Luhačovice – nejmoravštějších ze všech moravských lázní
Ottovka, Aloiska, Gejzír nebo Elektra. Asi netušíte, kde byste hledali tyto prameny. Zato Vincentku už zařadí správně většina z nás. Nejznámější přírodní léčivý zdroj Luhačovic je však jen jedním z řady pramenů, které ve zdejších slavných lázních vyvěrají. Především díky nim se z Luhačovic stalo kvetoucí město, které svými originálními stavbami na pomezí folklóru a moderny zkrášlil známý architekt Dušan Jurkovič.
„Stojíme na Lázeňském náměstí v Luhačovicích a před námi se otevírá lázeňské údolí se stavbou, která je asi tím nejhezčím, co Luhačovice mají a čím se chlubí – Jurkovičovým domem,“ začala naši procházku po lázních vedoucí zdejšího městského muzea Blanka Petráková.
Luhačovická kolonáda byla postavena v 2. polovině 40. let a jejím autorem je brněnský stavitel Oskar Poříska. Hned vedle kolonády stojí nejstarší stavba v lázních – kaple svaté Alžběty. Od své průvodkyně se dozvídám, že kaplička stojící poblíž léčebných pramenů byla postavena kolem roku 1740 současně s přestavbou luhačovické tvrze na barokní sídlo.
„Zvon ve věžičce ohlašoval třikrát denně správný čas a kromě toho také ráno oznamoval začátek léčebných procedur a večer v šest hodin je zase ukončoval,“ doplňuje Blanka Petráková. Bylo to v době, kdy lázně vlastnili a provozovali majitelé luhačovického panství hrabata Serényi.
Jeden z nich, Ondřej Serényi, na konci 17. století nechal udělat první chemické rozbory zdejších minerálních vod. Ty se už tehdy plnily do lahví a špeditéři je rozváželi po celém Rakousku. Pily se i na císařském dvoře ve Vídni. Současně se už rozvíjela lázeňská léčba přímo v údolí říčky Olšavy.
„Obrovskou změnou lázně prošly na začátku 20. století, kdy sem přišel brněnský lékař František Veselý. Hledal na Moravě místo, kde by se moravští intelektuálové, umělci a tehdejší vlastenecká elita mohli scházet,“ přibližuje pracovnice muzea.
Nová akciová společnost, která lázně začala provozovat, budovala pak Luhačovice záměrně jako lázně české. I proto pověřila rekonstrukcí některých stávajících objektů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který tu stavěl ve stylu folklórní secese.
„Za dobu jeho působení vzniklo ve městě celkem 15 staveb. První a hlavní realizací byla přestavba bývalého empírového Janova domu na dnešní Jurkovičův dům,“ vypráví Blanka Petráková. „Jurkovič velice zajímavým způsobem barevně a výtvarně dořešil fasádu i interiér domu a vytvořil tak asi největší perlu, kterou se Luhačovice po architektonické stránce pyšní.“
Dalšími stavbami, které slavný architekt v moravských lázních vybudoval, jsou lázeňský hotel Jestřabí, Vodoléčebné a Sluneční lázně nebo Chaloupka. Půvab lázní byl před pár lety také důvodem, proč vznikl návrh na zápis Luhačovic na seznam kulturního dědictví UNESCO.
„Jejich jedinečnost dnes spočívá v tom, že nejsou v jednotném stylu, ale že naopak zakonzervovaly velkou řadu architektonických stylů od 19. až do 2. poloviny 20. století,“ zdůrazňuje na závěr moje průvodkyně.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Nechceme obchodní válku. Trumpovo rozhodnutí ale nebylo činem přítele, reagují světoví lídři na nová cla
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný