Hollywood si vojenské rekvizity půjčuje u Rokycan
Milovníci vojenské historie mají každoročně v červnu namířeno do Rokycan, aby se zapojili do akce nazvané pro laika poněkud nelichotivě Bahna. Přehlídku novodobé i historické vojenské techniky dokreslují rekonstrukce klíčových historických událostí nebo ukázky jízd vojensko-historických vozidel těžkým terénem. U Rokycan si ovšem můžete vojenskou techniku prohlédnout i během roku – v tamním Muzeu na demarkační linii.
Hned u vjezdu do muzea je po levé straně umístěn lehký objekt vzor 36 československého stálého opevnění. Za ním je vybudována překážková zábrana hranice, a to jak ta z roku 1938, tak i pozdější takzvaná železná opona,“ vypráví mi ředitel Muzea na demarkační linii a odborník na vojenskou historii František Koch.
„Po pravé straně stojí dvě letadla – prvním je P-40 Kittyhawk a vedle něj P-51 Mustang. Jde o filmové repliky v měřítku 1:1,“ poznamenává můj průvodce a dodává, že obě účinkovaly v americkém velkofilmu z druhé světové války nazvaném Red Tails, tedy Červené ocasy. Vypráví o stíhací peruti černošských pilotů, kteří bojovali na italské frontě.
Mimochodem filmů, ve kterých se objevila vojenská technika z Muzea na demarkační linii, je celá řada. Vedle českých, jako jsou Obecná škola, Tmavomodrý svět, Tobruk nebo Lidice, mezi ně patří i hollywoodské spektákly typu zmíněných Rudých ocasů nebo Obchodníka se smrtí.
Nicméně zmíněná dvě letadla jsou snad jedinými replikami v celém muzeu. Pod přístřešky i na volných prostranstvích je tu jinak zaparkováno na 180 kusů historické, avšak dodnes funkční a pojízdné vojenské techniky.
„Jsou zde vystaveny vozy, které používaly jednotky protinacistické koalice – americké vozy GMC, a to jak ve valníkovém, tak v cisternovém provedení, dále legendární džípy Willis, automobily Dodge, a dokonce tu máme i jediný automobil Studebaker, který zde po druhé světové válce zůstal,“ vyjmenovává František Koch.
V muzeu může návštěvník vidět také techniku našich jednotek na západní frontě a vozy Rudé armády z východní fronty, vozidla německé brané moci i automobily, které používala Československá lidová armáda v době trvání Varšavské smlouvy.
„Poslední venkovní expozici prohlídkového okruhu říkáme trochu nadneseně Pancéřová alej. Jsou zde vystavena děla pocházející většinou z druhé světové války, konkrétně z výzbroje Rudé armády a československých jednotek na východní frontě. Především jsou tu však tanky a obrněné transportéry – všechno na pásech,“ zdůrazňuje ředitel muzea.
V současné době tedy ve venkovní expozici muzea můžete obdivovat například čtyři plně pojízdné tanky T-34, samohybné dělo SU-100, vyprošťovací tanky nebo tank T-55AM2 a T-72, který reprezentuje nedávnou minulost. K vidění jsou i vozy BVP-1 a jejich pozdější úprava BVP-90.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Nechceme obchodní válku. Trumpovo rozhodnutí ale nebylo činem přítele, reagují světoví lídři na nová cla
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný