Ministerstvo a olympijský výbor chtějí přitlačit loterijní společnosti ke zdi
Český sport čekají velké změny. Měl by být bohatší než v minulosti. A to i přesto, že neutrpí už tak napjatý státní rozpočet. Novela ministerstva školství by měla zasáhnout loterijní společnosti. Ty, pokud návrhy dojdou až k legislativním úpravám, už nebudou moci netransparentně rozdělovat finance na veřejně prospěšné účely jako dnes.
Českému sportu akutně chybí peníze. A tak vyráží do boje. Český olympijský výbor ve spolupráci s ministerstvem školství by rád změnil loterijní zákon. Kolik tím sportovci získají? A má vůbec tento návrh šanci na úspěch?
Češi milují sportovní úspěchy. Už méně ale na ně přispívají. Dubnová analýza ministerstva školství vytvořená ve spolupráci s Českým olympijským výborem mluvila jasnou řečí. "Sport je nepochybně plátcem do státního rozpočtu, a to v intervalu 1,1 až 3,7 miliardy korun," hřímal na tiskové konferenci novináře místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Odstupující ministr školství Ondřej Liška tehdy slíbil, že se i jako řadový poslanec bude snažit o nápravu. Podporu navíc sportovci našli i u nové ministryně - Miroslavy Kopicové. Ta sice podle informací Českého rozhlasu nepřislíbila sportu pro příští rok více peněz ze státního rozpočtu (letos 1,9 miliardy), ve čtvrtek však prý na tiskové konferenci podpoří hledání v jiných zdrojích a veřejnost seznámí s podrobnostmi.
Český rozhlas má k dispozici důležitou část návrhu, která se dotýká loterijních a sázkových společností. Ty dnes povinně odvádí část svého výtěžku na veřejně prospěšné účely v oblasti sportu, kultury nebo sociálních, zdravotních a ekologických projektů.
Loni bylo takto přerozděleno 3,6 miliardy korun. Zhruba padesát procent pak putovalo na sportovní účely. Ne vždy ale končí na správných místech.
Netransparentnímu rozdělování je, zdá se, konec. Do budoucna by hazardní společnosti odváděly tyto peníze buď na ministerstvo nebo do speciálního fondu. Ostatně podobný zákon už čtyři roky platí na Slovensku, jak potvrzuje Miluška Vrlová z příslušného odboru ministerstva financí.
"Na Slovensku narozdíl od České republiky se podařilo sepsat nový loterijní zákon, který platí od roku 2005. V něm jsou prostředky určené na veřejně prospěšné účely rozdělovány jiným způsobem, než je to v České republice. 50 procent prostředků se odvádí do státního rozpočtu a 50 procent obcím," vysvětlila.
I v Česku je připravována novela loterijního zákona. Se speciálním fondem podle ministerstva financí zatím nepočítá. Pouze upravuje dosud rozdílnou výši odvodů na jednotných deset procent.
Peníze z hazardu mizí neznámo kam
Podivné nadace, stejně podivná narychlo vzniklá občanská sdružení i profesionální kluby. Ti všichni žijí z peněz od loterijních a sázkových společností, které jsou vydávány za veřejně prospěšné. O kolik tak nejen český sport přichází? Připomeňme, že loterijní a sázkové společnosti ze zákona musí odvádět víc než 3,5 miliardy korun na veřejně prospěšné účely. Příjemci těchto peněz jsou ovšem těžko dohledatelní.
Český rozhlas oslovil hned několik velkých firem s žádostí o seznam obdarovaných. Neúspěšně. Důvod? Údajně obchodní tajemství.
I ministerstvo financí s vydáním dokumentů váhalo. Nakonec však přeci jen poskytlo úplný seznam všech 141 společností i jejich dotací. Čtyřiatřicetistránkový dokument popsaný drobným písmem skýtá nejeden podivný subjekt. O transparentnosti nemůže být ani řeč.
A kontrola chybí, což potvrzuje ředitelka odboru loterijních her na ministerstvu financí Miluška Vrlová. "Ministerstvo zná pouze subjekt, který prostředky poskytuje, a subjekt, který je přijímá. Nemá už potom možnost kontrolovat příjemce, jakým způsobem prostředky užil," upřesnila.
Problematické dotace se dají shrnout do dvou základních skupin. V té první jsou dotace, které jsou zaměnitelné s marketingovou činností společností. Tak například společnost Fortuna je generálním partnerem fotbalové Sparty. Letenskému týmu, jehož hráči mají logo sázkové společnosti i na dresech, a Sdružení fotbalového klubu AC Sparta Praha pak z charitativních dotací odvedla za minulý rok více než 35 miliónů korun.
Na Letné toto podivné spojení ovšem odmítli komentovat. "Nemůžu komentovat veškeré záležitosti vycházející ze smlouvy AC Sparta s Fortunou, neboť se jedná obchodní tajemství," řekl tiskový mluvčí Ondřej Kasík.
Sdílnější nebyli ani ve Fortuně. Její mluvčí Pavel Šrain nejprve přislíbil rozhovor. Po zaslání dotazů ale změnil názor a odpověděl pouze po e-mailu. "Témata tohoto charakteru řešíme prostřednictvím Asociace provozovatelů kurzových sázek. Obraťte se, prosím, na pana Marka Hermana, výkonného ředitele asociace," napsal Pavel Šrain.
Asociace provozovatelů kurzových sázek se jakémukoliv nařčení brání. A to i u zmíněné Sparty. "Informace, kterou mám a kterou vím stoprocentně, zní, že nejprve bylo nastaveno generální partnerství mezi Fortunou a Spartou. To trvalo několik let. Až potom se dávaly peníze na mládež. Podle mě to má logiku," tvrdí ředitel asociace Marek Herman.
Možné nekalé praktiky, pochopitelně pouze u konkurence, připouští i on. "Mohou si to dovolit firmy, kde jsou tři zaměstnanci, mají sídlo někde v Horní Dolní nebo na Panenských ostrovech," řekl.
Poukazuje tak na druhý a snad ještě větší problém. Tím jsou neprůhlední obdarovaní. Sázková společnost Synottip a kasina Happy Day Antonína Šimka, podnikatele s úzkými vazbami na politiky, vyřešily odvody po svém. Lidé napojení na jejich firmy založili vlastní nadace. A zákon je zase o kousek kratší.
Podivní příjemci se ale objevují i u konkurence. Valašská firma Bonver win našla hned několik takových. 37 miliónů tak například získalo v lednu založené občanské sdružení s názvem Sdružení přátel motorismu. O jeho aktivitách ovšem dodnes ve veřejných zdrojích nejsou sebemenší zmínky a o jeho existenci neví nic ani v Autoklubu České republiky.
Český rozhlas se pokoušel na šťastného příjemce dotace zeptat zástupců Bonver winu. Odpověď však do vysílání tohoto pořadu nezískal. Nejasnosti tak zatím panují i kolem dalších podivných společností, kterých je Bonver win mecenášem - jedenáctimiliónového Institutu vytrvalostních sportů nebo deseti milióny obdařené firmy SBM Europe. Její majitel italského původu se přitom věnují pouze obchodu s nemovitostmi, čemuž přizpůsobil i sídlo - Britské Panenské ostrovy.
Kolik podobných dotací skrývají materiály ministerstva financí? Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval odhadl jejich výši v e-mailové korespondenci. "Obávám se, že zneužitých dotací může být i více než polovina.
Pokud se jeho odhad blíží pravdě, ztratí se z peněz na veřejně prospěšné účely téměř dvě miliardy korun.
Zneužívaných dotací do sportu může být hodně
Věnujeme se nové koncepci financování českého sportu a netransparentním odvodům loterijních firem na veřejně prospěšné účely. Reportér Českého rozhlasu Ondřej Suchan uvedl, že sportovní svazy a uskupení tentokrát nežádají peníze ze státního rozpočtu, ale požadují jen změnu legislativy. Na to by podle něj politici mohli slyšet.
"Na druhou stranu je lobby loterijních společností velice silné. Musíme si uvědomit, že přes loterijní a sázkové společnosti ročně proteče 120 miliard korun. Jejich síla je opravdu velká, takže uvidíme, jak se budou na tento návrh tvářit," řekl reportér.
V reportáži byly také zmíněny nejviditelnější případy pochybných obdarovaných ze seznamu, který uvádí 141 společností i jejich dotací. "Neříkáme, že to jsou zneužité peníze. Říkáme jen, že nejsou dohledatelné a že transparentnost je velice nízká. Když tam jsou společnosti, které nejsou na internetu, neexistuje o nich zmínka, tak si říkám, že by neměly žádat peníze na veřejně prospěšné účely. Místopředseda Českého olympijského výboru tvrdí, že by mohla být zneužita až polovina všech dotací. Myslím si, že těch případů může být opravdu hodně, ale nedokáži odhadnout, kolik jich může být celkově," doplnil Ondřej Suchan.
Ministerstvo navrhuje zřídit zvláštní fond. Pokud by tato varianta zvítězila, mohli bychom podle Ondřeje Suchana očekávat diskusi, kdo bude peníze rozdělovat. "Jestliže by se rozdělovaly na základě nějakých grantů, tak všichni budou spekulovat, proč je tady tato komise, proč tady není jiná. Další otázkou je, jak by to dopadlo se společností Sazka, která své dotace odvádí přímo sportovním svazům, kteří jsou její akcionáři. Část těchto dotací jde na výstavbu O2 Arény," podotkl reportér.
Do budoucna by se přitom mohlo jednat i o dalším návrhu, který by se dotkl sázkových a loterijních společností. "Dalo by se to nazvat osobnostní práva sportovce. Sázkové společnosti by platily za každé jméno každého sportovce, který by byl na tiketu nebo nějaké nabídce, aby sport vydělával i v této oblasti. Podle informací z Českého olympijského výboru by se tím měla snad zabývat i Evropská komise, protože to je mezinárodní problém," dodal Ondřej Suchan.
Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Muž blízký Kremlu stál za pádem banky v Česku, škoda byla 1,4 miliardy. Státní zástupce ho obžaloval
-
Analytik: Řada požadavků Ruska jde proti zdravému rozumu. Na omezení sil by nekývla žádná země
-
Elektrošoky, bití, recitace Putina. Poručík Butkevyč padl do léčky, která ho mohla stát život
-
Češi chtějí, aby škola děti připravila na výzvy budoucnosti. Nízké platy učitelů trápí jen některé