Mafie v USA
Vláda mafie na Sicílii byla teprve začátkem. Pravým rájem na zemi se pro mafii stala Amerika a hlavně Spojené státy, kde mafie zapustila své kořeny velmi hluboko a kde se ji nepodařilo vymýtit ani do dnešních dnů. Dodnes je ze spolupráce s mafií obviňován Hollywood a tradičně i velké odborové svazy.
Už na konci 19. století bylo jasné, že s přistěhovalci, kteří se hnali do Ameriky za lepším životem, se dostává do nového světa také organizovaný zločin. V 90. letech připlouvalo ročně do New Yorku na 50 tisíc Italů a nemalé množství bylo z jihu a ze Sicílie. Politici si uvědomovali, že zde nuzáci a kriminálníci vytvoří podsvětí, ale nepodařilo se tomu zabránit. Navíc jim vláda sama pomohla, když v roce 1920 vyhlásila prohibici. Ta otevřela mafii přístup k penězům, o jakých se jí dříve ani nezdálo. Centrem organizovaného zločinu se stal New York. Salvatore Lucanio, Bugsy Siegl, Carlo Cambino, Vito Genovese - jména hlav některých rodin.
Nejproslulejším americkým gangsterem, o kterém byly natočeny filmy a napsány desítky knih byl ovšem Al Capone.
Ve dvacátých letech přišel z newyorského prostředí do Chicaga a řídil tam gang nezákonně obchodující s alkoholem, organizoval vydírání, prostituci a organizovanou ochranu, korumpoval městskou správu a policii. Za mříže se dostal v roce 1931, pro nemoc byl ale v roce 39 propuštěn.
Nebylo to jen Chicago a New York, které prosluly rozvinutým podsvětím a životem ovládaným gangsterskými gangy s pečlivě rozdělenými a střeženými teritorii. Historik Paul Johnson knize Dějiny amerického národa připomíná, že ve třicátých letech minulého století bylo vedle Chicaga druhým největším zločineckým centrem Kansas City, město na hranicích států Missouri a Kansas. Místní gangy se předháněly ve žhářských a pumových útocích, k běžným výjevům patřily vraždy a únosy za bílého dne na ulicích. Úřady tolerovaly hazardní hry, prostituci, nezákonný prodej alkoholu a vydírání. Vůdci gangsterů vypadali na veřejnosti jako mecenáši, dobrodinci a obchodníci podílející se na výstavbě lukrativních silnic a dalších státních projektů. Střežili je desítky ostrých hochů a nebylo radno se s nimi dostat do křížku.
V 30. letech minulého století také zavedli šéfové mafie takzvaný Nový řád. "Cosa Nostra vznikla na Sicílii. Americká mafie termín Cosa Nostra, naše věc, začala používat od roku 1931, kdy se v Bronxu uskutečnila schůzka všech mafiánských rodin. Název evokuje příbuznost se sicilskou Cosa Nostrou. I přes rozdíly dané země, ve které žijí, nesou američtí mafiáni zvláštní stopy, které připomínají jejich kořeny," prohlásil kdysi pro italskou televizi RAI Giovanni Falcone. Mafie, La Cosa Nostra, se brzy rozdělila do pětice základních rodin nazývaných podle původních šéfů.
I přesto došlo k válce gangů. Jejím vítězem se stal největší z kmotrů Lucky Luciano, který mafii zmodernizoval, zamerikanizoval a začlenil do organizace i židovské a irské gangy. Zejména díky němu mafie přežila hospodářskou depresi a stala se nedílnou součástí života v USA. Přesto na konci minulého století došlo k úpadku tzv. "klasické mafie". Místo ní se prosazují nové: čínské, čečenské, karibské, ruské, albánské a bůhvíjaké ještě. Jsou bezohlednější a nezatížené dohodami.
Před dvěma lety ovšem New York zažil událost, která připomněla starou éru. Stal se jí pohřeb šéfa kdysi nejmocnější newyorské rodiny Johna Gottiho, takzvaného teflonového dona. Mnohokrát byl v procesech osvobozen až nakonec v roce 1992 spadla klec a Gotti byl odsouzen na doživotí za vydírání a šest vražd. Po deseti letech za mřížemi zemřel ve vězeňské nemocnici na rakovinu hrtanu. I jeho pohřeb budil respekt a strach.
"Gotti byl po Al Caponovi nejvýznamnější americký gangster, jeho tvář se dokonce objevila i na titulní stránce časopisu Time. Tak, jako každý mafián, dostal se k moci tak, že zlikvidoval svého předchůdce Paula Castellana a usadil se v čele mafiánské rodiny Gambinů a podobně, jako řada dalších mafiánských bossů, doplatil na zradu někoho z jeho nejbližšího okolí, nakonec proti němu svědčil Sammy Gravano. I v době pobytu ve vězení dostál mafiánské pověsti a říkalo se, že prostřednictvím syna Johna dále ovládal klan Gambinů. V dobách jeho největší slávy měla prý rodina příjmy půl miliardy dolarů ročně. Gotti měl v létě roku 2002 v newyorském Queensu velkolepý pohřeb. Stovky policistů zajišťovaly průjezd karavany pětasedmdesáti limuzín, několika aut naložených květinami a ve vzduchu vrtulníky televizních stanic," informoval zpravodaj Českého rozhlasu v USA Miroslav Konvalina.
Kdysi všemocná italskoamerická mafie se postupem času odvrátila od viditelnějších typů zločinu k méně zřetelným: od vražd přešla k podvodům s kreditními kartami a čachrům na burze. Typickou postavu mafiána se samopalem v ruce vystřídal muž v obleku od Bosse, který ovládá svoz odpadků v New Yorku nebo natáčí porno.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové