Kryštofa Kolumba vítal v Americe stašský rodák s basou
Rázovitá šumavská obec Stachy se může pochlubit slavnými rodáky, ale také tradiční lidovou architekturou. Nebylo také náhodou, že obyvatelé okolních obcí nazývali stašské světáky a záviděli jim jejich kostel, který se svou velikostí poněkud vymykal místním poměrům.
Přímo ve Stachách se dochovalo několik příkladů tradiční lidé architektury. "Jsou to široká rozlehlá stavení a v nich je obytná a hospodářská část spojena v jeden celek. V roubené obytné části se hodně uplatňuje dřevo," popisuje můj průvodce po Stachách Vladimír Horpeniak, historik Muzea Šumavy.
Nejvýznamnějšími památkami v obci jsou dva kostely. Nejprve jsme s mým průvodcem zašli k tomu staršímu. Je to pozdně barokní kostelík Panny Marie Bolestné na místním hřbitově. "Za oltářem tohoto kostela bývala uložena zkamenělá kobylí hlava. Byl to kámen nezvyklého tvaru připomínající zvířecí hlavu s rypákem a dvěma kulatými výčnělky očí. Lidé ze Stachů považovali kámen za meteorit, takzvaný povětroň," říká historik.
Dnes jej můžete vidět v Muzeu Šumavy v nedalekých Kašperských Horách. Vědci sice zjistili, že se nejedná o meteorit, ale o zvětralý kámen kersantit, ovšem kobylí hlavu připomíná opravdu hodně. Na stašském hřbitově mi pak můj průvodce ukazuje náhrobek jednoho ze zdejších slavných rodáků.
"Hned po levé straně je náhrobek šumavského obra-siláka Josefa Klostermanna - Rankelského Seppa. Většina historek líčí situace, kdy Rankl Sepp vytahoval a zdvihal vozy nebo saně i s nákladem, zdvihal obrovské balvany, dřevěné špalky nebo plné sudy. Ochotně zastavoval splašený dobytek," přibližuje.
Muzeum Šumavy v Kašperských HoráchLetní provoz stálé expozice od dubna do října
Otvírací doba: úterý až sobota 9.00-12.00, 12.45-17.00; neděle 9.00-12.00 (v červenci a srpnu i 12.45-17.00)
Vstupné: dospělí 40 Kč; děti, studenti, důchodci 10 Kč; děti pod 6 let zdarma
Internetové stránky: muzeum.sumava.net
Ve Stachách se narodil také Andreas Hartauer. Je autorem písně Tam v krásné Šumavě (Tief drin im Böhmerwald), která časem nabyla věhlasu jakési "šumavské hymny". Jistě chodil i do zdejšího farního pozdně empírového kostela Navštívení Panny Marie, u kterého se s historikem Horpeniakem také zastavujeme.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: ‚Sežrala‘ pražské labutě ‚zahraniční menšina‘? ‚Mají křídla, spíš odletěly,‘ říkají ornitologové
-
Na východě Česka hrozí silné bouřky a přívalové deště. Padat mají dvoucentimetrové kroupy
-
ONLINE: Kim Čong-un potvrdil podporu ruského postupu na Ukrajině. Lavrov poděkoval za vojáky
-
Ze západu Čech až na východ Slovenska. ‚Vítězí ten, kdo umí nespat,’ říká účastník závodu 1000 mil