V nejmladším skanzenu u nás nechybí ani vodní pila

8. říjen 2011
Po Česku

Největší audioportál na českém internetu

V současné době může návštěvník muzea ve Vysokém Chlumci zhlédnout celkem patnáct staveb | Foto: David Švarc

pozvánka do skanzenu ve Vysokém Chlumci; soutěž pro posluchače

Cíl dalšího z výletů Po Česku se nachází ve středním Povltaví asi osm kilometrů jihozápadně od Sedlčan. Míříme do skanzenu ve Vysokém Chlumci.

„Skanzen je jednou z poboček Hornického muzea v Příbrami,“ vypráví mi ředitel tohoto muzea Josef Velfl. Stojíme na stráni zastavěné roubenými chalupami a dalšími zemědělskými objekty z dob našich praprapředků. Kdesi nad námi mezi korunami stromů na chvíli zahlédneme i siluetu hradu Vysoký Chlumec, založeného ve 14. století. Hrad je v současnosti nepřístupný.

To skanzen je mnohem mladší. „Jeho historie sahá do roku 1998, kdy tehdejší zřizovatel muzea, tedy okresní úřad, přišel s myšlenkou zachránit v oblasti středního Povltaví významné historické ukázky lidové architektury, které byly bezprostředně ohroženy zánikem,“ dozvídám se od svého průvodce.

V muzeu vzali myšlenku za svou a postupně se začal rodit nejmladší skanzen u nás. „V roce 2000 se podařilo získat zčásti roubenou budovu z Obděnic. V následujícím roce byla tato stavba demontována, převezena do areálu a znovu postavena. V roce 2002 byl dům z Obděnic jako první zpřístupněn veřejnosti,“ připomíná ředitel muzea.

Informační tabule pro návštěvníky

Během transportu si to vyžádalo i jeden opravdu husarský kousek. V bloku, tedy v jednom kuse, muzejníci přepravili na tahačích celou černou kuchyni obděnického domu včetně komína. Tohle zvláštní břemeno vážilo třicet tun.

Josef Velfl přidává další podrobnosti: „Když se černá kuchyně na svahu, kde měl vzniknout prostor pro budoucí základy obděnického domku, sundávala, bylo nutné pomocí dvou jeřábů držet stabilitu, aby se břemeno nepřevrátilo. Šlo o republikový rekord. O několik let později se nám v případě domu z Mašova podařilo rekord ještě zvýšit. To jsme totiž přemisťovali černou kuchyni o hmotnosti 32 tun.“

Dnes jsou v přírodním areálu v údolí potoka citlivě umístěny zemědělské usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby, technické stavby na vodní pohon i drobné sakrální objekty. Ty v převážné většině pocházejí z 18. až počátku 20. století.

Vystavené předměty mají odrážet sociální rozvrstvení obyvatel vesnice středního Povltaví od sklonku 19. do první třetiny 20. století

„V současnosti skanzen nabízí celkem patnáct objektů. V popředí zájmu jsou ty, které přibližují pracovní činnosti, k nimž byly původně určeny. Mám na mysli především vodní mlýn a vodní pilu, která s mlýnem přímo sousedí. Oba tyto technické objekty jsou plně funkční,“ uzavírá ředitel muzea.

V rámci nedělního výletu Po Česku se dozvíte, co kdysi nesmělo chybět v žádné vesnické chalupě. Kromě toho však zjistíte i to, který nejstarší objekt tu mají a k čemu sloužil vodní katr.


Zobrazit skanzen ve Vysokém Chlumci na větší mapě