U Máchova jezera byl slavný básník celkem šestkrát

20. listopad 2011
Po Česku

Největší audioportál na českém internetu

Výpusť Máchova jezera ve Starých Splavech | Foto: licence Public Domain, volné dílo, Miloš Miličevič

pozvánka k Máchovu jezeru; telefonická a SMS soutěž o ceny

Na závěr našeho podzimního rybničního speciálu se vypravíme k rybníku, který vlastně ani jako rybník nevnímáme. Říkáme mu totiž Máchovo jezero.

Víte, jak zněl starší název Máchova jezera a jak jej naši předkové stavěli? I to jste se dozvěděli v sobotním výletu Po Česku.

„Tato hráz je z větší části přírodní. Jde o skalní val, který byl postupně upravován,“ ukazuje mi ve Starých Splavech na hrázi Velkého Dokeského rybníka neboli Máchova jezera historik Ladislav Smejkal.

„Je to jedna z nejkrásnějších promenád, která nabízí nezapomenutelné pohledy na hrad Bezděz,“ neopomíná zdůraznit.

To už se spolu rozhlížíme po březích rybníka. „Na severní straně jsou břehy většinou skalnaté. Vyvýšená skalní plocha, která zadržuje vodu, byla na jednom místě proražena. Přepadem je voda odváděna dál,“ dozvídám se.

Bezděz

„Díváme-li se směrem ke starému vojenskému pásmu, nemůžeme přehlédnout rozsáhlý záliv s bažinami, velice ceněný po stránce přírodovědné,“ upozorňuje Ladislav Smejkal.

Vzápětí pokračuje: „Směrem k Doksům vidíme poloostrov Klůček, který se stal významným rekreačním střediskem. Na západní straně rybníka nechybí rozsáhlá pláž. Z tohoto území vystupuje zvláštní skalní plošina, která se jmenuje Jarmilina skála.“ Právě tady prý vlny nejvíc narážejí na břeh a je odtud nejkrásnější rozhled po hladině jezera.

Co vlastně víme o pobytech autora slavného Máje v těchto místech? „Mácha tu byl celkem šestkrát. Prokázal to zdejší badatel Josef Panáček, který na konci svého života napsal knihu Karel Hynek Mácha v kraji svého Máje,“ připomíná můj dnešní průvodce.

Infopanel na břehu Máchova jezera na severním konci Starých Splavů

Rybník je naším třetím největším mimo jižní Čechy. Rozkládá se na ploše 285 hektarů a jeho největší hloubka činí až dvanáct metrů.

Tradice letních lázeňských pobytů na jeho březích sahá až do 19. století. Cílem výletníků bývaly nejprve Doksy, za první republiky se módnějšími postupně staly Staré Splavy.

„Ve 20. letech byly velmi populární. Bylo tu o něco levněji než v Doksech. Po roce 1945 se těžiště rekreace přesunulo sem,“ doplňuje Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea v České Lípě na závěr.


Zobrazit polohu Máchova jezera na větší mapě