Tříchodové menu za 69 korun? Ekonomický nesmysl, odmítá Pavel Maurer

21. listopad 2015
Glosa Pavla Maurera

Pavel Maurer otevírá sporné téma – ceny v restauracích. Někde jsou nízké, jinde až příliš vysoké. Co bychom měli vzít v úvahu, než začneme restauratéry kritizovat?

Cena jídla je v naší mysli určitě a vždy až na prvním místě. Je to věčné téma, spor, dohadování, zklamání, rozčarování. Vlastně si ani pořádně nepamatuji, že by mi někdo v poslední době řekl: „V téhle restauraci bylo úžasné jídlo, skvělé pití a okouzlující obsluha. Vůbec nelituji peněz a ještě jsem jim přidal tučné dýško navrch.“

  • Tříchodové menu za 69 korun? Ekonomický nesmysl, odmítá Pavel
    Maurer
    " style="">
    Tříchodové menu za 69 korun? Ekonomický nesmysl, odmítá Pavel
    Maurer
    " style="">
    Tříchodové menu za 69 korun? Ekonomický nesmysl, odmítá Pavel
    Maurer
0:00
/
3:43

Buďme k sobě upřímní, většinou máme pocit, že jsme si koupili „zajíce v pytli“. A to byl ještě nedopečený a možná to nebyl zajíc, ale spíš králík nebo nějaká nutrie. Naše představy o ceně jídla v restauraci jsou denně konfrontovány s nečekanými výkyvy nahoru a dolů.

Jedna restaurace nabízí tříchodové menu za 69 korun, což je ekonomický nesmysl, a druhá zase nabídne exotický minipředkrm o váze 7,5 gramu za tři stovky a tváří se, že není na světě už nic lacinějšího. Abychom se v tom trochu vyznali, nabízím vám pár důležitých argumentů, které mějte na zřeteli, až se zase někde rozčílíte, jak je jídlo drahé a že nestojí za nic.

Čtěte také

Představte si talíř s obrovským řízkem a bramborovým salátem za 250 korun. Za to platíte, to vidíte a to cítíme ve svém břiše. Jenže teď řízek začněte porcovat trochu jinak a spravedlivě. Jednu čtvrtku řízku rovnou odepište na nájemné restaurace, další kousek na platy zaměstnanců, připočtěte energie, spotřebu vody, zařízení kuchyně a vybavení toalet.

Některé restaurace také kalkulují náklady na reklamu, musí vytisknout jídelní lístky a mít své webové stránky. Na ně můžete obětovat třeba půlku bramborového salátu. Pak ještě ukrojte kus řízečku pro majitele podniku, aby měl na dovolenou a také na investice do budoucna.

řízek, jídlo, příloha

Ještě další část řízku padne na platební terminály a na procenta pro banky za použití platebních karet. A teď se znovu podívejte, kolik vám z toho řízku na talíři zbývá, abyste mohli koupit telecí maso, strouhanku, vajíčka, sádlo a koření, tedy investovat do samotného jídla. A to počítám bez DPH!

Možná, že jsem ještě na něco zapomněl - ale i tak je těch položek docela dost na to, aby pokryly cenu jednoho obyčejného řízku s bramborovým salátem. Věřte, že to pro hospodské i pro nás bývá často velká honička, abychom mohli nakonec spokojeně říct: „Tam to bylo dobré a za rozumnou cenu. Tam se vrátím.“

autor: Pavel Maurer