Ozvěny dne 25. února 2007

25. únor 2007
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Dálnici D1 ve směru na Brno blokovala nehoda kamionu

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Téměř osm hodin dnes blokoval dálnici D1 u Humpolce převrácený kamion. Na devadesátém druhém kilometru nad ním řidič ztratil kontrolu, prorazil svodidla a převrátil se na bok. Nic se mu nestalo, ale na dálnici se vysypaly krabice s pracím prostředkem. Kromě toho museli hasiči uklidit i pět set litrů nafty, která z převráceného kamionu vytekla. Redaktorka Olga Tesařová se na místě dopravního policisty zeptala, jak často se s podobnými nehodami setkává.

dopravní policista:
Když to spočítám podle těch dopravních nehod na těch sto kilometrů, tak to vychází celkově jedna nehoda denně minimálně a náklaďáků, dá se říct, skoro každá druhá nehoda.

Olina TESAŘOVÁ:
Co je s řidičem kamionu, co se stalo, kdo to byl?

dopravní policista:
Viník vypadá, že řidič je bez zranění. Já přesně neznám příčinu tý dopravní nehody.

Olina TESAŘOVÁ:
Příčinu nehody ví nejlépe řidič kamionu, který naštěstí vyvázl bez zranění. Řidič maďarské národnosti vysvětluje, že byl unavený, dlouho nespal a tak se mu v jednu chvíli zamotala hlava a přestal vidět. Během vteřiny se ocitl v protisměru poté, co prorazil svodidla.

V Praze opět unikla kyselina sírová

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
V Praze v noci na dnešek opět unikla kyselina sírová. Policie kvůli tomu uzavřela Kutnohorskou ulici v Praze 10. Případ shrnuje redaktor Ondřej Kapic.

Ondřej KAPIC:
Nebezpečná chemikálie vytékala na silnici z nákladního vozu, který ji přepravoval. Úniku si všiml řidič během jízdy. Průběh zásahu popsal Radiožurnálu mluvčí hasičů Miloš Vorel.

Miloš VOREL, mluvčí hasičů:
Hasiči zjistili orientačním měřením, že skvrna vykazuje vysokou kyselost, PH nějakých dvanáct, a zároveň, že se jedná o skvrnu, která se táhne do délky několika kilometrů.

Ondřej KAPIC:
Z cisterny uniklo několik stovek litrů chemikálie. Hasiči museli začít s asanací.

Miloš VOREL, mluvčí hasičů:
Zasypávali jsme místo vápnem a zavolali jsme na místo taky speciální firmu na likvidaci chemických havárií.

Ondřej KAPIC:
Nehoda se stala v málo obydlené průmyslové zóně a tak nebylo naštěstí ohroženo zdraví lidí. Mluvčí hasičů Miloš Vorel nakonec přidává jeden velmi důležitý detail.

Miloš VOREL, mluvčí hasičů:
Pikantní na tom je, že se jedná o tu samou firmu, u které zasahovali naši hasiči i ve čtvrtek také při úniku kyseliny sírové.

Ondřej KAPIC:
Faktem ale zůstává, že počet havárií, při kterých uniklo větší množství nebezpečných látek, v Praze roste. Zatímco před třemi lety pracovníci magistrátního odboru ochrany prostředí řešili šestnáct případů, loni jich magistrát zaznamenal čtyřicet šest.

Šedivý připustil možnou korupci při nákupu gripenů

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Bývalý náčelník Generálního štábu po letech připouští: "Při nákupu stíhaček jsme byli pod silným tlakem." Jiří Šedivý byl ve vedení armády v letech 1997 až 2002. Tehdy se česká vláda rozhodovala, jaká stíhací letadla koupí pro naše piloty. Téma pro redaktorku Zuzanu Bančanskou.

Zuzana BANČANSKÁ:
Šedivý v České televizi řekl, že případný nákup gripenů mohla provázet korupce. Nestandardní okolnosti ho totiž překvapily už v první fázi výběru.

Jiří ŠEDIVÝ, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky:
Většina vojáků, včetně vedení Generálního štábu, neměla možnost v té první fázi tenderu nahlédnout do procesu posuzování nabídek.

Zuzana BANČANSKÁ:
To ale odmítl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Výběr stíhaček byl podle něj naprosto transparentní. Sociální demokraté kvůli nařčení z korupce uvažují o vytvoření parlamentní vyšetřovací komise. Vlastimil Tlustý z ODS si myslí, že by se do případu měla znovu vložit policie.

Vlastimil TLUSTÝ, poslanec /ODS/:
Těch informací a indicií je v tuto chvíli dost nejenom pro vyšetřovací komise tady v parlamentu, ale zejména pro obnovení činnosti české policie. Česká policie přeci ve chvíli, kdy zná tok peněz, zná aktéry a zná částky, je ta, která má začít konat.

Zuzana BANČANSKÁ:
Spolupráci české policie se švédskou doporučil v České televizi také David Ondračka z nevládní organizace Transparency International. Naopak parlamentní vyšetřovací komise nemá podle něj smysl.

David ONDRAČKA, nevládní organizace Transparency International:
To by to jenom zpolitizovalo a za druhé by se měli zaměřit na to, jakým způsobem změnit akviziční politiku, konkrétně samozřejmě v resortu obrany, protože tam panuje ten největší lobbying, kdy se rozhoduje o tom, co vlastně budeme nakupovat.

Zuzana BANČANSKÁ:
Současnou debatu o korupci, která měla provázet nákup stíhaček, odstartovala reportáž švédské televize. V ní se objevila tři klíčová jména šéf Omnipolu Richard Háva, bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a rakouský lobbyista Alfons MensdorffPouilly. Tito muži měli lobovat ve prospěch švédské zbrojovky Saab a britské firmy BAE Systems. MensdorffPouilly měl za úspěšnou transakci inkasovat minimálně jeden a půl miliardy korun. To však všichni odmítají, stejně jako šéf české kampaně stíhaček gripen, Angličan Steve Mead.

Policie obvinila zadržené účastníky demonstrací v Berouně

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Policie obvinila čtyři z devíti zadržených účastníků včerejších demonstrací v Berouně. Dva viní z napadení veřejného činitele, dva z výtržnictví. Zbývajících pět se dopustilo přestupku.

Deset procent polomů odklidily těžařské firmy

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Zatím jen deset procent polomů odklidily těžařské firmy z šumavského národního parku. Lednová větrná smršť tam skácela na sedm set tisíc kubických metrů dřeva.

Ztracený krkonošský lavinový pes se našel

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Ztracený krkonošský lavinový pes se našel. Lidé ho objevili nedaleko od místa, kde se při venčení zaběhl. Necelý den postrádaný černý čtyřletý labrador jménem Jago je jedním ze tří lavinových psů v Krkonoších.

Británie prý čelí nejhorší teroristické hrozbě od 11. září 2001

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Británie prý čelí nejhorší teroristické hrozbě od 11. září 2001. S odvoláním na neveřejnou vládní zprávu to napsal britský list Sunday Telegraph. Deník informaci získal z interního dokumentu, který koloval mezi ministerstvy vnitra a obrany, Scotland Yardem a britskou bezpečnostní službou MI5. Podle materiálů více než dvě tisícovky britských muslimů připravují útoky. Ministerstvo vnitra odmítlo zprávu komentovat s tím, že bezpečnostní opatření se stále revidují.

Slovenská armáda definitivně opustila Irák

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Slovenská armáda definitivně opustila Irák. Do vlasti se dnes vrátilo devadesát pět ženistů, kteří sloužili pod polským velením v sektoru mezi Bagdádem a Basrou. Jednotku na letišti přivítal premiér Robert Fico, který s jejím působením v Iráku od začátku nesouhlasil. Podrobnosti doplňuje bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Lubomír SMATANA:
Odchod ženistů z Iráku byl pro Roberta Fica prioritou. Voličům to slíbil ještě v době, kdy o premiérské křeslo teprve usiloval. V létě vojáky bleskově navštívil a z bojiště přivezl zprávu, že slovenská jednotka je v Iráku naprosto zbytečná.

Robert FICO, předseda slovenské vlády:
Slovenská jednotka, my jsme tam nakonec byli několik měsíců, doslova nedělala nic, protože jí nebyly dávány žádné úkoly.

Lubomír SMATANA:
Podle velitele jednotky vojáci za poslední půlrok zneškodnili šedesát tun munice. Při návratu z jednoho takového úkolu se na podzim dostala jednotka pod palbu a jeden muž zahynul. Na letišti dnes Robert Fico zopakoval, že za jeho vlády už budou vojáci vysíláni pouze do bojových akcí pod mandátem OSN. Podle premiéra je vojenská operace Irácká svoboda v rozporu s mezinárodním právem. Přesto v Iráku devět důstojníků zůstává, plní úkoly ve štábních funkcích a podílejí se na výcviku irácké armády.

Ostré kritiky se dnes dočkala současná maďarská vláda

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Ostré kritiky se dnes dočkala současná maďarská vláda. Opoziční socialistická liberální strana Fides k tomu využila vzpomínku na oběti komunismu v centru Budapešti. Více spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papuczek.

Gregor Martin PAPUCZEK:
/Nesrozumitelné/ v centru Budapešti se sešlo po poledni na deset tisíc lidí na výzvu opozičního Fidesu, který se akci zabezpečoval vlastními pořádkovými silami. Ty doslova odehnaly různé radikální živly, které se chtěly k shromáždění přidat. Na pořádek bděly v okolních ulicích zesílené policejní jednotky. Žádná mimořádná událost se nestala, shromáždění bylo klidné. Řečníci však načrtli paralelu mezi totalitním komunistickým režimem a současnou levicovoliberální vládou, která podle nich pochovává demokracii tím, že omezuje svobodu slova a shromažďování.

Sever Itálie dusí smog

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
V severní Itálii se dnes zcela zastavil automobilový provoz. Ovzduší v Pádské nížině se za posledních dvacet let rapidně zhoršilo a tak se Italové rozhodli jednat. Více spolupracovnice Radiožurnálu na Apeninském poloostrově Vědunka Lunardi.

Vědunka LUNARDI:
V celé severní Itálii automobily dnes zůstaly v garážích, a tak se dnes chodí pěšky, jezdí na kole, anebo městským autobusem, který je zdarma. Itálie láme všechny rekordy ve znečištění ovzduší a zůstává hodně pozadu za ostatními evropskými zeměmi ve využívání čistých a obnovitelných energií. Třiaosmdesát procent Italů je přesvědčeno o správnosti občasného zastavení veškerého provozu ve městech, ale dvaašedesát procent to považuje za absolutně nedostatečné opatření. Nechybí ale ani optimisté. Opatření může být užitečné, někdo třeba zítra pojede do práce na kole, když si to dneska vyzkoušel.

Spor o využívání energie z jádra

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Spor o využívání energie z jádra dál rozděluje německou vládní koalici. Kancléřka Merkelová nejnověji obvinila partnery ze sociální demokracie, že za atomovou energii nenabízejí žádnou náhradu. Z tábora CDU se pak ozývají hlasy volající po prodloužení životnosti německých jaderných elektráren, poznamenává berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Jiří HOŠEK:
Když chce SPD tak rychle ustoupit od jaderné energetiky, musí taky říct, čím chybějící elektřinu nahradí a jak zabrání nebezpečí nárůstu emisí oxidu uhličitého, vzkázala Angela Merkelová na stránkách Frankfurte Allgemeine Sonntagszeitung. Předseda sociálních demokratů Kurt Beck na témže místě tvrdí, že atomová energie nepředstavuje technologii pro budoucnost už kvůli zásobám uranu, které se krátí podobně jako zásoby ropy nebo zemního plynu. Kromě toho je riziko nehod v jaderných elektrárnách příliš vysoké, dodává Beck. Jeho stranický kolega, ministr životního prostředí Sigmar Gabriel pak upozorňuje na zcela nevyřešenou otázku konečného úložiště vysoce nebezpečného jaderného odpadu. Předseda mladých křesťanských demokratů Philipp Missfelder vyzývá k prodloužení životnosti německých atomových elektráren, které by podle současné dohody měly být odpojeny od sítě do roku 2021. Podle Missfeldera by k renesanci jaderné energetiky mohlo dojít už kvůli nutnosti snížit škodlivé emise CO2.

Udělování Oscarů

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Ceny americké filmové akademie Oscaři už čekají na své nové majitele. Předávat se budou dnes v noci v Hollywoodu. Mezi nominovanými na Film roku je i drama Babel mexického režiséra Iňárrity. Jinak pole tradičně ovládla americká kinematografie. Více už vám poví zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Alexandr PÍCHA:
Za hlavní konkurenci Babelu považují američtí kritici film Královna, který líčí období po smrti princezny Diany. Nominovány jsou ještě Dopisy z Iwo Jimy Clintona Eastwooda, drama Skrytá identita a komedie Malá Miss Sunshine. Nejvíce Oscarů by si mohl odnést muzikál Dívky snů s Eddiem Murphym. Z hereček znalci favorizují Helen Mirrenovou nebo Meryl Streepovou, z herců /nesrozumitelné/. Politické analytiky zajímá kategorie dokumentů, kde je nominován ekologický film Nepohodlná pravda. Očekává se, jestli ho jeden z aktérů, bývalý demokratický viceprezident Al Gore přece jen nevyužije ke vstupu do voleb prezidenta.

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Tradiční noční předávání Oscarů bude společně s nejméně stovkou diváků sledovat v pražském Slovanském domě i náš reportér Vojtěch Bidrman. Jeho zážitky si poslechněte v nočním Radiožurnálu, který začíná o půlnoci.

V Praze skončil festival proti totalitě Mene Tekel

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Duchovní očistou od zla a násilí skončil v Praze festival proti totalitě Mene Tekel. Symbolicky očištěným místem byl historický balkón paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Detaily od redaktorky Lucie Husárové.

Lucie HUSÁROVÁ:
Přesně před padesáti devíti lety, 25. února 1948, vystoupil Klement Gottwald s projevem, který předcházel desetiletím totality. Komunistický vůdce promluvil z balkónu Paláce Kinských, biskup Václav Malý proto dnes toto místo symbolicky očistil od všeho zla a násilí. Je podle něj mementem, že všeho je dočasu, tedy i moci, která se zdá neotřesitelná.

Václav MALÝ, biskup:
A je důležité, že se nezapomíná, že se ta doba připomíná. Ne abychom se vraceli pořád do minulosti, ale aby to bylo takové memento, upozornění, že to nebezpečí v nějaké formě stále existuje.

Lucie HUSÁROVÁ:
Na Staroměstské náměstí dnes přišly asi tři stovky lidí, většinou pamětníci a političtí vězni.

Naděžda KAVALÍROVÁ, předsedkyně Konfederace politických vězňů:
Vyhlašujeme náš požadavek na ochranu svobody, spravedlnosti a trvalého zajištění demokratických principů, politiky našeho státu.

Lucie HUSÁROVÁ:
Tlumočila výzvu Konfederace politických vězňů k zákazu komunistické strany předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová, požadavek jasně formulovala:

Naděžda KAVALÍROVÁ, předsedkyně Konfederace politických vězňů:
Aby komunistická strana a její ideologie byly zakázány ze zákona, jako je tomu je v případě strany nacistické a její ideologie.

Lucie HUSÁROVÁ:
Festival proti totalitě Mene Tekel dnešním symbolickým aktem na Staroměstském náměstí skončil. V sedmi dnech nabídl výstavy, diskuse i projekce filmů a dokumentů. Svědectví o dějinách Československa v letech 1948 až 1989 přinese i v příštím roce.

Speciální jeřáb vyzdvihl z podzemí gotický portál

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Speciální jeřáb dnes vyzdvihl z podzemí města Ústí nad Labem gotický portál. Vzácnou památku objevili archeologové při vykopávkách na centrálním Mírovém náměstí, kde v budoucnu vyroste polyfunkční Palác Zdar. Aby mohla samotná stavba začít, bylo nutné památku vyzdvihnout a dočasně přemístit na jiné místo. O jak starou památku se jedná, zjišťovala redaktorka Ivana Solníčková.

Ivana SOLNÍČKOVÁ:
Podle odborníků pochází portál ze čtrnáctého století. Jde vlastně o torzo gotické šíje, tedy jakési chodby středověkého ústeckého podzemí, které patrně kdysi sloužilo jako sklep ke skladování potravin a vína. Proč se město zasadilo o záchranu památky, upřesnil primátor města Jan Kubata.

Jan KUBATA, primátor Ústí nad Labem:
Je mnoho gotických portálů v rámci České republiky, ale v Ústí jich moc není a já odmítám, že jsou to vyhozené peníze.

Ivana SOLNÍČKOVÁ:
Přesun šedesátitunového portálu sledovala celá řada Ústečanů.

osoba:
Já mám dojem, že tady se zničilo kde co, protože předtím tady byly krásný budovy, budova Zdaru byla opravdu pěkná, to Ústí bylo určitě hezčí.

Ivana SOLNÍČKOVÁ:
Vyzvednutí portálu a jeho přesun vyšel zhruba na osm milionů korun. Jaký bude další osud památky, ale stále není jasné. Podle primátora města Jana Kubaty už jistá varianta existuje.

Jan KUBATA, primátor Ústí nad Labem:
To se založí zpátky do úrovně, z jaké byl vyzdvižen, ale bohužel na jiném místě a bude obestaven skly, kde bude nasvícen, takže stane se to hezkou atrakcí Mírového náměstí.

autor: ezi

Více z pořadu