Zámecký park v Loučné nad Desnou jen kvete, zámek chátrá

pozvánka do Loučné nad Desnou, kde se nachází zámek s parkem; telefonická a SMS soutěž
V Hrubém Jeseníku – pod Červenohorským sedlem – se nachází obec Loučná nad Desnou, kterou znají především vyznavači zimních sportů. Nedaleko vyrostl nový skiareál Kouty a zalyžovat si můžete i v jiných zimních střediscích v okolí. Možná vás však po cestě za zasněženými svahy zaujme zdejší zámek a zámecký park, který stojí jen pár metrů od hlavní silnice. Má totiž zajímavou historii.
V sobotním výletu Po Česku jsme navštívili nový skiareál Kouty u Loučné nad Desnou.
„Zámek postavila na začátku 17. století rodina pánů ze Žerotína. A komplex těchto budov měl později obrovský vliv na rozvoj celé naší obce,“ vysvětluje mi zdejší starosta Pavel Martínek. Žerotínové dali svému zámku v Loučné tehdy módní renesanční podobu. V jejich držení ovšem nebyl tento majetek moc dlouho. Žerotínové totiž prodali zámek i celé panství velehradskému klášteru, který ho měl ve své správě až do josefínských reforem.
„Po zrušení kláštera byl majetek chvíli v náboženském fondu a potom si jej koupil hrabě Mitrovský z Nemyšle,“ doplňuje starosta Loučné nad Desnou. To už měl zámek více méně současnou podobu. Dodnes se skládá na severní straně z původní renesanční části s obdélníkovým dvorem uprostřed a z části raně barokní rovněž s nádvořím a se dvěma věžemi na nárožích jižního zahradního křídla.
V této podobě jej také zakoupila rodina, která se do historie sídla, ale i celé obce zapsala asi nejvíc. „Rodina Kleinů vlastnila zámek od roku 1845 až do roku 1945. Po tu dobu zažila Loučná nad Desnou – také díky nim – obrovský rozkvět. Vyšli z velmi chudých poměrů a dokázali tady na severu Moravy vybudovat takové malé impérium,“ přibližuje Pavel Martínek
„Vlastnili komplex hutí a železáren – ve Štěpánově u Olomouce, v Sobotíně a v Loučné nad Desnou – Rejhoticích. Zasloužili se o budování železnic v celém Rakousku-Uhersku, například v rakouském Semmeringu, ale i jinde,“ dodává starosta na vysvětlenou.
Zůstaňme však v Loučné. Právě zmíněný hrabě Antonín Bedřich Mitrovský z Nemyšle a po něm Kleinové se zasloužili také o zvelebení zámeckého parku, jehož hlavní osu tvoří řeka Desná. Desetihektarový park v anglickém přírodním stylu má originální tvar trojzubce. Však sochu Neptunu můžete v parku uprostřed rybníka také vidět. Stejně jako další sochy anebo obnovenou grottu, tedy umělou jeskyni s vodopádem.
Obci se na obnovu parku povedlo získat 27 miliónů korun, a tak procházka mezi letitými stromy rozhodně stojí za to. Můžete při ní narazit třeba na 600 let starou lípu s obvodem kmene 730 centimetrů. A jistě nepřehlédnete ani opravenou budovu původní zámecké oranžérie, která dnes slouží jako kulturní dům.
„Hlavním architektem byl Ivo Skoumal ze Šumperka, který se ve spolupráci s památkovým ústavem snažil vdechnout budově ráz, který měla do roku 1948. Z tohoto důvodu byla třeba znovu prosklena její jižní strana,“ ukazuje mi Pavel Martínek. A stavba je to opravdu povedená a reprezentativní.
Totéž se bohužel nedá říci o chátrajícím zámku, jehož poválečné osudy byly neveselé. Nejprve v něm byly ubytovány děti řeckých komunistů, pak sloužil jako nápravný ústav. V posledních letech si ho předávají soukromí majitelé a památka dál chátrá. Navštívit je možné jen kapli, díky obci rovněž opravenou, ve které můžete obdivovat vzácné fresky od barokního malíře Ignáce Raaba.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko chce buď uzavřít mír za svých podmínek, nebo docílit toho, aby se z jednání stáhl Trump, říká Bříza
-
Hokejisté Brna zvítězili v pátém finále na ledě Pardubic 4:2. Kometa sérii vede a je krok od titulu
-
ONLINE: Střela z ruského útoku na Kyjev měla podle Zelenského díly i z USA. Vyšetřování pokračuje
-
Řez na ministerstvech a Úřadu vlády. Padli čtyři státní tajemníci, půlka z nich neobstála v konkurzu