Kryštofa Kolumba vítal v Americe stašský rodák s basou

13. únor 2010
Po Česku

Rázovitá šumavská obec Stachy se může pochlubit slavnými rodáky, ale také tradiční lidovou architekturou. Nebylo také náhodou, že obyvatelé okolních obcí nazývali stašské světáky a záviděli jim jejich kostel, který se svou velikostí poněkud vymykal místním poměrům.

Přímo ve Stachách se dochovalo několik příkladů tradiční lidé architektury. "Jsou to široká rozlehlá stavení a v nich je obytná a hospodářská část spojena v jeden celek. V roubené obytné části se hodně uplatňuje dřevo," popisuje můj průvodce po Stachách Vladimír Horpeniak, historik Muzea Šumavy.

Nejvýznamnějšími památkami v obci jsou dva kostely. Nejprve jsme s mým průvodcem zašli k tomu staršímu. Je to pozdně barokní kostelík Panny Marie Bolestné na místním hřbitově. "Za oltářem tohoto kostela bývala uložena zkamenělá kobylí hlava. Byl to kámen nezvyklého tvaru připomínající zvířecí hlavu s rypákem a dvěma kulatými výčnělky očí. Lidé ze Stachů považovali kámen za meteorit, takzvaný povětroň," říká historik.

Dnes jej můžete vidět v Muzeu Šumavy v nedalekých Kašperských Horách. Vědci sice zjistili, že se nejedná o meteorit, ale o zvětralý kámen kersantit, ovšem kobylí hlavu připomíná opravdu hodně. Na stašském hřbitově mi pak můj průvodce ukazuje náhrobek jednoho ze zdejších slavných rodáků.

Radnice ve Stachách

"Hned po levé straně je náhrobek šumavského obra-siláka Josefa Klostermanna - Rankelského Seppa. Většina historek líčí situace, kdy Rankl Sepp vytahoval a zdvihal vozy nebo saně i s nákladem, zdvihal obrovské balvany, dřevěné špalky nebo plné sudy. Ochotně zastavoval splašený dobytek," přibližuje.

Muzeum Šumavy v Kašperských HoráchLetní provoz stálé expozice od dubna do října
Otvírací doba: úterý až sobota 9.00-12.00, 12.45-17.00; neděle 9.00-12.00 (v červenci a srpnu i 12.45-17.00)
Vstupné: dospělí 40 Kč; děti, studenti, důchodci 10 Kč; děti pod 6 let zdarma
Internetové stránky: muzeum.sumava.net

Ve Stachách se narodil také Andreas Hartauer. Je autorem písně Tam v krásné Šumavě (Tief drin im Böhmerwald), která časem nabyla věhlasu jakési "šumavské hymny". Jistě chodil i do zdejšího farního pozdně empírového kostela Navštívení Panny Marie, u kterého se s historikem Horpeniakem také zastavujeme.

"Na místní poměry je nezvykle velký. Je 50 metrů dlouhý a 16 metrů široký. Závistiví sousedé říkali, že tento kostel je hovadský - ve smyslu, že je nadměrně velký. Prý ve velikosti, rozměrech a vybavenosti se odráží bohatství stašských světáků, kteří si mohli kostel patřičně vyzdobit," říká Vladimír Horpeniak.

Ano, místním se říkalo světáci, protože často odcházeli za prací do světa. "Stachy jsou především obcí světáků, cirkusáků. Nedostatečná možnost uplatnit se doma nutila především muže odcházet alespoň na sezónu za prací do ciziny. Uplatňovali se v různých profesích. Byli to fasádníci, zedníci, řemeslníci různých oborů, ale především se uplatňovali u cirkusu jako cirkusoví umělci a především jako muzikanti v cirkusových kapelách," přibližuje Vladimír Horepniak.

Pošumavské hasičské muzeum StachyOtvírací doba: úterý až pátek 9.00-12.00, 13.00-17.00; sobota a neděle 9.00-16.00
Internetové stránky: www.muzeum.stachy.cz

Věhlas stašských světáků dokládá i jedna tradovaná verze vyprávění o objevení Ameriky. Když Kryštof Kolumbus přistál u amerických břehů, přišel mu vstříc jeden muž a přivítal ho slovy: "Pěkně vítám! Já jsem ze Stach a hraji tady na basu." To připomíná Eduard Bass ve svém Cirkusu Humberto. Místním světákům se věnuje i próza šumavského spisovatele Karla Klostermanna Světák z Podlesí. Dodnes ve Stachách stojí kaplička, u které se loučili s rodnou vsí.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Ale přezdívalo se jim taky "králováci", což souvisí zase se založením obce, které spadá do 16. století. "Stachy bývaly střediskem jedné z rychet královského hvozdu. Královský hvozd bylo území podél zemské hranice a jeho obyvatelé byli králováky. Králováci měli jednu z rychet právě tady ve Stachách," vysvětluje historik.

A ještě dvě zajímavosti. Nejprve, kde vzal název Stachy? Odvozuje se od sklárny, kterou tu kdysi provozoval jistý Eustach. Dnes, když do obce pojedete, nezapomeňte navštívit i zdejší zajímavé hasičské muzeum.

  • představení obce Stachy, kde se dochovala původní dřevěná stavení; telefonická soutěž; historie
    obce
    " style="">
    představení obce Stachy, kde se dochovala původní dřevěná stavení; telefonická soutěž; historie
    obce
    " style="">
    představení obce Stachy, kde se dochovala původní dřevěná stavení; telefonická soutěž; historie
    obce
0:00
/
0:00
mapa
Zobrazit obec Stachy na větší mapě

Dopravní dostupnost - StachyPříjezd autem od Vimperka:
Ve Vimperku odbočíte ze silnice I/4 na silnici druhé třídy II/145 a vydáte se směrem na Zdíkov. Silnice vás po zhruba 11 kilometrech dovede až do Stachů.Příjezd autem od Sušice:
V Sušici najedete na silnici druhé třídy II/169 a vydáte se směrem na Dlouhou Ves. Za obcí pak pojedete rovně po silnici II/145 a budete pokračovat směrem na Kašperské Hory. Silnice vás posléze dovede až do Stachů. Cesta je dlouhá 27 kilometrů.Příjezd vlakem/autobusem:
Do Stachů se lze pohodlně dostat autobusy, které jsou vypravovány z Vimperka, Českých Budějovic, Prahy, Klatov nebo Kvildy.