Na Hoře Matky Boží do schodů po kolenou

30. leden 2011
Po Česku

Největší audioportál na českém internetu

Na kopci nedaleko Králíků vyrostl koncem 17. století monumentální poutní komplex zasvěcený Panně Marii | Foto: licence GNU Free Documentation License, Marzper

pozvánka na poutní místo Hora Matky Boží, telefonická soutěž a vyhlášení nové SMS soutěže

Při cestách za lyžařskými zážitky a zimními krásami Orlických hor byste neměli minout i kulturní zajímavosti zdejšího kraje. Tak třeba z nového Skiparku Červená Voda u Králíků je to jen kousek do Dolní Hedče, kde se nachází zajímavý klášter a poutní místo Hora Matky Boží.

Nový Skipark Červená Voda jsme si prohlédli v sobotním výletu Po Česku.

„V 17. století se tomuto místu říkalo Lysá hora, protože tu nebyl žádný porost, žádné stromy – prostě lysá hora,“ přibližuje mi historii místa správce poutního domu na Hoře Matky Boží Josef Kubiš. „Zajímavostí bylo, že po morových epidemiích sem nahoru chodila k Milostnému obrazu dětská procesí.“.

Mezi těmito dětmi byl i rodák z nedalekých Králík Tobiáš Becker, pozdější kanovník u Svatého Víta v Praze a ještě později královéhradecký biskup. Právě on se rozhodl založit na tomto místě monumentální poutní komplex zasvěcený Panně Marii. „V roce 1700 byl vysvěcen kostel a celý areál byl vystavěn do desíti let,“ doplňuje můj průvodce.

V roce 1700 byl vysvěcen kostel a celý klášterní areál byl vystavěn do desíti let

Dodnes můžete ve zdejším kostele vidět sošku, se kterou sem kdysi mířila zmiňovaná dětská procesí. Nicméně srdcem tohoto poutního místa a předmětem velké úcty je tu pro věřící Milostný obraz Panny Marie, který kostelu věnoval zakladatel kláštera Tobiáš Becker a který je na hlavním oltáři.

„Jde o hlavní oltářní obraz. Vzadu má speciální výtah, kterým se každou neděli sveze dolů a vystaví se na obětním stole. Poutníci pak mají u něj možnost ztišit se v modlitbě nebo k uctívání Panny Marie,“ dozvídám se.

Prohlížíme si kostel Nanebevzetí Panny Marie a Josef Kubiš mě upozorňuje na důležitou skutečnost z historie kláštera: „Výzdoba, kterou vidíte všude kolem, není původní. Původně šlo o barokní interiér, ale potom ho němečtí redemptoristé vyzdobili novorenesančně. Dochovala se pouze jedna barokní malba, kterou najdete v boční kapli Nejsvětějšího Srdce Páně. Původně byl takto vymalován celý kostel.“

Původní barokní vybavení a výzdobu totiž zničil roku 1846 velký požár. Zachránit se tenkrát povedlo jen milostný obraz a pár dalších cenností.

Na místě, kam chodil jako chlapec v dětských procesích, nechal rodák z Králíků a pozdější královéhradecký biskup Tobiáš Becker vystavět poutní areál

Přešli jsme do krypty, která sloužila výhradně obyvatelům kláštera. Odpočívají v ní jak bratři servité, tak bratři redemptoristé. Z dvanácti hrobek je jedna otevřená, aby mohli návštěvníci nahlédnout, jak to v ní vypadá, vysvětluje můj průvodce. Mimochodem, právě bratři redemptoristé dnes poutní místo Hora Matky Boží u Králík spravují.

Pak už z dlouhých zasklených ambitů vstupujeme na nádvoří poutníků. Vévodí mu průčelí kostela a uprostřed stojí zajímavá kaple Svatých schodů. „Je to velká rarita,“ upozorňuje mě Josef Kubiš. „Uprostřed jsou schody, po kterých se chodí nahoru po kolenou. Jde o kopii schodů, po nichž stoupal Ježíš Kristus k pontskému Pilátovi na odsouzení.“


Zobrazit klášter Hora Matky Boží v Dolní Hedči u Králíků na větší mapě