovat, jak se odborný i laický svět často diametrálně liší ve svém vnímání, co je vlastně to nejlepší.
Žebříčky nejlepších restaurací na světě, to je moje velká vášeň. Baví mě sledovat, jak se odborný i laický svět často diametrálně liší ve svém vnímání, co je vlastně to nejlepší. A jindy se zase až nápadně všichni shodují.
Pravdou zůstává, že ty opravdu nejlepší restaurace na naší planetě jsou většinou velmi luxusní a velmi drahé. Jejich vnitřní interiér je dokonalý, architekti se tu určitě vyřádili. A i když některé podniky vypadají skromně, řekl bych téměř až minimalisticky, vždy je cítit nějaký záměr, vnitřní souvislosti, promyšlenou logiku.
Nic není náhoda
Plápolající krb tesaný v bílém mramoru, romantický výhled na rozkvetlou louku, vůně bylinek, bimbající hodiny, designové účesy personálu, nevtíravá hudba linoucí se tiše kdovíodkud a neviditelní číšníci, kteří se u vašeho stolu zjeví kdykoli na to jen pomyslíte a plní vaše přání, ještě než je stačíte vyslovit. Samotné pokrmy pak mají mnohdy těžko vyslovitelná jména, zcela nečekané kombinace chutí a originální ingredience.
Jste tu okouzleni prakticky vším – a tak to má být. Nejlepší restaurace na světě musí mít vždy něco, co jste ještě nezažili. Konečně, za ty peníze, co tam necháte, si zasloužíte nejen úžasné jídlo, ale i více či méně atraktivní show, která se odehrává na talíři i kolem vás. Nejlepší kuchaři, cukráři, číšníci a sommeliéři musí přece být tak trochu umělci a ne jen běžní hospodští. Tak je to ve všem.
Hospodští versus umělci
Tak jako existují malíři průměrní, pak jsou tu patlalové a jsou tu tvůrci, před kterými zůstává rozum stát. Nemusí se vám líbit kubismus v podání Pabla Picassa, ale určitě mu neupřete, že má talent. A tak podobně to vidím i s nejlépe hodnocenými restauracemi světa. Dám si raději svíčkovou na smetaně namísto molekulárně upravené sépie osmažené v arganovém oleji a plněné teplým kokosovým mlékem. Raději zůstanu při zemi. Ovšem přesto bychom my všichni měli ctít, že tu existují kuchaři, kteří se snaží experimentovat a posouvat vývoj gastronomie kupředu.
Spousta jídel vznikla náhodou a spousta určitě díky promyšleným krokům osvícených kuchařů. Dejme jim tedy šanci, ať nás dále okouzlují svými novými, dosud nepoznanými pokrmy, které, jak řekl guru světové gastronomie Brillant-Savarin, „jsou pro lidstvo mnohdy důležitější než objevení nové planety.“
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Češi si v pohledu na svět rozumí víc s Poláky než se Slováky. Ve V4 se zhoršilo vnímání Ruska
-
Musel žít nahý v lese, mlátili ho tyčí. Policie navrhuje obžalovat šestici lidí za úmrtí v kutnohorské sektě
-
Analytik Kraus: Trumpův tlak na jadernou dohodu může být součástí větší hry. Írán tahá za kratší konec
-
Šikana, incelové a násilí. Série Adolescent je hit, který odkrývá duši kluka obviněného z vraždy