Unikátní čistírna posloužila Praze i Tomu Cruiseovi

pozvánka na prohlídku čističky odpadních vod v pražské Bubenči; telefonická soutěž pro posluchače
Opět vás zveme na víkendový výlet Po Česku. Naším cílem tentokrát nebude žádný hrad, zámek, muzeum ani galerie. Zavedeme vás do Staré čistírny odpadních vod v Praze-Bubenči, kterou si zájemci o techniku a historii mohou už pár let prohlédnout. A stojí to za to!
Jsem v obrovské cihlami vyzděné podzemní místnosti, do které byly kdysi přiváděny veškeré odpadní vody z takzvané Velké Prahy. Docela dobře by se tu mohl odehrávat některý z příběhů Sherlocka Holmese.
Sleduji film z roku 1943, který tu promítají. A společně se mnou i Šárka Jiroušková z obecně prospěšné společnosti Stará čistírna, na slovo vzatá odbornice na průmyslovou architekturu.
„Čistírna odpadních vod v Praze-Bubenči byla postavena v letech 1901 až 1906, a to jako poslední článek systematické stokové sítě v Praze. Slovo ‚systematické‘ říkám záměrně. Do té doby totiž všechny splašky odtékaly do Vltavy,“ popisuje Šárka Jiroušková.
Budova a především její podzemní prostory nezapřou anglickou inspiraci. Připomínají třeba Bílkovu vilu nebo Zemskou porodnici v Praze. A jak se záhy dozvídám, není to náhoda.
„Projektantem byl William Heerlein Lindley, stavební rada z Frankfurtu britského původu. Specializoval se na projektování vodárenských soustav a stokových sítí,“ říká má průvodkyně.
Byl to, jak doba žádala, velmi pečlivý člověk. Tak třeba cihly, z nichž je objekt vystavěn, sám navrhl a nechával je vyrábět v cihelnách, které si osobně obešel. A hlavně našemu hlavnímu městu postavil opravdu moderní čistírnu.
„Praha tímto způsobem čištění odpadních vod předběhla ostatní města na našem území přibližně o 40 let,“ upozorňuje Šárka Jiroušková.
Denně čistírnou v Bubenči proteklo 120 miliónů litrů vody a zachytilo se tam až 25 vagónů nečistot. Víte, co se s těmito kaly dělalo? Možná vás to překvapí.
„Vozily se zemědělcům k hnojení. V letním období rovnou, v zimě se ukládaly do kalojemů, které se nacházely na Císařském ostrově. K tomuto účelu sloužily i kalové studny,“ podotýká má průvodkyně.
Kaly se vozily na takzvaných kalových lodích. I proto byla Stará čistírna postavena v Bubenči na břehu Vltavy. Mimochodem, díky její jedinečně zachovalé architektuře se v ní natáčela spousta filmů. Aspoň některé vypočítává Šárka Jiroušková.
„Jmenovala bych například Šakalí léta nebo Ameriku. Vznikají tu pohádky i reklamy. A Tom Cruise tu natáčel nejnovější díl Mission: Impossible,“ uzavírá.
Zobrazit Starou čistírnu odpadních vod v Praze-Bubenči na větší mapě
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud v Paříži uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry unijních peněz. Zakázal jí na pět let kandidovat
-
Kdo se s kým pere o hlasy? Analýza voličských překryvů ukazuje dva velké tábory a v nich další štěpení
-
Výborný: Od neděle se kvůli slintavce dezinfikují auta na Břeclavsku. Do večera se to možná zpřísní
-
Musk dal šeky na milion dolarů dvěma voličům za hlas pro konzervativního kandidáta ve Wisconsinu